Noul cod rutier!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Vor fi?Adica din noul cod rutier,sau de cand intram in UE,sau ...?
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      Bagamiash ceva in noul cod rutier,de cand cu asta numa politisti pe strada,m-au oprit si era sa raman fara talon din cauza "becelor" foliei...gumelor etc..si 4 puncte de penalizare,noroc ca au fo baieti in albastru baieti de gashca
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #18
        pai nu e autorizata folia? sau ce mama lor au avut. rotile astea noi nu le ai pe talon trecute?

        Comment


        • #19
          Geamurile din fata se innegresc pe proprie raspundere ...oricum politistul mi-a zis ca noul cod rutier nu mai omologheaza nici un fel de folie indiferent de transparenta ...firma ..etc
          Nu le am trecute pe talon,oare merg trecute pe talon?Hmm...am auzit la unii ca se poate trece si luneta si laterale spate pe talon...
          Later edit in pacate s-a inselat
          art 91 "constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:"
          - alin 35 " aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator"
          (Noul Cod Rutier)
          Last edited by Cristi_Xp; 8 December 2006, 00:00.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #20
            Tot din noul cod rutier !!
            S-a lamurit pana la urma OBLIGATIVITATEA detinerii de veste reflectorizante de catre posesorii de LUNGANURI :?:
            Ca am auzit ca au fost unia care au luat amenda pentru ca nu detineau asa ceva in masina desi eu stiu ca numai soferii masinilor de tonaj mai mare de 3.5 trebuie sa aiba asa ceva la ele.

            Comment


            • #21
              pentru masinile sub 3 tone nu trebuie
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #22
                sub 3,5 tone ;)
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #23
                  Am voie sa iau POLITZAIUL la bataie daca incerca sa ma fraiereasca cu faza asta :?: :smiley-evil:

                  Comment


                  • #24
                    Deci sigur nu trebe sub 3.5 t??? Ca m-ai aveam nitel si ma luam la bataie) cu nite pretini azi care sustineau contrariul .
                    numar secundele

                    Comment


                    • #25
                      Nebunia vestelor reflectorizante
                      Vanzari record la vestele reflectorizante! Castigatori la "buzunar": comerciantii, care nici nu visau sa-si vanda vestele prafuite de prin depozite. Dar cati dintre cumparatori stiau cu adevarat ce prevede legea? Spre exemplu, la capitolul V ? "Reguli de circulatie", articolul 35, punctul 6 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002, se precizeaza urmatoarele: "Conducatorii autovehiculelor cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone sunt obligati sa poarte echipament de protectie- avertizare fluorescent-reflectorizant atunci cand executa interventii la vehiculul care se afla pe partea carosabila a drumului public". Lumea a dat buluc pe veste. Chiar daca in dotarea turismelor nu e nevoie de asa ceva. Pentru Eduard Constantin, patronul unui magazin de piese auto de prin zona Pietei Domeni, ieri a fost o zi mare. Nici nu se gandea dimineata, cand a deschis magazinul, ca va avea un succes nebun la vanzarea? vestelor reflectorizante. De ani buni nu mai vanduse vreuna. Pana la ora 18:30 daduse deja 100 de bucati. Pretul: 12 RON. Din nou teapa pentru soferi, caci obligati sa poarte o astfel de vesta, conform legii, nu sunt decat conducatorii autovehiculelor cu masa de peste 3,5 tone. Dar oare cati dintre participantii la trafic cunosc cu adevarat ce prevede legea?
                      (Mara Raducanu)

                      Jurnalul National , 1 Decembrie 2006
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #26
                        Mai intai scuze pentru postul consecutiv, dar daca dadeam edit nu mai se observa in postul respectiv si nu observa nimeni prezenta noului post.
                        Au spus la Pro TV ca vesta si triunghiul o sa fie obligatorii pt toata lumea din februarie.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #27
                          Intreb aici pentru ca nu am timp sa citesc Codul Rutier. Daca am semne de incepator pe masina desi nu sunt incepator pot lua amenda? Nu este cazul meu dar m-am contrazis cu cineva si vreau sa stiu cine are dreptate
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #28
                            Nu ai de ce lua amenda, pentru ca se poate intampla faza urmatoare: tu n-ai mai condus de un an sa zicem si nu mai stii bine sa conduci si ti le pui in geam sa fie lumea mai atenta.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #29
                              Pai tocmai asta sustinea si cel cu care ma contraziceam. Poti sa ai 0 km parcursi dupa 1 an nu mai ai voie cu lamaile in geam ca iei amenda. Ai naibii politisti pe unde naiba sunt ca atunci cand nu am treaba cu ei sunt tot timpul in fata la institutia unde lucrez, acum nu-i nici unul sa-l intreb.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • #30
                                Iti zic eu ca asa e, nu te amendeaza nimeni daca le tii mai mult sau le pui peste cativa ani daca nu stii sa conduci asa bine, dar in schimb te amendeaza daca nu le pui in primele 6 luni.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google