Probleme Cu Politia Cu Stikerele Logan Club

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Cu Politia Cu Stikerele Logan Club

    salutare...colegi de forum la noi in tg jiu s-a pus politia pe noi cu stikerele logan club de pe partbriz...zic ca nu avem voie
    vor sa ne i-a certificatul si amenda 500 lei
    ce e de facut???

  • #2
    Abuz in serviciu... ii iei numarul insignei si numele... ii faci reclamatie la comandant...

    Comment


    • #3
      Pai pentru ce fapta ti-a zis ca ti-l ia?

      Comment


      • #4
        Daca aplicarea lor nu obtureaza campul vizual (adica ajung pana la nivelul parasolarelor), nu ar trebui sa zica nimeni, nimic, fiindca nu incalca legea.
        Da mai multe detalii: cum au incadrat contraventia de au ajuns la suma asta si retinerea talonului (ce modificari au fost aduse masinii, altele decat stickere)?
        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

        Comment


        • #5
          @ggi: adica ce abuz?
          @JRE: pune articolul din lege. ca zici ca nu incalca legea daca e pana in nivelul parasolarului.

          in brasov am vazut filtru de politie si opreau masinilie cu folii eu am trecut pe o straduta paralela si nu m-au oprit. am folie parasolar si stikere. pentru parasolar ma astept sa ma opreasca, dar pentru stikere nici nu m-am gandit...:|
          daca tot discutam asa, ar fi bine sa se puna si articolele ca sa le avem la noi sa i le dam peste bot stimabilului, ca asa, el iti baga direct pe gat Art 148 pct 10 si 11 unde scrie clar ca pe parbriz nu ai voie sa pui nimic
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            asa ceva nu credeam ca e posibil....nu au ce sa faca,cel putin eu am parbrizul cu parasolar din fabrica si stikerele sunt pe parasolar...nu coboara deloc in campul vizual...romania!:|

            Comment


            • #7
              Originally posted by B 83 RMJ;592929...direct pe gat [b
              Art 148[/b] pct 10 si 11 unde scrie clar ca pe parbriz nu ai voie sa pui nimic
              1. Nu trebuie sa fim asa de virulenti in posturi. E un forum, nu parlament.
              2. Cand i-am cerut colegului sa puna articolul, m-am gandit la faptul ca poate, pe masina in cauza, mai are si alte modificari, nu numai un amarat de sticker.
              3. Daca pe parbriz nu ai voie sa pui nimic, un sticker in parasolar e de-a dreptul inofensiv fata de vignetele romanesti si straine (cate una pentru fiecare tara prin care treci si are vigneta pe care musai tre' s-o lipesti in geam) ori bulina de RCA. Alea nu obtureaza, nu?
              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

              Comment


              • #8
                Mai baieti traim in romania si capde creta e roman. Nu mai au pe ce face norma de amenzi si ne iau de un stiker, o pozitie pe leduri, o folie adica treburi d'astea serioase care pun circulatia in pericol! Mi-e sila de gabori d'astia care aplica legea pe un stiker.

                Comment


                • #9
                  @PCH: parasolarul din fabrica nu este ilegal. este de fapt singurul legal.
                  @JRE: daca nu sti un articol, si dai peste un cap de creta pus pe rele, degeaba ii zici ca legea iti permite cat coboara parasolarul, ca el o sa faca tot ce vrea el. asa daca sti ca exista undeva in lege un articol e mult mai usor. imi pare rau daca postul pare virulent. am scris chiar calm.

                  daca ma opreste politia nu am ce face...ori dau jos pe loc parasolarul si stikerele, ori raman fara talon. si daca as sti ca sunt acoperit in lege(desi nu cred, ca am cautat destul de mult, am si topic pe forum si degeaba) nu m-as mai supune unui plictisit pus pe amenzi.
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    stiu ca este legal parasolarul ala,tocmai de aceea am precizat faptul ca pe acel parasolar am lipit stikerul si ca nu depaseste limitele lui!

                    Comment


                    • #11
                      apropo care e limita legala la parasolar ca ei zic,ca nu avem voie cu parasolar deloc?
                      stikerele nu impiedica vizibiliatea..
                      puteti vedea pe loganclub tg-jiu sectiunea intalniri ultima pagina
                      spun ca facem reclama si ca avem masinile modificate (ca si cum ar fii un club de raceri)etc
                      colegul nostru de forum are masina si pe taxi si e oprit de fiecare ecgipaj aproape "lucian666"
                      eu unu orcum nu il dau jos si ma judec cu ei pe parte civila daca fac figuri



                      de asta am dorit sa deschid acest thread sa vedem ce si cum

                      Comment


                      • #12
                        pot s-o **** linistiti, ca sa ma exprim elegant la adresa lor...
                        cum mama dracu' sa-ti ia talonul pt sticker pe parbriz, atata timp cat nu-i sub nivelul parasolarului? obtureaza pe ***** mamii lor de cretinoizi cu veioza...
                        daca va opresc, nu semnati nimic, nu recunoasteti fapta, aveti obiectii, pe care trebuie voi sa le treceti in procesul verbal, nu ei...si la sfarsit scrieti acolo ca vi se pare ca agentul miroase a alcool. daca nu altceva, macar de cate ori va opresc, sa-si faca analizele...gunoaiele dracului.
                        Last edited by crististreulea; 30 April 2010, 14:48.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Daca nu iese bine treaba cu ele pe parbriz,trebuie cautate alte locuri(aripa,usi,etc )
                          Last edited by crististreulea; 30 April 2010, 14:49.
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • #14
                            Poi si baieti care sunt in cluburi gen Anonymus,midnight racers si au pe jumate din parbriz stikeru de ce nu ii intreaba nimeni nimic.....si am parasolar din folie pe interior si pe exterior stiker cu FullSpeed Racing.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by B 83 RMJ View Post
                              daca tot discutam asa, ar fi bine sa se puna si articolele ca sa le avem la noi sa i le dam peste bot stimabilului, ca asa, el iti baga direct pe gat Art 148 pct 10 si 11 unde scrie clar ca pe parbriz nu ai voie sa pui nimic
                              Uite articolul la care se referea când spunea de amendă...

                              OUG 195/2002:
                              "art 102: Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
                              36. aplicarea de afişe, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale care restrâng sau estompează vizibilitatea sub limita legal admisă ori împiedică sau diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;"[...]

                              Art 112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
                              l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;
                              m) autovehiculul are aplicat pe partea frontală şi/sau posterioară a acestuia afişe, înscrisuri sau reclame care diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;

                              Art 98: (2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
                              (4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
                              d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;


                              Cea mai bună modalitate e să scrii "constatarea nu corespunde realităţii". În modul ăsta orice scrie el acolo poate fi atacat în instanţă.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google