Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce ziceti are sanse sa NU treaca de forul decizional?

    Comment


    • Da...Si nu, ca acum toti cauta idioti care sa-i voteze. Sa-mi dea mie banii inapoi, o sa-i votez de numa'
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Personal donez una bucata vot pentru ei la alegeri daca vor scoate taxa
        1.6 MPi Icy White

        Comment


        • Originally posted by ingerulol View Post
          Daca va trece sapt viitoare de forul decizional are 3 zile lucratoare sa apara in MO .
          Nu-i obligatoriu. Se pot publica si mai tarziu.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • Originally posted by ingerulol View Post
            Personal donez una bucata vot pentru ei la alegeri daca vor scoate taxa
            de ce? Ca au facut ceva ce trebuia sa faca de multa vreme? Adica au reparat o prostie facuta tot de ei intentionat cum cativa ani? Ha, ha, ha...Erau de votat daca nu bagau taxa "de mediu" sau daca macar la masinile noi era mai mica decat la cele vechi...Din partea mea, au degetul mic ridicat ostentativ, ca nici macar pe ala mijlociu nu-l merita...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

              Comment


              • A mai auzit cineva ceva de taxa asta de poluare? Ca are mai bine de o luna de zile de cind a trecut de senat si vad ca nu s-a luat nici o hotarire. In loc sa scoata taxa de poluare ei maresc salariile la profesori ca asta era cea mai stringenta problema din romania. Oricum incep sa ma indoiesc ca o vor scoate.

                Comment


                • Si-a inmatriculat cineva LOGAN PH1 sau Ph2 in ultima perioada ? 1.6 ma intereseaza ce acte si ce a platit . PROCEDURA La Liniuta va rog . Tre` sa o inmatriculez si eu pe a mea pana pe 15 .
                  1.6 MPi Icy White

                  Comment


                  • Am imatriculat un mcv 16 valve,13 mil,cu cartea infoliata ,cu factura si cu buletinul te duci la o scoala de soferi sa iti faca fisa,apoi or sa iti spuna ei une tre sa mergi,tre sa platesti imatricularea locala,vreo 60 lei parca,apoi impozitul,rca ul taxa de poluare,iti vor zice cei de la sc de soferi

                    Comment


                    • In total sar de 15 milioane ? Platile ma intereseaza . Eu am si cu GPL poate reusesc o combinatie la tata in RAR sa o scot HIBRID (sau macar o reducere consistenta gen Filtru de particule la diesel) se cunoaste ca GPL este mai EcoFriendly cu 20% decat benzinele deci este relativ verde . Emisii de CO 160g/km iar pe GPL sunt 134g/km . Cum as putea sa dovedesc treaba asta aici imi va fi greu . Sa posteze toata lumea care a mai facut asa ceva PLS .
                      1.6 MPi Icy White

                      Comment


                      • Offtopic:
                        @juann: Mama e invatatoare, si crede-ma ca chiar daca nu te priveste si pe tine, tot e o problema stringenta. Nu stiu cat ai tu salariul si nici nu ma priveste, dar dupa 25 de ani vechime si consumare nevoasa, are un salariu de putin peste 1000 lei (si are gradul I, deci mai mult de atat nu cred ca putea face pentru a primi un salariu mai mare).

                        Ontopic:
                        @juann:
                        De ce s-ar scoate taxa de prima inmatriculare doar pentru masinile noi si nu invers? Masinile SH au fost inmatriculate pentru prima data (fie ca s-a platit o taxa, fie ca nu - tine de legislatia tarii in care a fost inmatriculata), de ce s-ar mai privi ca o prima inmatriculare? Cel mai logic ar fi sa nu se mai plateasca deloc, sau, daca chiar trebuie sa ne ia banii (cum e si normal in Romania), cel mai logic mod ar fi sa plateasca producatorul taxe pentru mediu. Parerea mea. Nu vreau sa incep o cearta, vreau doar sa aud o parere.
                        Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                        Comment


                        • Sa va spun ce mi-au facut cand am cumparat masina.

                          masina a venit la dealer in data de 18 iunie. Cartea de identitate cica nu venise si am mers 1 luna cu autorizatia. Eu cred k au avut ordin sa nu imi dea cartea de identitate ca sa nu pot plati taxa de mediu pana la 1 iulie.

                          si culmea, a venit cartea in ultima zi a lunii iunie pe la ora 3. Cand fiscul si toate centrle unde puteai plati taxa erau inchise.

                          i-am spus dealer-ului ca sunam la vocea clientului sa urgentam venirea cartii de identitate, iar el ne-a rugat sa nu ii sunam ca ii facem lui rau. Dar noi ce rau pateam? Ca plateam cu 300 RON mai mult taxa.

                          putin off topic

                          si inca ceva. Taxa nu poate fi platita decat daca cartea de identitate este securizata. Si cum cartea de identitate nu era securizata, a trebuit sa ma duc la RAR sa o securizeze. Si asa m-au programat dupa vreo 3 saptamani. Si asa eu am mers eu cu autorizatia pana in ultima zi in care puteam sa circul cu ea.

                          sa ma .... Intr-un sistem de ....

                          sigpic

                          Comment


                          • @REBE daca tot a intrat guvernul in luna cadourilor si a maririlor nejustificate macar puteau sa faca un gest de bun simt fata de alegatori si sa elimine taxa asta macar pentru autovehicolele noi euro 4. Nu sunt de acord cu rablele vechi de 17 ani aduse din germania care nu fac altceva decit sa ne puna viata in pericol. Dar dupa cum merg lucrurile slabe sanse sa scapam de taxa asta idioata.

                            Pe mine ma enerveaza ca pina la 1 iulie se platea 6 mil pentru un lgn nou iar acum trebuie sa dau 13 ca na' e taxa de poluare de acum Au scazut taxa pentru rablele vechi noneuro sau euro 1 in cel mai fericit caz si au marit-o pentru masinile noi euro 4. Halal guvern
                            Last edited by juann; 5 October 2008, 19:17.

                            Comment


                            • Romania - tara tuturor (im)posibilitatilor!
                              Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                              Comment


                              • [QUOTE=juann;184293]In loc sa scoata taxa de poluare ei maresc salariile la profesori caQUOTE]

                                bai desteptule, ia zi si mie ce salarii/cat au marit la profesori?Vrei sa iti zic ?
                                ai sa iti dai seama,eu am parintii profesori,bunicamea era invatatoare..Deci stiu situatia..Asa ca daca tu crezi tot ce zice la tv,arunca-l pe geam!
                                scuze de off !
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google