Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OK! Avem actele pregatite. Luni pe 15 mergem direct la politie? Sau mai trebuie sa trecem pe la finante sa ne dea ceva dovada ca nu trebuie sa platim taxa? Stie cineva procedura?

    Comment


    • Gata! Am depus actele si peste 7 zile merg dupa numere. Nu mi-a trebuit nimic de la finante. Astept cam mult dupa numere la rand, probabil din cauza ca si-au depus dosare multi dintre cei cu rable. Voi?

      Comment


      • Originally posted by alxoo7 View Post
        Gata! Am depus actele si peste 7 zile merg dupa numere. Nu mi-a trebuit nimic de la finante. Astept cam mult dupa numere la rand, probabil din cauza ca si-au depus dosare multi dintre cei cu rable. Voi?
        Mi-am depus si eu dosarul vineri. Am fost mai norocoasa. Azi am fost dupa numere. Probabil ca noi, cei cu RABLE, avem prioritate. App...rabla se numeste si un S40 din 2008 adus de la mama lui?????????

        Comment


        • Nu despre sh -urile de productie recenta sunt problema.
          Cine vrea sa-si cumpe X5 sh, doar ca sa se dea rotund, nu are decat. Apropos de asta ieri am fost la politie cu un accident usor si acolo era unul cu X5 care se da dadea de ceasul mortii ca il scosesera aia vinovat si el n-avea CASCO ca e scump (???).

          Problema o reprezinta rablelele din anii 90. Si asta nu atat din punctul de vedere al poluarii, cat din punctul de vedere al participantilor la trafic. Imaginati-va ca orice pustiulica cu 1000 - 2000 de euro isi putea lua un 325 ... Si apoi ma-sa, ta' -su, daca il gaseau infasurat pe vreun stalp ziceau ca a fost soarta cruda ...

          In al doilea rand sa nu uitam implicatiile economice. Eu fac parte dintr-o categorie socio profesionala care plateste impozit pentru fiecare banut castigat. Si nu pot sa fiu de acord ca o adunatura de ghertoi care traiesc din bisnita sa se dea smecheri umpland Romania de rable si nimeni sa nu-i intrebe de sanatate. Dealerul de bine de rau plateste taxe si impozite. Asa ca n-au decat sa protesteze pana nu mai pot. Nu imi inspira nici macar mila, cat despre solidaritate nici nu poate fi vorba. Ma gandesc insa cu groaza ca printre cei care protesteaza alaturi de geambasi sunt poate si profesori care dupa aceea se intreaba de ce nu are statul bani sa le plateasca salariile.

          Comment


          • de ce sa nu plateasca?
            eu am platit pentru masina noua desi nu mi se parea corect
            sa plateasca daca vor masini STRAINE
            sigpic Alexandria

            Comment


            • Originally posted by claudette View Post
              Mi-am depus si eu dosarul vineri. Am fost mai norocoasa. Azi am fost dupa numere. Probabil ca noi, cei cu RABLE, avem prioritate. App...rabla se numeste si un S40 din 2008 adus de la mama lui?????????
              Nu domnule, masina de 6luni e masina noua, apoi se ia un multiplu de 3 daca nu ma-nsel asa ca nu mai fiti carcotasi si postati probleme realistice.

              Comment


              • Sunt intru-totul de acord cu sambo. Dar... Dar modul cum s-a triplat taxa de poluare, asa de azi pe maine, e pur si simplu BATAIE DE JOC. Pentru umplerea Romaniei de rable sunt vinovati si cei de la RAR care le dau liber la inmatriculat.

                Comment


                • Nu e nici o bataie de joc, legile sunt flexibile si se adapteaza cerintelor curente, niciodata nu va fi lasat sa dea faliment un concern care aduce bani statului si sa dea mana libera comerciantilor(samsari) de mana a 2-a.Trebuie sa fie clar inteles pentru toata lumea, nici un STAT in lumea asta nu poate exista fara taxe si servicii.Daca natura unor anumite taxe(asa cum este si cea de mediu) deranjeaza sunt alte cai de atac, deci nu mai incercati sa va luati SH-ul din GERMANIA ca va ustura rau, asta daca intelegeti cum functioneaza mecanismele unui stat de drept.

                  Comment


                  • @claudette: prima data ai spus ca masina este din 2007, apoi ca este din 98, iar in cele din urma 2008.
                    Pana la urma ce an este? Sau cauti doar participanti pt protest

                    Comment


                    • Originally posted by claudette View Post
                      Mi-am depus si eu dosarul vineri. Am fost mai norocoasa. Azi am fost dupa numere. Probabil ca noi, cei cu RABLE, avem prioritate. App...rabla se numeste si un S40 din 2008 adus de la mama lui?????????
                      In principiu orice masina mai veche de 7-8 ani candideaza cu brio sa statutul de rabla....cu foarte mici exceptii
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by alxoo7 View Post
                        Gata! Am depus actele si peste 7 zile merg dupa numere. Nu mi-a trebuit nimic de la finante. Astept cam mult dupa numere la rand, probabil din cauza ca si-au depus dosare multi dintre cei cu rable. Voi?
                        Eu am depus azi la ora 9 am actele si la ora 14 ridicam numerele.
                        A mai ramas sa ma duc dupa certificatul de inmatriculare peste o saptamana.
                        Last edited by invisibleman; 17 December 2008, 22:46. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by claudette View Post
                          Eu de exemplu trebuie sa inmatriculez un Volvo din 2007, prima data inmatriculat in martie 2008. Deci are max 8 luni de mers! Noua taxa le el e in jur de 1500! Ti se pare normal sa dau atatia bani pe o masina aproape noua care in nici un caz nu polueaza ca ale noastre???
                          Mie una nu si de aceea ma duc la miting!
                          Un volvo s40 model 2007, motor 2.0, are pret de catalog pt versiunea de baza aprox 22000 euro. In momentul in care iti permiti sa-ti cumperi si sa intretii masina de ce te plangi frate de taxa de inmatriculare ? Asa mai apar si cocalarii aia la TV, isi iau Touareg, Q7, x5 etc. de 3, 4 L si se plang ca e taxa 10000 Euro. Asa e romanul snob, cand va aud mi se face greata. In romania problema e ca taxa trebuia pusa la impozit, platit impozitul dupa valoarea de catalog a masinii si vechime, cum e in toate tarile civilizate, si nu mai aparea nicio discutie, numai facea niciun bisnitar miting ca vezi doamne e taxa mare si noi suntem oameni saraci n-avem bani de masina noua.. Cine e sarac in romania si are doar 2000-3000 euro max pt masina si are putin creier isi ia o supernova, un matiz etc. nefiind afectati de taxa de inmatriculare, pt ca odata ce nu am prea multi bani clar nu am nici multi bani sa o intretin si in caz ca se strica sau fac accident o repar imediat si cu bani nu foarte multi, nu sa iau cine stie ce jeg din afara care cand s-a stricat stau si plang ba ca nu gasesc piese ba ca sunt scumpe ba ca nush ce. Taxa asta nu afecetaza decat pe bisnitari si pe snobi.
                          Last edited by z1nedine; 17 December 2008, 23:38.
                          Loganul Meu !

                          Comment


                          • invisibleman ,
                            Esti fericit,eu incerc de 2 zile si nu reusesc.Trebuie sa-ti lasi scaunel de seara daca vrei sa prinzi loc in fata.Niste incapabili.Am o strangere de inima pentru ca maine ma duc iarasi.S-au luat si la bataie,la inmatriculari.
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • majoritatea persoanelor care au facut acea greva sunt samsari de masini care traiesc din vanzarile de masini SH. Romania scapa de dacia 1300 si se umple de alte rable din germania. si cand spun RABLE, stiu despre ce vorbesc.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by D-FENS View Post
                                invisibleman ,
                                Esti fericit,eu incerc de 2 zile si nu reusesc.Trebuie sa-ti lasi scaunel de seara daca vrei sa prinzi loc in fata.Niste incapabili.Am o strangere de inima pentru ca maine ma duc iarasi.S-au luat si la bataie,la inmatriculari.
                                In ce oras? Eu in Arad astept o saptamana dupa numerele negre!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google