Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A mea indeplineste conditiile de mai sus. Maine ma duc sa platesc taxa si sunt sigura ca voi avea o foarteeee mare surpriza neplacuta!!!!!!!!!!

    Comment


    • Si eu am trecut prin asta oameni buni. Am platit taxa la data de 1 iulie majorata, cand ea normal trebuia sa intre in vigoare la data de 1 decembrie a.c. Asa ca de ce sa ma duc la vot? sa le fac burta mare? nope. NU VOT!!!
      sigpic

      Comment


      • Taxa de prima inmatriculare e o bataie de joc.
        Din punctul meu de vedere, cea mai buna modalitate de a impiedica fluxul crescut de rable de pe hotare, ar fi metodologia englezeasca: taxe ( asigurari) si impozite mari pt masinile vechi, ce polueaza mult.
        Cat despre acel afis....."vechiturile din occident polueaza mai putin decat bravele noastre dacii:"
        Asa este, insa Dacia Berlina incepe sa nu mai fie. De logan, nu cred ca poate fi vb in acel citat.
        LE: am mai vazut o bazaconie in afisul ala, si citez "minciuna 2 : masinile sunt vechi si polueaza.oricare dintre cele importate sunt mai bune, sigure, si mai putin poluante decat cele din tara care au acelasi pret"
        Serios?
        Last edited by Cezar; 10 December 2008, 15:27.

        Comment


        • Originally posted by Cezar View Post
          Taxa de prima inmatriculare e o bataie de joc.
          Din punctul meu de vedere, cea mai buna modalitate de a impiedica fluxul crescut de rable de pe hotare, ar fi metodologia englezeasca: taxe ( asigurari) si impozite mari pt masinile vechi, ce polueaza mult.
          Cat despre acel afis....."vechiturile din occident polueaza mai putin decat bravele noastre dacii:"
          Asa este, insa Dacia Berlina incepe sa nu mai fie. De logan, nu cred ca poate fi vb in acel citat.
          LE: am mai vazut o bazaconie in afisul ala, si citez "minciuna 2 : masinile sunt vechi si polueaza.Oricare dintre cele importate sunt mai bune, sigure, si mai putin poluante decat cele din tara care au acelasi pret"
          Serios?
          Dacia incepe sa nu mai fie??? Intr-adevar, nu mai sunt ca inainte, dar in nici un caz nu poti zice ca nu mai sunt!!! In Bucuresti sunt destule!! Dar in provincie??? Ia fa si tu o tura prin tara sa vezi tu cate sunt!!!
          Cat despre masinile din afara...Da, sunt mult mai bune in tot ce vrei decat ale noastre! Ai iesit din tara sa vezi ce e pe acolo si mai ales cum au ei grija de masini pe acolo???
          Eu de exemplu trebuie sa inmatriculez un Volvo din 2007, prima data inmatriculat in martie 2008. Deci are max 8 luni de mers! Noua taxa le el e in jur de 1500! Ti se pare normal sa dau atatia bani pe o masina aproape noua care in nici un caz nu polueaza ca ale noastre???
          Mie una nu si de aceea ma duc la miting!

          Comment


          • Nu ma intelege gresit.
            Nu sunt de acord cu aceasta taxa, insa trebuie sa existe o modalitate de a preveni afluxul de rable in tara.
            Eu unul nu cred ca o masina de 8000 euro, este mai buna in orice ca o masina noua in aceeasi bani. Insa sa nu comparam merele cu perele (volvo vs dacia).
            Proprietarii de masini noi NU ar trebui sa plateasca taxa de prima inmatriculare.
            Ce cilindree are acel volvo?

            PS: stiu si eu unul 2 lucruri acolo despre cum se intretin masinile afara, exploatarea lor, valoare de revanzare etc Cat despre grija excesiva ,doar rar. Putini sunt cei care isi idolatrizeaza masinile, spre deosebire de noi. In ochii unui "din afara" ( vad ca ne raportam la ei, de parca ar fi alta specie), masina este un bun, care se foloseste, iar cand nu isi mai indeplineste scopul este inlocuit.
            Last edited by Cezar; 10 December 2008, 16:00.

            Comment


            • Originally posted by claudette View Post
              Eu de exemplu trebuie sa inmatriculez un Volvo din 2007, prima data inmatriculat in martie 2008. Deci are max 8 luni de mers! Noua taxa le el e in jur de 1500! Ti se pare normal sa dau atatia bani pe o masina aproape noua care in nici un caz nu polueaza ca ale noastre???
              Mie una nu si de aceea ma duc la miting!
              Daca tu l-ai inmatriculat in martie ce treaba ai cu taxa de poluare???
              I HAVE A !sigpic
              fara linkuri externe in semnatura

              Comment


              • Originally posted by X@by View Post
                Daca tu l-ai inmatriculat in martie ce treaba ai cu taxa de poluare???
                Nu. A fost inmatriculat in Suedia in martie prima oara. Eu l-am luat acum 2 sapt si maine am programare la RAR, deci sapt asta trebuie sa si platesc taxa...
                Pt Cezar: are motor de 2.0(1999). Intr-adevar, ai dreptate, dar nu in totalitate. Eu am fost mult timp plecata in Anglia si Scotia. In plus, am rude in Germania si Suedia care deasemenea mi-au zis ceea ce am zis mai devreme
                Pur si simplu, asta este parerea mea

                Comment


                • Eu te-as sfatui sa n-o platesti ),daca depasesti 15 dec
                  Pret taxa speciala (EURO) 7,702.69 EURO
                  O sa fim o tara de logane si Citroen C1 probabil o sa primim ceva oferte electorale
                  Last edited by Cristi_Xp; 10 December 2008, 18:11.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • De la 1 iulie si pana in prezent,toti cumparatorii de masini NOI AU PLATIT TAXA DE POLUARE. Sa nu-i uitati ! .

                    Comment


                    • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                      Pret taxa speciala (EURO) 7,702.69 EURO
                      pe mine masina m-a costat 7702 euro

                      @doreto exact la 1 iulie era mama la ghiseu la prima ora cand se deschid ghiseele sperand ca vom plati taxa veche, dar am platit pana la urma 860 ronbpmfmm mmm
                      sigpic

                      Comment


                      • De ce nu s-a facut miting si cand s-au scumpit gazele,curentul,mancarea ????
                        Ptr unii masina e un moft ptr altii e o necesitate.Bisnitarii vor sa faca miting ca le-a rupt gura cu aceasta taxa la acesti paraziti.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • Sunt intru-totul de acord cu burtosu. Pentru unii mijlocul de transport este indispensabil. Pentru altii moft.
                          sigpic

                          Comment


                          • Eu 1 sunt dat peste cap cu taxele astea...La Tv azi zic una maine zic alta...Ma puteti lamurii...Am un logan 1.4mpi facelift preference , azi am primit carte de identiate a masinii..Maine ma duc la rar sa-i puna nush ce chestie pe cartea de identitate...Si de luni o sa ma duc pt inmatriculat...Ce bani tre sa am la mine?
                            Every story has an end, but in life...every ending is just a new begining.

                            Comment


                            • La RAR te duci sa iti securizeze cartea. MARE ATENTIE!!! sa iti treaca si emisiile. Adica 166 g/km. La mine nu erau trecute si a trebuit sa mai fac un drum. Asa ca ATENTIE!!!
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Simon View Post
                                ...Si de luni o sa ma duc pt inmatriculat...Ce bani tre sa am la mine?
                                Daca avem noroc,de luni nu mai platim inmatricularea,in rest bani la r.A.R,primarie, politie si cam atat,cred.
                                Sa auzim numai de bine!
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google