Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si cica ei vor sa urneasca din loc vanzarile pentru masinile noi , pai daca pentru un Logan 1,4 din 2005 taxa e 1900 euro ce crezi ca va urma? pai pentru un Bmw E46 din 2000-20001 motor 1,8 taxa de inmatriculare e 1000 euro , si pe masina dai 2500 = 3500 euro pentru o masina care sa spunem are aproape detoate , un Logan 1,4 ( chel , sau cu una doua optiuni ca mai multe nu existau in 2005 ) se vindea inainte cu 2500-3000 euro, pai ce ar trebui acuma sa fac eu ? sa il vand cu 1000 de euro ? )

    Comment


    • De acum, ne vom obisnui sa tinem in folosinta o masina mai mult de 10 ani, ca sa merite investitia initiala. Unii vor ajunge la bulgari pentru inmatriculare, altii le vor face utilitare.
      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

      Comment


      • sau , sub 5-6000 de euro se vor cumpara cadavre de prin jermania , anglia ...
        euro 4 sub 1600 cm3
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Probabil ca de acum inainte, pentru masini inmatriculate pana in 31.12.2006 -adio vanzari!
          O sa luam mai multi bani pe ele daca le dezmembram. Sau de la REMAT.

          Comment


          • Asta este, le vom pastra pana cad sau le vom da pe nimic. Nici nu mai conteaza, oricum eu nu cred ca legea va ramane asa, e aproape absurda cu taxele astea.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • O sa le pastram pana vor ajunge ca vechile dacii 1300, sa le dam la muzeu. Inteleg taxa pentru cele aduse de afara, dar pentru cele cumparate si inscrise pe Romania chiar nu inteleg.

              Comment


              • E o gaura la buget si trebuie acoperita. Asta e singura legatura cu logica.
                Probabil pe viitor (dupa cum aparuse o idee nu demult prin parlament) se va cere o taxa anuala de poluare, de la toti detinatorii de masini, functie de norma de poluare.
                Ai masina, platesti obligatoriu, impozit, RCA si taxa de poluare anuala.

                Comment


                • pai eu am cumparat un logan din 2004 chel pentru tatal meu, ...am dat 1300 euro si acuma la trezorerie mi-au zis ca trebuie sa dau 925 euro taxa de prima inmatriculare. uite asa m-am procopsit cu un "mort" in curte fara sa vreau.

                  Comment


                  • Originally posted by maestrupiersic View Post
                    Inteleg taxa pentru cele aduse de afara, dar pentru cele cumparate si inscrise pe Romania chiar nu inteleg.
                    Ca sa intelegi trebuie sa studiezi contextul politico-economic in care se afla Romania la ora actuala.

                    mike26ro, pai de ce l-ai cumparat daca n-ai reusit sa-l inmatriculezi anul trecut?

                    Comment


                    • Noi suntem departe de civilizatie, n-am ce sa inteleg. Defapt nu noi, cei de sus care conduc tara. Sunt niste hoti ordinari, niste lichele.

                      Comment


                      • Vreau sa imi vand si eu masina, prima inmatriculare a fost in 17.12.2005 iar eu am luat masina SH si am inmatriculato in 16.06.2008 pe numele meu.
                        Viitorul cumparator va fi nevoit sa plateasca taxa de inmatriculare sau nu?

                        Comment


                        • Da, pentru ca nu s-a platit niciodata taxa.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Eu daca aveam o masina dinainte de 2007 si aveam in intentie sa o schimb anul asta faceam ceva si o vindeam de anul trecut, nu stiu daca reuseam dar macar nu-mi parea rau ca n-am incercat. Acum, fiecare cu posibilitatile sale dar cei care acum scriu ca nu-si mai pot vinde masinile nu prea mai au scuze pentru ca treaba se stia de 1an de zile. Mai rau de cei care nu au avut in intentie dar care sunt nevoiti sa vanda masina pentru rezolvarea unor nevoi/necazuri spontane care nu suporta amanare.
                            Last edited by Cromatic; 4 January 2013, 13:00.

                            Comment


                            • Originally posted by mike26ro View Post
                              pai eu am cumparat un logan din 2004 chel pentru tatal meu, ...am dat 1300 euro si acuma la trezorerie mi-au zis ca trebuie sa dau 925 euro taxa de prima inmatriculare. uite asa m-am procopsit cu un "mort" in curte fara sa vreau.
                              Conform carei legi? Stiam ca inca se discuta problema, nu ca deja au pus-o in aplicare.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Se merge pe legea veche, ei au dat o suspendare pentru anul 2012, in rest de la 1.01.2013 se revine la ce era inainte de 01.01.2012.
                                Acum se discuta ce va fi, dar astea 2,3,4,5 zile pana intra in vigoare legea noua a curului, se merge pe ce era vechi ...
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google