Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai legea exista, a fost doar suspendata aplicarea ei timp de un an.

    Potrivit art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 1 din 30 ianuarie 2012, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 79 din 31 ianuarie 2012, incepand cu data de 31 ianuarie 2012 aplicarea dispozitiilor art. 2 lit. i), ale art. 4 alin. (2) si a celor privind prima transcriere a dreptului de proprietate ale art. 5 alin. (1) din Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 17 din 10 ianuarie 2012, se suspenda pana la 1 ianuarie 2013

    Comment


    • Taxa auto va deveni "timbru de mediu", calculat in functie de capacitatea cilindrica si emisia de noxe, din nevoia de a se acoperi deficitul bugetar.
      Last edited by IancuMIC; 4 January 2013, 14:23.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Tare ma tem ca nu cumva acest timbru sa fie platit de toti detinatorii de masini, indiferent cand sunt inmatriculate si de unde provin.
        Oricum, din ce explica Ponta nu se intelege nimic nou fata de criteriile dupa care se platea si acum.
        Un lucru nu zice: CINE plateste?

        Comment


        • Pana in prezent doar asta se stie.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Articolul l-am citit si eu, e total generalist, asteptam legea. Pana apare legea timbrului de mediu, astia care inmatriculeaza acum masinile, cred ca ar trebui sa amane asta.
            Last edited by mr.K; 4 January 2013, 15:21.

            Comment


            • Eu care am platit taxa de prima inmatriculare - taxa de poluare ii zicea - ( masina noua, apr 2012 ) acuma cum or da astia legea asta ? Se plateste anual, pai nu-mi convine, am platit odata pentru toata viata masinii ( cel putin asa ziceau ), se numea taxa de poluare ( conforn chitantei ).
              Cred ca inca nu s-au trezit bine dupa anul nou, picioarele in apa cu gheata si la munca...

              Comment


              • Unde scrie bre ca se plateste anual?
                Stai asa sa vedem legea si dupa aia poti sa te agiti.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Ca de agitat, tot degeaba ne vom agita.
                  Guvernul tocmai a aflat ca cei de la Statistica au gresit PIB-ul Romaniei cu o suma babana, pe ultimii 2 ani, si acum trebuie sa faca reduceri la cheltuielile bugetare cu un miliard de euro.
                  Nu vreau sa speculez prea mult, dar politica USL de a lua de la mai multi cate mai putin incepe sa fie aplicata.
                  Last edited by mr.K; 4 January 2013, 15:51.

                  Comment


                  • Originally posted by mike26ro View Post
                    pai eu am cumparat un logan din 2004 chel pentru tatal meu, ...am dat 1300 euro si acuma la trezorerie mi-au zis ca trebuie sa dau 925 euro taxa de prima inmatriculare. uite asa m-am procopsit cu un "mort" in curte fara sa vreau.
                    uite asa o sa apara cateva zeci de mii de loganuri inmatriculate in bulgaria!

                    Comment


                    • Deocamdata au mare, mare, mare, mareeeeeeeeeee...nevoie de bani !!!!

                      DL POANTA si ai lui..... se fac ca ploua si nu stiu cum sa mai abureasca oameni ....Cine inmatriculeaza masina in zilele urmatoare ,ma refer la cei care au cumparat o masina din RO fabricata si inmatricultata inainte de 01.01.2007, vor avea surpriza ca la ghiseul de inmatriculari sa li-se ceara plata taxei de poluare sau dupa caz (transfer,revanzare in RO) intrata in vigoare de la 01.01.2013. Asta mi-sa cerut si mie astazi !!! Chitanta ca ,pentru masina mea (un Fiat Ducato din 2008 ) , sa platit taxa de poluare in anul 2008. Am facut relativ repede rost de acesta chitanta de la firma de leasing care mi-a vandut-o mie dupa ce o recuperase de la un rau platnic.

                      Deci noua lege deja se aplica chiar daca oficial nu se spune nimic !!! Ideea este aceia ca, dl Poanta ca de altfel si dl.Boac(ana) si dl Tarice(beleanul) inainte lor, trebuiau sa incaseze cat mai multi bani de la oameni (fraieri) apoi vad ei ce fac (acum este la rand DL POANTA si companya)....

                      Asa au procedat si cu taxa de poluare. Stim cu toti ca desi taxa de poluare a fost declarata ilegala si de curtea europeana si de instantele romanesti si foarte multi oameni au castigat in instanta recuperarea banilor nici un guvern nu a ''vrut'' sa dea o ordonanta de urgenta prin care aceasta lege sa nu se mai aplice. S-a mers pe pricipiul cine este prost si plateste ...sa plateasca....cine este destept si recupereaza ce a platit ...poate sa recupereze....dar....ii dam bani.... cand vrem noi !!!

                      Ce este jalnic si dureros in toata aceasta tara ?! Imi puteti zice?!

                      Este jalnic ca noi toti ne lasam mintiti si calcati in picioare de acesti "politicieni" de rahat fie ei PNL,PSD,PDL si alte adunaturi ....
                      Este dureros sa vezi cum nimeni nu ia atitudine si toti lasam capul in jos acceptand sa platim fara sa reactionam asa cum ar trebui sa o facem !!!

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Ca de agitat, tot degeaba ne vom agita.
                      Guvernul tocmai a aflat ca cei de la Statistica au gresit PIB-ul Romaniei cu o suma babana, pe ultimii 2 ani, si acum trebuie sa faca reduceri la cheltuielile bugetare cu un miliard de euro.
                      Nu vreau sa speculez prea mult, dar politica USL de a lua de la mai multi cate mai putin incepe sa fie aplicata.
                      Nu-i nici o gresala de calcul !!! Se stia ca trebuiesc taiate si alte cheltuieli bugetare dar cu acesta pastila ....sa gresit calculul .....se justifica perfect taierile !!! Uite asa toata lumea va exclama impacata : Vezi domne ,de aia n-au putut sa dea mai mult la pensii si salarii ca sau gresit calculele astia de la statistica !!! Ptiuuuuu dracia dracu tocmai acum cand venira "Poanta si ai lui" la guvernare ...se stica statistica romaniei ...doamne ,doamne ce mare necaz!!!

                      Se pare ca pe la statistica lucreaza cu betisoare si tablite cu bilute colorate si din cand in cand cand vin alti la guvernare nu prea le ies la numaratoare toate ''jucariile'' !
                      Last edited by adonis33; 4 January 2013, 23:09. Reason: Automerged Doublepost
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • Si pina la urma cineva care a platit taxa de poluare la o masina noua in 2012 ( cazul meu ) a reusit recuperarea banilor ? Chiar daca nu i-a incasat, dar are o hotarire de recuperare ( adica are de primit, cindva, cind o vrea statul ) ?

                        Comment


                        • Nu stiu daca cineva cu masina cumparata in 2012 a reusit sa recupereze taxa . Teoretic nici n-a avut timpul necesar pentru a actiona statul in judecata . Un proces de recuperare dureaza cel putin 1 an jumatate pana hotararea devine irevocabila si executorie !

                          Aseara purtatorul de cuvant al guvernului a zis ca taxa de poluare nu sa schimbat ...a ramas la fel ...adica la fel ca pana la 31.12.2012.... si deci nu este valabila cea de la 01.01.2013 ...dar datorita zelului si prostiei functionarilor de la inmatriculari acestia cer fara nici un temei legal chitanta de plata a taxei de poluare indiferent ca acesta a fost sau nu inmatriculata inainte sau dupa 01.01.2007....Evident ca acesta bulibaseala va continua pana cand se va spune si face ceva concret !

                          In unele judete se va cere acesta chitanta in continuare in altele nu.....Depinde foarte mult de inteligenta si zelul functionarilor de la birourile de inmatriculari si de felul cum inteleg ei ce spun sefi lor .
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • Originally posted by adonis33 View Post
                            Asa au procedat si cu taxa de poluare. Stim cu toti ca desi taxa de poluare a fost declarata ilegala si de curtea europeana si de instantele romanesti si foarte multi oameni au castigat in instanta recuperarea banilor nici un guvern nu a ''vrut'' sa dea o ordonanta de urgenta prin care aceasta lege sa nu se mai aplice. S-a mers pe pricipiul cine este prost si plateste ...sa plateasca....cine este destept si recupereaza ce a platit ...poate sa recupereze....dar....ii dam bani.... cand vrem noi !!!
                            Am tot explicat pe aici, nu taxa de poluare a fost declarata ilegala ci modul ei de aplicare, Curtea Europeana nu poate dicta ce taxe si impozite sa introduca in aplicare un anume Stat membru pe teritoriul sau dar, in momentul in care aplica tratament diferit asupra produselor provenite din piata proprie fata de produsele provenite din spatiul comunitar atunci Curtea Europeana intervine si-ti spune ca nu e bine ce faci si trebuie sa dai banii inapoi oamenilor iar rezultatul - Statul trebuie sa inapoieze ~400mil. E.
                            Acum si chestia asta este cu dus si intors, aici ma refer in special la cei care si-au adus masini din UE au platit taxa iar apoi au recuperat-o, trebuie sa se gandeasca ca masinile alea vor fi masini pe viata...pentru ca nu ti-o mai ia nimeni daca ai recuperat taxa.

                            Comment


                            • Da ....CORECT !!! Se refera la modul de aplicare a taxei de poluare.....

                              Sunt foarte multi cei care au recuperat taxa de poluare dupa ce au vandut deja masina
                              Acum capra va cade pe umeri celor care au cumparat masinile cu taxa recuperata.......Oricum eu cred ca se doreste introducerea unei taxe de poluare (timbru) anuale....Un fel de impozit . in acest caz se va creea din nou discriminare intre cei care au platit taxa de poluare si care acum vor fi nevoiti sa mai achite alta taxa in plus si cei care acum aduc masini din UE si platesc doar acest timbru verde.....

                              Oricum este o adevarata nebunie si harababura si cred ca nici Ponta nu are chef sa dezlege aceast nod pescaresc de teama sa nu-si ridice oameni in cap....

                              Sa vedem ce va fi.....
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • Pana la timbru mai e, deocamdata discrepanta e creata fata de cei care au platit taxe vamale inainte de 2007.

                                PS
                                Intrebare de baraj: se poate cere recuperarea taxei dupa ce ai obtinut dovada de la ANAF ca nu ai recuperat taxa si ai vandut masina ?
                                Last edited by Cromatic; 5 January 2013, 23:20. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google