Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hotii astia de la Guvern nu stiu cum sa ia banii la oameni mai repede. E clar ca nu se va renunta niciodata la aceasta maniera facila de a incasa bani de la oameni. N-ar fi ciudat sa le vina idee de platit taxe anuale, ca asa e la noi, sarim din lac in put.

    Comment


    • si multi dintre noi , care ne-am luat masini noi prin 2004-2006 , euro 3 o sa platim mai mult decat cei care si-au adus "cadavre" euro 4 din 2000 incoace din tari civilizate...
      noroc ca suntm nationalisti si sustinem astfel economia tarii
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • O taxa raportata la salariul minim sa platesti 1-2-3...15 salarii minime pe an e o chestie realista. Mai mult la firme etc.
        Si daca va fi "timbru" clar se va platii an de an. oricum la masinile peste euro 4 cu motoare mici vor face mult mai multi bani din taxa decat acum, or sa aiba de unde sa dea banii inapoi si le mai si ramane.

        Comment


        • Originally posted by adonis33 View Post
          Nu stiu daca cineva cu masina cumparata in 2012 a reusit sa recupereze taxa . Teoretic nici n-a avut timpul necesar pentru a actiona statul in judecata . Un proces de recuperare dureaza cel putin 1 an jumatate pana hotararea devine irevocabila si executorie !

          Aseara purtatorul de cuvant al guvernului a zis ca taxa de poluare nu sa schimbat ...a ramas la fel ...adica la fel ca pana la 31.12.2012.... si deci nu este valabila cea de la 01.01.2013 ...dar datorita zelului si prostiei functionarilor de la inmatriculari acestia cer fara nici un temei legal chitanta de plata a taxei de poluare indiferent ca acesta a fost sau nu inmatriculata inainte sau dupa 01.01.2007....Evident ca acesta bulibaseala va continua pana cand se va spune si face ceva concret !

          In unele judete se va cere acesta chitanta in continuare in altele nu.....Depinde foarte mult de inteligenta si zelul functionarilor de la birourile de inmatriculari si de felul cum inteleg ei ce spun sefi lor .
          In toate judetele se cere la inmatriculare taxa respectiva, temei au sa ceara taxa pentru ca legea este din 2011 si pe 2012 doar a fost suspendata !

          Comment


          • Tocmai am ascultat declaratia ministresei mediului referitoare la viitoare taxa.
            Va mai dura ceva, trebuie dezbatere publica, acceptul partenerilor UE....

            Pana atunci, probabil inmatricularile vor stagna.

            Comment


            • Astazi unui prieten de al meu ia ceruta sa aduca dovada plati taxei de poluare pentru o masina inmatriculata de noua in Romania in anul 2008 !

              Masina a fost in leasing pana la 31 decembrie anul asta !

              In plus l-au trimis la ANAF sa faca rost de dovada plati ! La ANAF-ul judetean de care apartine i au zis ca, nu au baza de date sa i poata elibera pe loc documentul si cel mai bine pentru el ar fi sa se adreseze ANAF Bucuresti unde firma de leasing a platit taxa de poluare! Rezolvarea cereri se va face in 30 de zile de la inregistrare !!!

              Deja este nebunie curata !!!

              Originally posted by Cromatic View Post
              .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..............
              Acum si chestia asta este cu dus si intors, aici ma refer in special la cei care si-au adus masini din UE au platit taxa iar apoi au recuperat-o, trebuie sa se gandeasca ca masinile alea vor fi masini pe viata...pentru ca nu ti-o mai ia nimeni daca ai recuperat taxa.
              Situatia devine grava in cazul in care Firma de Leasing a platit taxa de poluarea apoi a recuperat-o si la finalul contractului factureaza masina utilizatorului fara aceasta taxa ....caz in care utilizatorul dupa ce a platit o gramada de bani prin rate se trezeste ca mai are de platit inca 3000 euro taxa de poluare sau de timbru ...cum dracu se va numi in viitor !!!
              Last edited by adonis33; 7 January 2013, 22:23. Reason: Automerged Doublepost
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Nu stiu daca am calculat bine sau taxa asta este o aberatie:
                La loganul meu din 2005, motor 1.6 taxa este 2190 euro iar la bmw-ul unui prieten din 1992,motor 1.8 taxa este 1620 euro ? ...

                Comment


                • Originally posted by adonis33 View Post
                  [...] taxa de poluare sau de timbru ...cum dracu se va numi in viitor !!!
                  E simplu. Taxa de poluare o sa ramana "taxa de poluare" ca si pana acum, doar ca ce se intampla nou - adica masinile care nu au platit taxa la vremea lor, vor plati atunci cand se schimba proprietarul - se numeste taxa de timbru, iar ea se achita doar o singura data (@alfabit, poti sa stai linistit).
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Ai calculat perfect !
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Adica eu, daca am masina sh cu an fabricatie 2008, in momentul in care vreau sa o vand voi avea nevoie de rahatul ala de chitanta :| ? Cine a "gandit" asta? Fac pariu ca nu Basescu....

                      Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                      Comment


                      • Nu tu o sa ai nevoie de rahatul ala de chitanta, ci cel care iti cumpara masina si vrea s-o inmatriculeze.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Pai si daca ala imi spune ca nu are incredere ca e 2008. Am patit cu Loganul, pana s-a convins ala ca e 2007....am tot tras!

                          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                          Comment


                          • Pai cum pana mea sa nu creada ca e? Nu scrie in talon si in cartea de identitate a masinii?
                            Last edited by vitriol; 7 January 2013, 23:13.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Ala care ar vrea sa inmatriculeze masina trebuie sa dovedeasca si ca nu s-a recuperat taxa, nu doar ca s-a platit. E ca-n filmele comice mute.

                              Comment


                              • Chiar ca in filme comice mute.

                                Deci, eu, sa spunem ca am dat statul in judecata pentru a-mi recupera banii pe taxa, ca cica legea aia care m-a pus sa platesc nu prea ar fi constitutionala. Castig procesul cu statul, adica ii dovedesc ca n-are dreptate, apoi vand masina si noului proprietar, pentru a inmatricula masina, i se cer banii de taxa.

                                Suna aiurea rau, nu? Mie asa mi se pare...
                                Last edited by vitriol; 7 January 2013, 23:10.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google