Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amice, pretul carburantilor afecteaza pe toata lumea, chiar si pe cei care nu au masini, nu doar pe cei care merg cu masina.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Originally posted by einstein1984 View Post
      Sa puna taxa de mediu in carbunati (in special in GPL). Barem asa platesc aia de se si plimba cu masina (si polueaza corespunzator), nu si aia de o tin in parcare.
      eu daca am si gpl nu platesc asigurare / impozit / taxa de inmatriculare ? gpl-ul e mai nepoluant decat benzina si motorina , dar cred ca stiai.

      sa plateasca aia care se plimba e corect , dar sa vad eu cat platesc aia pe bulgarica , UK , irlanda si alte multe naspeturi de asigurari care is aici in romania de ani buni .

      ma repet , daca pun taxa de timbru numai pentru auto inmatriculate in ro si nu si pentru celelalte care tranziteaza romania vand (cu procura ca asa-s obligat) masinile actuale si ma plimb cu 2.5 sau 3l diesel pe bulgaria.
      350 de euro toate actele valabile un an , cum fac cativa cunoscuti de-ai mei. nu mai platesc Romaniei nimic ...
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Exact asta spuneam si eu mai sus, o sa-mi iau ceva naparat NON EURO cu motor minim 2500 cm cu cea mai dubioasa asigurare posibila, si atunci o sa ma distrez si eu, o sa simt si eu ca traiesc.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by einstein1984 View Post
          Sa puna taxa de mediu in carbunati (in special in GPL). Barem asa platesc aia de se si plimba cu masina (si polueaza corespunzator), nu si aia de o tin in parcare.
          sa moara si capra vecinului!!! daca o sa puna taxe la gpl n-o sa mai mearga nimeni pe gpl, ca nu mai e rentabil, deci taxe aproape de 0.
          puneti cat mai multe taxe fratilor sa vedem cine le mai plateste, voi credeti ca mai merge mult sistemul asta: din 18milioane, 4-5milioane platesc taxe si hai sa mai luam si a 10-a piele tot de pe aia?

          Comment


          • Timbrul de mediu se va plati o singura data si nu va fi un nou bir pentru toti posesorii de masini, asa cum s-a vehiculat; detalii aici.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Declaratiile initiale ale lui Ponta au bagat lumea in ceata. Ceata persista si dupa declaratiile de acum.
              Un act normativ publicat in Monitorul Oficial va risipi ceata. Noi nu platim taxe dupa ce "zice" in presa sau la TV, un om politic, chiar de el este primul ministru. Se aplica legile, codul fiscal....

              Verba volant, scripta manet.
              Last edited by mr.K; 16 January 2013, 18:07.

              Comment


              • Inca nu vad nimic concret, sper sa ne surprinda in mod placut si sa fie ceva "neaberant".
                sigpic

                Comment


                • Fara sa am elemente concrete, am evitat sa speculez; daca citesti ultimele posturi, deja avem imaginea impovararii romanilor cu o noua taxa, asa ca astept proiectul de lege, despre care se spune ca va fi supus dezbaterii publice.
                  De asemeni am inteles ca vor elimina aberatiile de genul ca ar trebui sa platesti 3000E, pentru o masina care valoreaza 300E; pana una alta eu zic sa ne abtinem in a trimbita "apocalipsa" si sa tipam fara a ne lovi.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Nu s-a hotarit nimic clar in sedinta de azi...ca de obicei...guvernu se mai gindeste...si se mai razgindeste de citeva ori pina la sedinta viitoare...

                    Continuarea in episodul viitor
                    Next in the series ....

                    Comment


                    • Vorba zboara, timpul trece dar... taxa se aplica ! Eu zic ca daca aveau un gand bun pentru noi guvernul dadea o ordonanta inainte de alegeri.

                      Comment


                      • ATENTIE ! NU CUMPARATORUL ESTE CEL TREBUIE SA FACA DOVADA RECUPERARI SAU PLATI TAXEI DE POLUARE !!!!

                        IATA CE SCRIE IN HG NR 9/2012


                        Art. 4
                        (1) In cazul in care se solicita prima transcriere a dreptului de proprietate in Romania pentru un autovehicul inmatriculat dupa 1 ianuarie 2007 si pana la intrarea in vigoare a legii, iar proprietarului platitor al taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea reziduala prevazuta la art. 7 alin. (1) din lege, organul fiscal competent elibereaza un document care evidentiaza aceasta situatie.
                        (2) Documentul prevazut la alin. (1) se prezinta la Serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculari vehicule odata cu solicitarea transcrierii dreptului de proprietate.
                        (3) Procedura de intocmire si eliberare a documentului prevazut la alin. (1), precum si forma acestuia se aproba prin ordinul prevazut la art. 10 alin. (2).


                        DECI CEL CE A PLATIT TAXA (VANZATORUL) TREBUIE SA ADUCA ACEASTA DOVADA !!!
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • Faza e ca d-na Plumb nu zice CAND se va plati panarama de timbru.
                          Ca va fi o singura data pe durata vietii masinii, asta se pare ca e clar. Daca se va plati pentru masinile inmatriculate inainte de 01.01.2007, eu nu vad decat o schimbare de denumire a actualei taxe.
                          Fara sa am elemente concrete, am evitat sa speculez;
                          Tocmai ai facut-o ieri.
                          Toti am speculat, dar nu din vina noastra, ci din cauza incapacitatii unui guvern de a hotara rapid metoda de jumulire a poporului.

                          Comment


                          • Vesti proaste. Unele instante din Romania au inceput sa respinga actiunile de recuperare a taxei de prima inmatriculare pentru masinile noi. Pentru SH-uri nu sunt probleme.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • Ce se stie pana in prezent despre taxa de timbru; ca sa nu mai speculam.
                              Motorul de căutare care vă ajută să găsiţi exact ceea ce căutaţi. Găsiţi cele mai relevante informaţii, secvenţe video, imagini şi răspunsuri din Web.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Daca cumpar o masina inmatriculata in 2007 in romania si vreau sa o trec pe numele meu mai platesc taxa de inmatriculare?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google