Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sau la o alta masina luata in leasing de la VOLKSBANK LEASING unde dovada taxei de poluare a fost platita initial recuperata si radiata masina si apoi reinmatriculata si platita alta taxa de poluare pe 07.01.2013 cand eu am achitat integral leasingul si-am stat 10 ore sa ridic certificatul de inmatriculare (eliberat in aceiasi zi) si chitanta plati taxei de poluare de 820 euro, fara sa banuiesc ce se intampla si de ce erau asa agitati cand am achitat integral contractul si vroiau sa revin peste 10 zile !

    Acum nu imi dau seama ce sa intamplat de fapt cu aceasta masina ! Oricum bine ca am inmatriculat-o fara probleme desi este de domeniul tampitilor sa ai 2 proprietari pe CIV cu acelasi nr si acelasi proprietar fara alte explicatii+ o taxa de poluare achitata in aceiasi zi !

    DOVADA AICI
    Attached Files
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

    Comment


    • A, pai daca vorbim de Impulse Leasing si Volksbank Leasing atunci se intelege. Tu compari firmele astea de cartier cu (,) colosul RCI Leasing care este o firma de mapamond pentru grupul Renault-Nissan-Dacia? Acum imi dau seama ca de fapt tu vorbeai de lucruri care ti s-au intamplat crezand ca asa este normal dar de fapt nu e deloc asa.

      Volksbank a facut o ilegalitate cu recuperarea taxei insa la ei e o practica asta pentru ca au mai facut ilegalitati si la alte tipuri de credite, au perceput comisioane care au fost declarate ilegale prin Legea 50 din 2010 parca, la cele imobiliare, un coleg de serviciu i-a dat in judecata pe chestia asta si are hotarare judecatoreasca prin care volksbank trebuie sa-i restituie 40.000Ron !!! ca sa nu mai spun ca la creditele cu dobanda actualizabila functie de ROBOR, EURIBOR sau LIBOR ei calculeaza numai cand e in sens crescator, cand e in sens descrescator uita sa mai calculeze.

      Totusi, nu m-am lamurit cu o chestie, tie ti-au facturat TVA la plata politelor RCA si la ratele pentru plata asigurarii CASCO? - daca se poate spune bineinteles.

      Comment


      • Pai acelasi nr nu are.B-87-TWA SI B-87-TVA.

        Comment


        • E "W" ala, la masina de scris mai apar imperfectiuni.

          adonis33
          , acum gandind logic, daca taxa de poluare ar fi fost recuperata legal, ei sigur te-ar fi pus pe tine sa o platesti la transcrierea dreptului de proprietate, nu s-au asteptat sa platesti anticipat si de aici agitatia, probabil pana una alta au pagubit pe altul, ei recupereaza taxe ilegal si se folosesc de bani, deci si de aici iti dai seama ca au facut o ilegalitate pentru ca nu au nici-o baza legala sa recupereze taxa.

          Comment


          • Utie aici cum au facturat .....ultima rata pe decembrie si cum au incasat tva la casco si rca....evident de aici a aparut si neintelegerile intre noi...
            Attached Files
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • Bun revenim la discutia initiala .....

              Acum sa va intreb cum recuperez taxa de poluare pentru o masina pe care deja am vandut-o si pe care cel care a cumparat-o a inmatriculat-o deja ....

              Este vorba de o utilitara din 2002 si pentru care am platit in jur de 1000 euro...
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Originally posted by Cromatic View Post
                E "W" ala, la masina de scris mai apar imperfectiuni.

                adonis33
                , acum gandind logic, daca taxa de poluare ar fi fost recuperata legal, ei sigur te-ar fi pus pe tine sa o platesti la transcrierea dreptului de proprietate, nu s-au asteptat sa platesti anticipat si de aici agitatia, probabil pana una alta au pagubit pe altul, ei recupereaza taxe ilegal si se folosesc de bani, deci si de aici iti dai seama ca au facut o ilegalitate pentru ca nu au nici-o baza legala sa recupereze taxa.
                Taxa se recupereaza in instanta, in baza unei legi. S-au bazat pe faptul ca pana acum nimeni nu intreba de taxa daca a fost sau nu recuperata la transcriere. Acuma or sa trebuiasca sa replateasca taxa la valoarea actuala, dar vor amana pana aproape de expirarea contractului, daca platesti anticipat intra in panica.

                Comment


                • adonis33, ca sa pastram o nota de corectitudine uite si la mine cum au facturat si pe ce mi-am bazat afirmatiile - o sa ma interesez si de chestia asta sa vad baza legala pentru care au facturat TVA la asigurari, pentru celelalte cunosc baza legala, oricum, niste snapani astia de la ImpulseLeasing. De ce ai incheiat contract de leasing cu firma asta daca au asa conditii contractuale? Nu ai avut posibilitatea sa inchei cu RCI?

                  Eu am avut ocazia sa am pe mana un contract de leasing vreo 2 saptamani inainte sa-l semnez p-al meu si stiam absolut toate taxele si comisioanele care se percep la RCI.
                  RCI-ul cred ca e singura firma de leasing care a venit in sprijinul utilizatorilor in ceea ce priveste valoarea comisionului la penalitatile de intarziere - in 2009, datorita crizei financiare au redus valoarea penalitatilor la jumatate. Adevarul e ca despre anii 2009 si 2010 nu vreau sa-mi mai aduc aminte niciodata(sunt bugetar).
                  Attached Files

                  Comment


                  • Pentru Cromatic!
                    Observatie absolut corecta! Doar ca eu propuneam desfiintarea acestui bir ilogic si ilegal.
                    Iar la o cautare pe google vei gasi metodele de producere a energiei electrice si proportia acestor metode din totalul energetic la nivel mondial.....Si cea mai poluanta metoda nu este arderea hidrocarburilor (preponderenta), ci energia nucleara, care produce deseuri radioactive pe sute de ani.

                    Comment


                    • LoganPetre, nu ataci problema in sensul corect. Nu cel care consuma energia electrica polueaza ci cel care o produce iar in acest sens fii sigur ca cei care produc aceasta energie prin metode poluante sunt taxati corespunzator.


                      Originally posted by proteinman View Post
                      Taxa se recupereaza in instanta, in baza unei legi. S-au bazat pe faptul ca pana acum nimeni nu intreba de taxa daca a fost sau nu recuperata la transcriere. Acuma or sa trebuiasca sa replateasca taxa la valoarea actuala, dar vor amana pana aproape de expirarea contractului, daca platesti anticipat intra in panica.
                      Pai bine mai nene, cum sa recuperezi o taxa care a fost platita in numele altcuiva nu in numele firmei si care a fost recuperata 1 data de la utilizator. Practic, firma de leasing a recuperat taxa de 2 ori, prima data legal de la utilizator si a 2-a oara ilegal de la Stat.
                      Si inca o chestie, daca adonis33 ar fi platit si inmatriculat masina anul trecut, pa, pa, ei ar fi ramas cu banii pentru ca nu se cerea dovada platii taxei anul trecut. Cine stie cati bani si-au tras baietii in cont in felul asta si atunci, asta nu se cheama inselaciune?

                      Comment


                      • Pai si platim deja si prea mult. Accizele la carburant si pretul pe energie nu tot omul de rand il plateste? Orice taxa pe producator se rasfrange pe consumator.
                        Cand spun ca timbrul asta de mediu nu ar trebui sa existe, e corect? Deja platim pentru poluare cand cumparam carburantul. De ce mai e novoie de alte taxe, timbre, hotii?
                        Aia hoti, astia hoti, mama lor la toti!
                        Parerea mea....

                        Comment


                        • Probabil problema mea va exploda in perioada urmatoare ,cand odata cu trecerea timpului tot mai multi utilizatori vor termina de achitat contractele de leasing.....

                          O parte din firmele de leasing neserioase au recuperat deja aceasta taxa inca de acum cativa ani...au folosit bani cum au vrut ele ...in timp ce noi plateam cu chiu cu vai ratele ca prosti ....

                          Acum de frica celor care achita masinile platesc taxa actuala de poluare care este foarte mare....adica s-au c-m fript in lacomia lor.....dar nu m-as mira daca prinse la mijloc firmele de leasing de cartier sa ceara singure insolventa, ca doar este la moda in zile noastre....sa fugi de raspunderea penala.
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • Eu inca nu inteleg cum au facut dovada platii acestei taxe in nume propriu?

                            Comment


                            • Simplu ei sunt proprietarii de drept pana o achiti deci au platit-o in nume propriu.

                              Si la adonis au schimbat nulele societatii din VOLSKBANK LEASING ROMANIA VB LEASING RO IFN SA in VB LEASING ROMANIA IFN SA cand vor veni facturi cu acelasi CUI si nume diferite
                              e clar cine a facut smecherii.

                              Comment


                              • Poti sa schimbi denumiri cate vrei, sistemul de plata la leasing e acelasi(am pus si un link in sensul asta), cu riscul de a ma repeta a nu stiu cata oara - plata taxelor le face firma de leasing in numele utilizatorului altfel nu ar putea factura TVA la o taxa. Daca pe mine ma roaga cineva sa-i achit o rata la banca(cu banii lui) ca el n-are timp sa ajunga la banca, pe chitanta va apare - platit de X in contul lui Y, asa si aici.

                                Or fi firmrele de leasing proprietare pe masini dar trebuie sa se supuna si ele legilor.
                                Last edited by Cromatic; 29 January 2013, 23:34.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google