Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, spuneti-mi si mie ptr o rulota trebuie sa platesc asigurare RCA ,si daca o pot tracta cu loganul de 1.4 .

    Comment


    • Ti-am raspuns aici;http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=603
      Sa nu amestecam topicurile.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Nu se mai aude nimic de taxa de timbru.....A mai trecut inca o luna !
        Ponta minte mai rau ca Boc ! Zicea ca in prima sedinta de guvern se rezolva taxa de timbru ! Au facut vre-o 5 sedinte de guvern si nu se mai aude nimic.....

        Concluzia ?! Le convine actuala taxa de poluare cu siguranta !
        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

        Comment


        • Normal, la cate masini sunt deja inmatriculate.... Ce vreti sa isi ia painea da la gura?
          Se grabea lumea sa strige jos basexu da... Am impresia ca sunt sigur ca astia is mai jegosi.
          Niste rapandule!

          Comment


          • Cine va plati noua taxa, sansele de a o recupera in instanta sunt la fel de mari ca pentru vechea taxa.

            Noul timbru de mediu ar putea genera, asemenea taxei de poluare din 2012, un nou val de procese impotriva statului.

            Motivele pentru care proprietarii masinilor pot intenta un proces impotriva autoritatilor sunt printre altele incalcarea legislatiei privind libera circulatie a bunurilor in UE sau incalcarea principiului "poluatorul plateste".

            Ce ar putea castiga clientii dupa un proces care nu dureaza mai mult de sase luni? Taxa achitata plus dobanzile legale sau cheltuielile de judecata.


            Cand pentru un Logan 1.4 E3 trebuie sa platesti 1600 de euro taxa, cred ca iti vine brusc cheful si de un proces.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post

              Cand pentru un Logan 1.4 E3 trebuie sa platesti 1600 de euro taxa, cred ca iti vine brusc cheful si de un proces.
              Am discutat cu un avocat si mi-a confirmat ca asa cum se aude ca va fi aplicata si aceasta noua lege privind "timbrul de mediu" sunt sanse 100% ca statul sa piarda pe banda rulanta si noile procese !

              Deci succes!
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Mai nou, ministresa vrea sa fie diferentiata taxa auto pentru benzinare si diesel.

                Comment


                • rapandula aia de ministreasa habar nu are ce inseamna un automobil...cum functioneaza , etc.... si cica a tinut cont de parerile persoanelor fizice cand a bagat taxa.
                  Last edited by vitriol; 9 February 2013, 16:17.

                  Comment


                  • Daca de exemplu este deja dosarul la judecatorie bagat inaite sa se dea timbrul de mediu si hotararea definitiva vine dupa ce baga ei timbrul ce se intampla?

                    Comment


                    • Nu are nici-o legatura recuperarea taxei dupa legea actuala cu timbrul de mediu.
                      Recuperarea taxei din forma actuala se poate face in maxim 5 ani de la data platii, dupa aceasta data se prescrie.

                      Comment


                      • Intrebare de 100 de puncte: daca vreau sa cumpar o Dacia SH 1310 fabricata in 2001 pe injectie (are Euro 2) trebuie sa platesc ceva taxa de inmatriculare? Daca da, cat este?

                        Comment


                        • Sigur; platesti taxa care e in vigoare acum; cam 1300E imi iese mie.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • as vrea sa-mi spuna cineva...daca cumpar un logan fabricatie 2007, la inmatriculare mai trebuie sa fac dovada platii taxei de inmatriculare sau se subintelege ca a fost platita?
                            daca da...de unde iau acea dovada(factura, chitanta) pentru ca vechiul proprietar a avut leasing la ea si nu are acea factura. acea dovada o pot scoate eu de la financiar sau trebuie sa se duca el (sau firma de leasing)?

                            Comment


                            • Dovada ca a fost platita taxa, precum si dovada ca nu s-a recuperat in instanta taxa. Cine a platit, scoate dovada.

                              Comment


                              • pai firma de leasing a platit-o cred....deci trebuie ca proprietarul sa se duca la ei sa le ceara sa scoata acea dovada? sau poate cere el...deoarece el este acum proprietar e drept (leasing-ul terminandu-se anul trecut in vara).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google