Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai da...numai ca avea adeverinta ca nu s-a recuparat taxa...este obligatoriu sa fie luata de la ANAF ....de la oricare ANAF.

    Comment


    • Si care-i problema ca nu te-nteleg?

      Comment


      • pai ma refeream la @adonis33 care a cerut adev de la ANAF.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Dacia/Renault fac masini cu Euro 6? Poate cand ceilalti vor fi deja la Euro 7 de cativa ani. De aia in anul de gratie 2006 Dacia inca mai vindea motoare cu Euro3, la care taxa va fi de acum cat China.
          Dumnezeii de la Dacia-Renault am inteles ca o introduca E6 standard pentru masini noi, ba chiar sa fie ei motul de la basca sa ceara standard E7, sa dea un exemplu pentru profanii de noi care poluam aceasta minunata patrie cu harburile noastre uzate. )
          sigpic

          Comment


          • Prea tarziu pentru mine, eu nu mai dau banii pe niciun Renault.

            Comment


            • As indrazni sa extind putin si sa ma refer la toate frantuzoaicele.
              sigpic

              Comment


              • Si eu.

                Taxa s-a amanat iar, pe saptamana viitoare. Probabil va fi o ordonanta de urgenta.
                Am mai bagat si o prima pentru masinile electrice si altele nepoluante, deci marketing de prostit opinia publica.
                Cred ca in Romania daca sunt 10 masini electrice la milionul de masini. Sper ca nu se refera la cele gen Lexus 400 RX hybrid cu motor de 3.4 litri si 2 motoare electrice ce te ajuta pana in maxim 50 km/H. Ca la alea taxele se platesc la motorul de 3.4 litri.

                Comment


                • Originally posted by B 96 NLD View Post
                  Apropos de noxe, ca fapt divers daca intereseaza pe cineva la motorul 1.6 MPI, 8 valve, E4, la mine in carte sunt trecute 172 g/km CO2.
                  Asa reiese si din acest calculator:
                  http://www.bursaasigurarilor.ro/taxa...tor-emisii-co2
                  Interesant ca valorile de CO2 pt. 1.5Dci sunt cuprinse intre 120-130g/km ceea ce inseamna o taxa mai mica fata de cele pe benzina in special 1.6.
                  Poate spune cineva cat este exact CO2 la 1.5Dci pt. Euro 3? Dar la 1.5Dci E4 70Cp?

                  Comment


                  • Taxa auto; update.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Eu cred ca nici ei nu stiu ce fac, nu stiu cum sa o dreaga exact ca si guvernul Boc.

                      Comment


                      • Vom vedea marti cum arata ordonanta de urgenta.
                        Deci vom avea...
                        "o formulă de calcul diferită, care conduce la o creştere în medie de circa 10% a sumei de plată pentru maşinile Euro 4 şi Euro 3 şi o scădere cuprinsă între 60% şi 90% pentru maşinile Euro 2, Euro 1 şi non-euro. Conform noii formule de calcul, suma de plată va scădea cu 60% pentru Euro 2, cu 80% pentru Euro 1 şi cu 90% pentru non-euro"
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Cam asta va fi noua forma legii pentru pentru noua denumire a taxei - TIMBRUL de MEDIU.

                          Treaba e ca au introdus diferentierea benzina vs diesel - in Anexa 1 sunt coeficientii pentru benzina iar in Anexa 2 sunt coeficientii pentru diesel - fata de propunerea din ianuarie la benzina a crescut taxa cu pana la 20% insa la diesel e jale mare deoarece coeficientii corespunzatori emisiilor de CO2 sunt sensibil mai mari la aceleasi emisii.
                          Last edited by Cromatic; 13 February 2013, 22:03.

                          Comment


                          • Si pentru loganul nou E5 diesel cat este? Ca nu vad tabel la E5 diesel!
                            Dupa cum scrie acolo la E5 nu este diferenta intre diesel si benzina.
                            Last edited by MihaiiahiM; 14 February 2013, 00:22.
                            sigpic

                            Comment


                            • Dacă tot consumă puţin Diesel-ul, hai să-i "ardem" pe unde îi prindem : Timbrul de Mediu modificat (în sus !) la Diesel faţă de varianta iniţială, motorina la pompă mai scumpă decât benzina, urmează eventual şi un impozit mai mare ... !

                              Comment


                              • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                                Si pentru loganul nou E5 diesel cat este? Ca nu vad tabel la E5 diesel!
                                Dupa cum scrie acolo la E5 nu este diferenta intre diesel si benzina.
                                Pentru euro5 se foloseste anexa 1 atat la benzina cat si la diesel.
                                Pentru euro3 si 4 se folosesc cele 2 anexe diferentiat astfel: benzina(anexa 1) - diesel(anexa2).
                                Pentru E 0, 1 si 2 se foloseste anexa nr.4 , coloana 3 pentru benzina si coloana 4 pentru diesel.
                                Last edited by Cromatic; 14 February 2013, 00:55.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google