Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In cazul in care chiar esti interesat de asa ceva sa stii ca e foarte posibil sa iasa noneuro avand in vedere ca e din 86.

    Noi cu Loganele suntem printre cei mai pagubiti. Aproape toate loganele vor plati taxa, singurele care nu vor plati sunt cele intre 1 ianuarie 2007 si 1 iulie sau 1 decembrie 2008. nasol e de cei de prin 2010-2012, care au fost scutiti de taxa la cumparare dar acum va trebui sa plateasca taxa.Sa nu mai zic ca la vremeea aia taxa era 100-200-300 pt un logan nou si te-au scutit dar acum poate e 500-700.
    E drept taxa o plateste cumparatorul dar nu iti va cumpra nici naiba masina decat daca lasi la pret.
    Last edited by bossake; 1 April 2013, 03:38.
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • Eu am platit Taxa in 2011 vreo 200 de euro la un DCI.

      Comment


      • Ai fost norocos ca ai platit-o.

        Eu n-am platit taxa pentru ca era promotie la modelele euro5 si taxa era 0. Daca luam model euro4 imi ofereau reducere 300 euro care acoperea taxa. Dar cine sa se gandeasca la ce avea sa urmeze.... O tampenie !

        Comment


        • Ştie cineva în cât timp se eliberează dovada ANAF şi cât e valabil certificatul fiscal?Din ce am citit eu e valabil în luna în care e emis....numai că eu am cumpărat maşina pe 29 Martie 2013....şi azi e 01.04.2013, bănuiesc că nu există atâta ipocrizie încât, cei de la înmatriculări să spună că nu am înmatriculat-o în acele 2 zile de sâmbătă şi duminică!

          Comment


          • Originally posted by bossake View Post
            In cazul in care chiar esti interesat de asa ceva sa stii ca e foarte posibil sa iasa noneuro avand in vedere ca e din 86.

            Noi cu Loganele suntem printre cei mai pagubiti. Aproape toate loganele vor plati taxa, singurele care nu vor plati sunt cele intre 1 ianuarie 2007 si 1 iulie sau 1 decembrie 2008. nasol e de cei de prin 2010-2012, care au fost scutiti de taxa la cumparare dar acum va trebui sa plateasca taxa.Sa nu mai zic ca la vremeea aia taxa era 100-200-300 pt un logan nou si te-au scutit dar acum poate e 500-700.
            E drept taxa o plateste cumparatorul dar nu iti va cumpra nici naiba masina decat daca lasi la pret.
            Eu am luat Loganul in octombrie 2010 (1.6 16V euro4) si am platit taxa de 770 euro - dar nu-mi pare rau, asa cum nu mi-a parut nici atunci cand am inscris masina.

            Comment


            • Salutare...a avut cineva de-a face cu timbrul asta de mediu?ca peste tot vad calcule si raspunsuri diferite, pe diverse site-uri ..si nu gasesc vreun calculator oficial..din ce an s-ar merita vreun logan SH acuma cu timbrul asta?..ma gandeam la un golf 4 din 99-2000, ca vad ca pentru el ar fi taxa pe la 300-400 pt un 1.4.Ati platit careva, asa ca un exemplu?Ms mult

              Comment


              • Calculatorul oficial de pe site-ul ANAF.

                Decat Golf 4 din 1999-2000 mai bine Logan din 2007-2008 chiar si 2009.

                Comment


                • Poate ca ai dreptate..in ceea ce priveste anul,vechimea..dar calitatea nu cred ca se compara..hai sa nu zicem 99-2000..un golf din 2002-2003..printre cele mai noi din categoria golf 4..si cu ce mar avantaja daca iau un logan din 2007-2008 cu vreo 3000-4000 de euro si mai tau taxa vreo 1500 de euro..5500 euro..asa mai pun vreo 1500 si iau logan 2-ul..decat sa dau la stat 1500 de-a moca

                  eram curios totusi un exemplu concret de timbru la logan SH..ca si o comparatie cu astea euro 2 ..la care zice guvernul ca a scazut f mult fata de euro3 si euro 4 (unde s-ar incadra loganul) unde a crescut f mult..sincer, am auzit cazuri ca si-au calculat timbrul cu acel "minunat" calculator de la anaf, si cand au fost pusi in fata faptului implinit sa plateasca timbrul la ghiseu s-au trezit cu alte sume..mai mari evident..
                  Last edited by clauiordache; 1 April 2013, 20:35. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Loganul dacă e minim 2007 nu trebuie plătită taxa..nu a dat nimeni statul în judecată pentru 100 de euro....şi oricum moda cu recuperarea taxei a apărut de prin 2009-2010 parcă...să zicem că a recuperat-o vreunul, acum e 550 euro la euro 4 logan...nu stiu cat e la golf...

                    Comment


                    • clauiordache, eu ti-am indicat masini pentru care nu se plateste timbrul de mediu dar...tu cumpara un golf 4 ca e mai "calitativ" si mai platesti si cateva sute de euro timbru de mediu. Logan euro2 nu a existat pentru a putea face comparatia iar de masinile euro3 si 4 nu te poti apropia indiferent de marca si de cat si-au pastrat "calitatea' in timp dar poti face niste simulari pe calculatorul oficial.

                      Comment


                      • Originally posted by clauiordache View Post
                        Poate ca ai dreptate..in ceea ce priveste anul,vechimea..dar calitatea nu cred ca se compara..hai sa nu zicem 99-2000..un golf din 2002-2003..printre cele mai noi din categoria golf 4..si cu ce mar avantaja daca iau un logan din 2007-2008 cu vreo 3000-4000 de euro si mai tau taxa vreo 1500 de euro..5500 euro..asa mai pun vreo 1500 si iau logan 2-ul..decat sa dau la stat 1500 de-a moca

                        eram curios totusi un exemplu concret de timbru la logan SH..ca si o comparatie cu astea euro 2 ..la care zice guvernul ca a scazut f mult fata de euro3 si euro 4 (unde s-ar incadra loganul) unde a crescut f mult..sincer, am auzit cazuri ca si-au calculat timbrul cu acel "minunat" calculator de la anaf, si cand au fost pusi in fata faptului implinit sa plateasca timbrul la ghiseu s-au trezit cu alte sume..mai mari evident..
                        esti complect dezinformat ! si mai rau e ca multa lume e ca tine !

                        deci :
                        -pana in 2000 nu prea s-au produs masini euro 4. care le vezi euro 3 benzina (golfuri , astre) is euro 2 pana in 2000 si cateva luni din anul 2000. si taxa e tot marisoara (700 E la golf din 99-2000 1.6 euro 2)
                        -daca cineva iti vinde o masina gata inmatriculata in Ro din 01/2007 incoace si nu si-a recuperat taxa (iti prezinta adeverinta de la ANAF) tu nu platesti iarasi aceasta taxa.
                        Last edited by Costi-bc; 1 April 2013, 22:17.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • revin si eu cu o intrebare,am avut masina inmatriclata in Romania,am platit taxa in 2008,apoi am inmtriculat-o in spania si acum vreau sa o inmatriculez iar in Romania,mai trebuie sa platesc taxa??multumesc

                          mentionez ca nu am recuperat taxa platita in 2008,400 euro
                          Last edited by amitaf; 1 April 2013, 22:26. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Platesc doar cei care au recuperat taxa sau valoarea reziduala la scoaterea din parcul auto national deci tu nu mai platesti la reintroducerea in parcul national.

                            Comment


                            • Bine ar fi,ca in 2008 am platit 400 euro,iar inmatricularea in spania m-a costat in jur de 1300 euro in 2010

                              Comment


                              • costi_b cred ca tu esti putin dezinformat incepand de aici..cu ce am scris..mai citeste o data ce am scris)
                                "eram curios totusi un exemplu concret de timbru la logan SH..ca si o comparatie cu astea euro 2" =>adica euro 2 fiind golfurile..adica LOGIC CA GOLfurile nu sunt euro 3 sau 4..intelegi acum?stai linistit ca nu e 700 de euro la golf 4 de 1.4 de exemplu..e in jur de 300-400..si vroiam o comparatie cu vreun logan care e evident, euro 3 sau euro 4..citeste mai atent postarile

                                costi_bc..mai bine te-ai uita putin la gramatica ta.."complect"..comunistii acestia cu cuvintele vechi inca nu vor sa dispara)..nu a fost ironic stai linistit..dar daca tu m-ai luat asa te-am luat si eu ca de la frate la frate..si te rog fii atent cand citesti inainte sa judeci..mereu ne ia gura pe dinainte pe noi romanii

                                si asta e rau..ca e si mai multa lume ca tine din pacate cu gramatica asta

                                ideea e ca, nu as fi asa sigur ca nu se plateste taxa chiar daca a fost platita..pentru ca a fost platita pe sistem vechi..si cum la noi in romania se poate intampla orice..este posibil ca si pentru un logan pentru care s-a platit taxa de poluare pe sistem vechi, sa existe intr-o oarecare masura, o compensare cu tipul de taxa actual..adica mai pe romaneste, la ghiseu la tanti sa te astepti sa iti spuna ca "intr-adevar s-a platit domnul meu taxa, dar conform noii legi in vigoare mai aveti de platit...xxx ..lei"..totusi sa fim realisti...poate este stipulat undeva faptul ca orice taxa platita este echivalenta si nu exista diferente de legislatura sau proces.Altfel, ar fi totul roz cu acest timbru de mediu nu?eu zic ca ascunde multe hibe
                                Last edited by clauiordache; 1 April 2013, 22:55. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google