Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Știe cineva, dacă am primit ștampila de la Primărie pe fișa de înmatriculare, trebuie să plătesc impozitul pentru anul acesta ca să o înmatriculez?Din câte știu eu, pot plăti până la sfârșitul anului....dar nu știu cum e acum pentru înmatriculare...

    Comment


    • Il platesti cand poti, sau cand vor dori ei sa ti-l ceara silit, daca n-ai putut o perioada mai lunga.
      De obicei se cere impozitul la eliberarea fisei, in ideea ca atunci esti mai darnic.

      Comment


      • Ștampila o am pusă....mă gândeam să nu condiționeze asta de plata impozitului, deoarece în toată perioada anului, îl poți plăti...deci e bine așa cum e acum...oricum de plătit îl plătesc, dar acum am calculat fiecare leu cu înmatricularea+ 2 drumuri de 500 km dus-întors la ANAF, și mă ajută mult să îl plătesc luna viitoare de exemplu!

        Comment


        • Lamuriti ma si pe mine va rog. Eu am cumparat un logan in 2012 de la cineva. Masina a fost noua inmatriculata prima oara in Romania in anul 2007 fiind noua. Intrebare.. Daca o vand , aceea persoana care o cumpara mai plateste ceva la taxa asta de mediu?? Multumesc frumos.
          Problemele nu exista! Noi le creem!

          Comment


          • Nu, daca nu s-a recuperat taxa in instanta.

            Comment


            • Multumesc frumos!
              Problemele nu exista! Noi le creem!

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Nu, daca nu s-a recuperat taxa in instanta.
                Si daca nu cumva in perioada aia nu se facea vreo exceptie de la plata taxei, trebuie verificat.
                sigpic

                Comment


                • Ala e ghinion curat.

                  Comment


                  • Ce spuneti de asta:
                    http://www.*******.ro/taxa-auto/timb...lui-18273.html

                    fortuning
                    sigpic

                    Comment


                    • Multe proiecte am vazut la viata mea... sa vezi panarama pe astia de la Dacia si Ford, ca efectiv se da liber la importul de SH din exterios.

                      Comment


                      • e doar un proiect propus de 2 desculti ca sa-i aplaude lumea si pe ei in satul lor
                        altii sunt cei care au cu adevarat beneficii din cacatul asta de taxa
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Ieri seara pe toate posturile TV au tot dat la stiri despre introducerea timbrului in pretul carburantului, si cred ca asta se va intampla. Nu o va mai putea contesta nimeni in instanta, iar suma anuala stransa va fi mult mai mare cred. Si probabil o masura complementara va fi si modificarea impozitelor
                          sigpic

                          Comment


                          • Sanse 0 sa se introduca timbrul de mediu in pretul carburantilor.
                            Cum se va face diferentierea intre masinile non-euro, vechi de 20-25 de ani, foarte poluante, si cele noi, euro 6 sau hibride (sub 100g CO2/km) ?

                            Comment


                            • Revin cu o situatie mai veche referitoare la recuperarea in instanta a taxei de inmatriculare: am platit 33 mil in 2010 la inmatriularea Logan-ului nou! Imediat am dat dosarul unui avocat sa ceara recuperarea...m-a dus cu vorba timp de un an de zile.
                              Am schimbat avocatul....inca nu am reezolvat nimic! Ca se poate, ca nu se poate...numai pareri impartite.
                              Un cunoscut a recuparat taxa in 4 luni, la un cazan adus din Austria, parca.
                              Am revenit cu problema pt ca am auzit un nene ca si-a recuperat taxa la Logan nou luat in 2011! Cica a platit cam 12 mil la un 1.6 E5 si a recuperat banii in cateva luni. Din pacate nu l-am putut intreba cum si cu cine a lucrat.
                              Aveti vre-o informatie legate de asa ceva? Puteti sa recomandati pe cineva? Va multumesc.

                              Comment


                              • Am un logan din martie 2008 fabricatie cand se platea taxa speciala de prima inmatriculare.
                                Sunt al doilea proprietar achizitionad masina in ianuarie 2011, stie cineva daca in cazul in care as dori sa o vand se plateste sau nu taxa de timbru.

                                Masinile euro 4 cumparate de noi in tara parca erau exceptate de taxa...

                                Stie cineva mai multe detalii?
                                Ca sa obtin foie de la ANAF pot eu ca proprietar sau trimit pe altcineva ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google