Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am fost in final la politie si ei ne-au spus ca se poate face contract de vanzare cumparare inapoi iar de pe certificat sa stergem mentiunea instrainat si nu e nici o problema.
    Decat ca ala poate vrea si banii si vine cu masina inapoi. Si cu militia dupa el, ca nu ii platiti suma din contract.

    Comment


    • Daca e "om bun la suflet" ii da banii inapoi
      Dar....cum totul se bazeaza pe legea junglei se mai poate gandi la acest aspect. Ce sa-i faci...e greu de trait si nu traiesti de 2ori. Fiecare se descurca cum poate.

      Comment


      • Originally posted by mike26ro View Post
        normal ca am stiut . Cum era sa scape de masina altfel?
        Nu trebuie sa fii sarcastic, solutia cea mai comoda era programul "RABLA", programul debuteaza luni 10 Iunie(cel putin la Constanta), ai fi incasat un voucher in valoare de 6500lei din care ai fi ramas cu 3500 - 4000lei, suma mai mult decat onorabila pentru o DACIA 1410 si scapai si de "deranjul" pe care-l ai acum...

        Comment


        • Originally posted by mike26ro View Post
          normal ca am stiut . Cum era sa scape de masina altfel?
          Din cauza unor "oameni"(sa nu iau ban) ca voi se duce dracu tara asta!
          Dupa cum spune si cromatic, poate ai o surpriza si vine ala cu politia
          Sau mai nasol, poate vine cu vreo 2-3 prieteni.

          Comment


          • Cu parere de rau pentru cumparator, dar de un an si jumatate vuieste la tv, radio, ziare cum ca exista un rahat de taxa! Doar sa traiesti in pestera de vreo 7-8 ani, sa nu stii ca ai de platit taxa pentru masinile vechi!! Nu vad unde e problema vanzatorului..

            Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

            Comment


            • Oricum, e hotie cu taxa asta. Odata o masina inscrisa in Romania cu numere de romania NU ar trebuii perceput taxa de inmatriculare sau poluare cum s-ar numii. La primaria taxa ar trebuii sa fie alta in functie de vechime si poluare la autoturisme. Daca te muti dintr-un judet in alta trebuie sa platesti taxa de poluare. In mod normal doar numerele ar trebuii platite. Am fost cu numerele rosii la politie dupa prima luna de cumparare si mi-au confirmat ca nu le i-a inapoi. Sa le arunc la gunoi.- asta chiar metoda cu functia eco.

              Comment


              • Daca te muti dintr-un judet in alta trebuie sa platesti taxa de poluare.
                Nu trebuie. Faci doar mentiuni in CIV ca ai schimbat adresa si scoti alt certificat de inmatriculare.
                La schimbarea proprietarului se plateste timbrul de mediu, bineinteles, unde e cazul.

                Comment


                • Originally posted by Cromatic View Post
                  Nu trebuie sa fii sarcastic, solutia cea mai comoda era programul "RABLA", programul debuteaza luni 10 Iunie(cel putin la Constanta), ai fi incasat un voucher in valoare de 6500lei din care ai fi ramas cu 3500 - 4000lei, suma mai mult decat onorabila pentru o DACIA 1410 si scapai si de "deranjul" pe care-l ai acum...
                  care deranj?
                  nu am nici un deranj.
                  cumparatorul este de buna credinta si eu de altfel, saracul nu are bani sa o mai inmatriculeze...si de asta facem comodat. pentru ca vrem sa-l ajutam.

                  @Razvy, tara s-a dus deja dracu...dar din cauza celor ca tine.....care judeca pe altii si care au nevoie de cineva sa le deschida ochii la fiecare miscare.

                  Comment


                  • solutia cea mai comoda era programul "RABLA", programul debuteaza luni 10 Iunie
                    S-au distribuit 25% din vouchere, pe judete e o medie de 100 de vouchere, cam 10-15/centru de primire, deci nu de deloc o solutie comoda. S-a stat la coada de vineri inca, iar rablele sunt ca puricii dupa ploaie, nenumarate.
                    Rabla 2013 e doar praf in ochi.
                    Last edited by mr.K; 10 June 2013, 10:25.

                    Comment


                    • Care sunt emisiile de co2 ale unui logan din 2009 cu motorul de 1.6 MPI ?!
                      (cred ca cel de 90cp ca cel de 85 s-a pus mai tarziu)

                      edit: Ma intereseaza pentru inmatricularea unui logan adus de afara... Din ce m-am jucat eu pe net prin calculatoarele alea de taxe... pare ca ar fi 800+ euro, ceea ce mi se pare penibil de mult...
                      sigpic

                      Comment


                      • Cam 890 de euro , daca-i euro 4. Mult , domle' .... pe bulgaria e mai ieftin...
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Originally posted by PrietenCuTine View Post
                          Care sunt emisiile de co2 ale unui logan din 2009 cu motorul de 1.6 MPI ?!
                          (cred ca cel de 90cp ca cel de 85 s-a pus mai tarziu)

                          edit: Ma intereseaza pentru inmatricularea unui logan adus de afara... Din ce m-am jucat eu pe net prin calculatoarele alea de taxe... pare ca ar fi 800+ euro, ceea ce mi se pare penibil de mult...
                          1.6 MPI 90 cp = 172 CO2
                          sigpic

                          Comment


                          • Mda... E o groaza de bani taxa de inmatriculare... Astia de la stat nu sunt sanatosi la cap...
                            sigpic

                            Comment


                            • Si cand te gandesti ca in 2008 se platea la un logan de 1.6 circa 700 de roni... iar in 2009 lumea se bucura ca s-a scos taxa la masinile noi... si acum nu le mai poti vinde din cauza timbrului de 800 de euro

                              Comment


                              • s-au schimbat guverne , s-a schimbat modalitatea de calcul ... dar tot hotie la drumul mare a ramas

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google