Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by PrietenCuTine View Post
    Salut baieti !

    As dori sa cumpar un logan 2005-2006 care nu are taxa platita.
    Ce as putea face ca sa nu mai platesc taxa de inmatriculare/timbru de mediu sau cum ii mai zice acum, procura/contract de comodat ?!

    Ar fi ceva ilegal, daca fac contract de vanzare cumparare intre mine si proprietar, o scoate de la circa financiara si o bag pe numele meu la finante si atat ?!
    Amenzile vin pe numele meu, ori tot pe numele celui care se afla pe cartea de identitate ?!
    Nu este nimic ilegal atata timp cat nu iti scrie pe talon INSTRAINAT CATRE. Daca iti scrie si te prinde iti ia actele!

    De fapt ilegal este, doar ca situatia este de asa natura incat politistul rutier care te opreste nu are de unde sa stie ca masina aia s-a vandut. Evident daca te intreaba a cui e masina spui ca a lu unchiu.

    totusi in astfel de cazuri eu as incerca sa iau legatura cu proprietarul din carte, sa ii spun frumos ca masina este la mine, ca sa stea linistit ca eu o sa platesc toate posibililele amenzi, ca o sa fac rovinieta etc. Nu de alta, dar proprietarul din carte are posibilitatea sa radieze masina in instanta si te trezesti fara sa sti cu masina neinmatriculata = dosar penal.
    Last edited by bossake; 6 June 2014, 11:15.
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • Stii un caz concret de radiere in instanta ?
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • Stie cineva in cat timp se elibereaza adeverinta cum ca: "ar fi platita taxa auto/timbru mediu" in Bucuresti, sectorul 3 ?!


        P.S. Stie cineva in cat timp primesc placutele de inmatriculare fie preferentiale/fie la rand, de la DRPCIV Bucuresti - Pipera dupa ce am depus dosarul complet ?!
        Last edited by PrietenCuTine; 12 June 2014, 18:30.
        sigpic

        Comment


        • Am mai aflat ceva azi. Ca sa nu recupereze taxa fostul proprietar ii 'ceri' si chitanta in original prin care a platit taxa , nu doar certificat de la anaf ca-i platita.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • adevetinta de la anaf se elibereaza dupa 2 saptamani si numerele se pot ridica dupa 2 ore de cand ai depus dosarul

            Comment


            • Originally posted by Costi-bc View Post
              Am mai aflat ceva azi. Ca sa nu recupereze taxa fostul proprietar ii 'ceri' si chitanta in original prin care a platit taxa , nu doar certificat de la anaf ca-i platita.
              eu din cate stiu chitanta de la anaf in original se depune la dosarul de la inmatriculari

              Comment


              • @floryngeo , chiar asa de mult dureaza eliberarea adeverintei ?!
                Asa ti-a eliberat-o tie recent; ai inmatriculat recent masina ?! sau ai auzit pe forum-uri ?! Mi se pare un timp destul de mare pentru eliberarea unei adeverinte...
                Last edited by PrietenCuTine; 12 June 2014, 22:22.
                sigpic

                Comment


                • acum o luna am fost sa scot adeverinta sa pot sa mi.o inmatriculez

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Asigurarile vor fi pe numele celui din talon. Sunt destul dezavantaje, daca nu iti e o persoana apropiata.

                    Daca eu vand actuala masina (Euro3) prin contract de V-C(sa ramana tot pe numele meu probabil pana la casare), si intre timp imi iau alta masina (pe care o inmatriculez tot pe numele meu), si cel caruia i-am dat loganul produce accidente, mie imi va veni asigurarea mai mare? sau nu are treaba de la masina la masina?
                    Last edited by lord_wader; 30 June 2014, 12:20.

                    Comment


                    • La a 2-a masina pe numele tau incepi tot cu B0 si continui cu bonus sau malus (daca nu ai sau ai incidente cu masina), indiferent ce trasnai face ala cu masina ta veche.

                      Comment


                      • Are cineva idee cat este taxa de mediu pentru un Logan 1.4 MPI din 2006, sau care este valoarea noxelor ce se ia in calcul?
                        Este EURO 3.
                        Last edited by diggeorge; 6 July 2014, 16:08.

                        Comment


                        • 1.4 in 2006 are 2 variante: Euro 3 si Euro4.
                          Daca e Euro3, taxa e mare in raport cu valoarea masinii, ~1500 de euro.

                          Comment


                          • multumesc pentru raspuns

                            Comment


                            • Sa facem si un rezumat al noxelor:

                              - 1.4 MPI 8V E3 =164 g CO2/km

                              - 1.6 MPI 8V E3 = 173 g/km

                              - 1.6 MPI 8V E4 = 172 g/Km

                              - 1.6 MPI 8V E5 = 155 g/km


                              Cine mai are date, poate sa completeze.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google