Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pe http://www.servicii-inmatriculare.ro...o2-calculator/ baietii spun ca emisiile pentru 1.4 MPI 8V sunt 166 gr/km
    asta inseamna o diferenta la taxa de vreo 20 de Euro fata de 164 gr/km
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • Eu vorbeam despre ce trece RAR-ul in CIV , pe site-uri se scriu multe lucruri mai mult sau mai putin departe de adevar.

      Acum, indiferent ca e 164 sau 166, 20 de euro aia sunt un scuipat intr-o balta mare, cand taxa e intre 1500-2000 de euro, mai mult decat valoreaza un Logan 2004-2005-2006. Stiu, masina fiecaruia e nepretuita, dar piata ofera pretul.
      Last edited by mr.K; 6 July 2014, 22:45.

      Comment


      • da, ai dreptate. din pacate pretul pietei a scazut foarte mult tocmai pentru a compensa miile de euro pe care la papa guvernantii pe care i-am ales (sau nu i-am ales).
        strategia lor de stimulare a innoirii parcului auto e putin cam defecta.
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • Taxa Timbru 2014 Logan

          Salutare

          Am finalizat contrac de leasing cu societate X, masina a fost achizitionata in 2009 prin societate respectiva. Am aflat ca trebuie sa platesc timbrul verdre pentru masina respectiva.Suma de 960 de euro mi se pare exagerata.

          Modelul masini Dacia Logan Laureat 1.6 benzina.

          Este posibil ca modul de calcul sa fie eronat http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...mbru_2014.html

          Mi se pare exagerat pentru o masina inmatriculata in Romania sa platesc suma respectiva catre ANAF. Daca nu o achit nu o pot trece pe numele meu.

          Ma puteti ajuta cu cateva proceduri sau ce as putea sa fac sa nu platesc aceast taxa ?

          Multumesc,
          George Sand

          Comment


          • modul de calcul nu e eronat , dar si mie mi se pare japca pe fata.
            traim in romania ...
            bag-o pe bulgarica.

            ps: votati poanta , votati basismul...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Originally posted by iqgeo View Post
              Salutare

              Am finalizat contrac de leasing cu societate X, masina a fost achizitionata in 2009 prin societate respectiva. Am aflat ca trebuie sa platesc timbrul verdre pentru masina respectiva.Suma de 960 de euro mi se pare exagerata.

              Modelul masini Dacia Logan Laureat 1.6 benzina.

              Este posibil ca modul de calcul sa fie eronat http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...mbru_2014.html

              Mi se pare exagerat pentru o masina inmatriculata in Romania sa platesc suma respectiva catre ANAF. Daca nu o achit nu o pot trece pe numele meu.

              Ma puteti ajuta cu cateva proceduri sau ce as putea sa fac sa nu platesc aceast taxa ?

              Multumesc,
              George Sand


              incearca sa vb cu vanzatorul, sa face-ti un contract de inchiriere, pe termen lung... un fel de donatie...


              ps: Tie ti se pare normal ca ptr o masina noua, cumparata din ro, euro 5 sa platesc taxa auto ?
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Vreau sa cumpar o masina inmatriculata(momentan studiez piata),daca proprietarul zice ca taxa este platita si nu este recupeprata cum pot sa ma asigur ca este asa,ca sunt unele persoane care au recuperat-o?

                Comment


                • Foarte simplu.
                  In cazul in care se solicita prima transcriere a dreptului de proprietate in Romania pentru un autovehicul inmatriculat dupa 1 ianuarie 2007 si pana la intrarea in vigoare a Legii nr.9/2012, iar proprietarului platitor al taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea reziduala pevazuta la art.7 alin.(1) din lege, organul fiscal competent elibereaza o adeverinta care evidentiaza aceasta situatie. Documentul se prezinta la Serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculari vehicule odata cu solicitarea transcrierii dreptului de proprietate.
                  Adeverinta se elibereaza de catre organul fiscal competent, la cererea proprietarului masinii.
                  Last edited by IancuMIC; 22 September 2014, 21:04.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Deci trebuie sa ii solicit la proprietar sa aduca o adeverinta cum ca pe respectiva masina nu s-a recuperat taxa si respectiva adeverinta o atasez la dosarul de inmatriculare ??????

                    Comment


                    • Exact. Altfel cum poti dovedi ca taxa a fost platita; crezi ca te vor crede pe cuvant?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Actele dovedesc normal, am gasit la cineva o masina si cand i-am zis ca vreau dovada ca a platit taxa a zis ca nu o are dar este platita,banuiesc ca era o minciuna ca taxa a fost recuperata.

                        Comment


                        • Un vanzator de buna credinta, are cu el si dovada ca taxa nu a fost recuperata, in situatia cand vrea sa vanda masina.
                          Acea adeverinta e necesara ori de câte ori se efectuează trascrierea dreptului de proprietate asupra autovehiculului; mai pe romaneste, ori de cate ori se schimba proprietarul.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Mai e o smecherie.... Iti vinde unu masina cu taxa nerecuperata, dupa o luna, doua, trei, patru el recupereaza taxa, tu nu ai nici o treaba in acel moment, dar cand vrei la randul tau sa vinzi masina, HOPA ! Trebuie platita din nou. Caz concret la un prieten cu un jaf de reno
                            Sezi bland ca-s din Maramu' ❗️❗️❗️

                            Comment


                            • da...nu ai nici o siguranta la ora actuala... poti sa recuperezi si la foste masini

                              Comment


                              • Asa ca, mai bine iti aduci tu o masina de afara, platesti tu timbrul de mediu si nu te mai incurci cu cele inmatriculate pe Romania, cetatetii acestei tari traiesc doar cu gandul sa dea o teapa cuiva.
                                Ori cumperi masina noua.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google