Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare,am o intrebare, vreau sa cumpar o masina din 0.6/2008,am trimis un mail proprietarului in legatura cu taxa daca a fost platita sau nu iar asta a fost raspunsul.

    nu are taxa platita, toate masinile decembrie 2008 pana in decembrie 2009 au fost scutite de taxa de mediu la vremea respectiva, se poate circula fara probleme radierea se face numai de la taxe si impozite locale

    Nu inteleg ce vrea sa zica cu se poate circula fara probleme,adica ramane pe numele lui si facem vreun contract de inchiriere sau care e smecheria?

    Comment


    • Faceti contract de vanzare cumparare, el si-o radiaza de la finante sa scape de impozite, iar tu ramai cu masina si cu talonul pe numele lui.
      Tu nu faci ce zice Codul rutier, in sensul ca nu inmatriculezi masina in termen de 30 de zile. Toata lumea e fericita, pana apar diverse situatii. Daca cineva iti loveste masina dauna totala, banii de pe RCA nu ii poate ridica decat cel inscris in talonul masinii. E doar un exemplu.
      Last edited by mr.K; 9 October 2014, 13:11.

      Comment


      • Am incercat sa ma documentez in tema, la sugestia unui amic de-al meu, "advocat". In octombrie/noiembrie 2011 am achizitionat un Logan 1.6 cu banii jos. Umblatura dupa acte, platit o taxa de 14 milioane la taxe si impozite (nu mai stiu ce taxa era, trebuie sa caut chitanta). Amicul mi-a sugerat sa ii dau lui sarcina de a recupera acei bani, 10 mie vs. 4 lui, avand in vedere ca eu in acel moment, extaziat de noua achizitie am omis aceste detalii.
        PS: in fata mea, povestisem cu el, un domn cu un lighean care abia se tinea pe drum, motor de 2.5 imi radea in fata ca el plateste doar 500 si ceva. Halal sistem mai avem.

        Sper ca am postat corect, daca ma poate lamuri cineva.

        Comment


        • Merci de raspuns mr.K,acum ca sunt lamurit ma lipsesc, mai am o varianta la o masina ceva mai veche dar cu taxa platita.

          Comment


          • Cine ma dumireste si pe mine ca nu mai sunt la curent cu legile...

            Am un Logan 1.6 din 2005. Sunt al 3-lea proprietar in carte (firma, persoana fizica, eu).

            Daca vreau sa vand masina trebuie sa platesc taxa de prima vanzare?

            Masina o am din septembrie 2008.

            Mersi!
            Just Hold Onnnnnn....

            Comment


            • Nu, tu ai scapat Nu exista taxa de prima vanzare.

              Dar cel ce o cumpara si o va dori inmatriculata va plati taxa de prima inmatriculare.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Nu mai stiu..dar cineva din anturaju meu a zis ca daca o vand trebuie eu sa platesc taxa de prima vanzare...si era de aproximativ ~1000E.
                Just Hold Onnnnnn....

                Comment


                • Aia e taxa de prima inmatriculare, o plateste cumparatorul, dar ca idee, daca crezi ca masina face 2000E o vei vinde doar cu o mie. sau cu 2000 daca platesti tu taxa.

                  Sunt patit.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Cum adica daca platesc eu taxa?
                    Just Hold Onnnnnn....

                    Comment


                    • nu o platesti tu. cumparatorul o plateste ca s-o treaca pe numele lui. preblema e ca cine e gasca care sa plateasca si taxa , sa-ti dea si bani frumosi pe masina ?
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Nu exista taxa de prima vanzare. Te duci la Anaf si iti vor spune ei daca ai taxa de inmatriculare platita, daca tu nu stii.

                        Comment


                        • Nu o are platita.
                          Cel ce o va cumpara va trebui s-o plateasca pentru a o putea inmatricula.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Taxa nu e platita..ca altfel stiam.

                            Oricum asa cum a zis Costi mai sus...cine o mai cumpara Loganuri din 2005. In conditiile actuale cred ca tin masina pana o vand la un taran s-o faca cotet.
                            Just Hold Onnnnnn....

                            Comment


                            • Intrebare Taxa Auto

                              buna seara loganisti, am o intrebare.
                              am cumparat acum 2 ani un logan de la un tip din pitesti, toate bune si frumoase,am platit am inmatriculat-o fara nici-o problema.(nu stiam pe atunci de aceasta taxa auto)Atunci nu mi s-a cerut nici-o taxa la inmatriculare.
                              Acum urmeaza intrebarea.Eu ma gandesc sa vand masina, exista oare sansa ca eu sa platesc acum vreo taxa, sau cel care o cumpara, daca vreau sa vand masina?

                              Comment


                              • Originally posted by Alex Matei
                                Daca dvs. nu ati achitat taxa,cel care va cumpara masina va trebuii sa plateasca taxa.
                                eu am cumparat-o la mana a 2-a....nu mi s-a impus sa platesc asa ceva la inmatricularea pe numele meu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google