Cum procedam la intalnirea cu Garcea?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum procedam la intalnirea cu Garcea?

    Ce drepturi aveti in fata organului de prevenire si control rutier



    1. Trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-I ceri legitimatia, sa ti-o arate. Pe care este inscris numarul sau? E foarte folositor acesta?).

    2. Sa-ti spuna motivul opririi(care este motivul: filtru organizat si cauta ei, sa zicem, alcool, benzina sau dude).

    3. Daca este filtru, ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele persoanelor care participa din echipaj.

    4. Actele se cer pe un motiv(legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda).

    5. Deci, la oprire, se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv(asta daca nu cumva ai portbagajul plin cu arme si doua cadavre legate la spate). Hm? Logic!

    6. La amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. Sooo? puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda? Dar sa nu recunasteti fapta, si sa-l convocati la Tribunal sub asistenta juridica pe dumnealui.

    7. CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu politia, fie noapte, fie zi, puteti sa sunati la 112(Apel National de Urgenta) si sa spuneti ca sunteti <abuzat> de echipajul cutare. In maximum 10 minute( in Capitala) apare un echipaj de la ?Capitala? si astia nu se uita ca sunt colegi de-ai lor, vor face imediat un raport. Care poate fi totusi util la Tribunal?

    8. Fiti intelegatori cu politaiul? Totusi, sta pe strada de atata timp (asta daca nu incepe sa abereze), sunt, mai nou. Politistii de pe radqare nu mai au voie sa dea filmul inapoi. Deci, daca va opresc si stiti ca nu ati comis-o prea rau, le cereti ferm sa va arate:

    A. Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar? Sa aiba vizele la zi.

    B. Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului.

    C. Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de Interne? Sa fie vizata.

    D. Daca mai fac scandal, le cereti sa va arate ?ordinul de serviciu?? Este un fel de foaie de parcurs in care scrie unde au voie sa isi desfasoare activitatea respectiva.

    Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar? Dar faptul ca-I mai intrebi de ele de cele mai multe ori duce la un? simplu <Avertisment>? Pentru tine, pentru ca? Ghiciti?

    De multe ori, aceste acte nu prea se gasesc la ?Nea ECHIPAJ-ul??

    SURSA
    numar secundele

  • #2
    Dap,cam tot timpul e doar un “Nea ECHIPAJ-ul" si din cate stiu ar trebui sa fie 2.La verificarea metrologica am auzit ca e cam najpa de ei pentru ca verificarile sunt facute pentru masinile cu numere vechi adica POL,PJ(judet) si ce numere or mai avea.Prin timisoara e un logan capcana albastru cu radare si geamuri ionizarte cu nr de MAI si unu cu nr Tm nu stiu cat LAU
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Marius_N ... teoria ca teoria dar...
      Ce spui tu nu pot spune ca nu e bine dar sunt convins că 90% din soferi nu mai stau la parlamentari.
      Eu am pătit-o odată cu un politai si chiar daca nu avea dreptate am renuntat la ideea de tribunal (=timp pierdut+bani+altele) şi ma gandesc că multi nu-şi doresc să se "stranga" de gat cu nea politaiu.
      In legătura cu 112 nu te vad prin cine stie ce comuna stand si asteptand nea echpajul

      Comment


      • #4
        112...cine crezi ca vine?Vin tot colegii si pretenii lor,ca la urma urmei nu isi infunda un coleg chiar daca a gresit
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          Ma scuzati ptr off topic da nam stiut unde sa postez .
          Am si eu o mare intrebare , la ce varsta se poate lu carnetul de conducere ., din cate stiu eu la 18 ani
          Am auzit ca cu intrarea in UE (am intrat deja) ca se poate lua permis la 17 ani dar cand conduci trebuie sa ai in dreapta pe cineva care are carnet de (cel putin 2 ani) , poate m alamureste si pe mine cineva plz .
          Dabea astept sa imi iau si eu carnet , sa ne intalnim
          sigpic

          Comment


          • #6
            Tot de la 18 ani ;)
            numar secundele

            Comment


            • #7
              Si eu cate credean ca poate il iau si eu mai devreme
              sigpic

              Comment


              • #8
                am citit textul cu drepturile ...soferilor postat initial si consider ca este interesant. Ideea este ca in spatele sfaturilor respective ar trebui sa fie si niste acte normative...As fi recunoscator sa stiu in ce baza am dreptul sa fac ce scrie acolo, caz in care as fi perfect acoperit in conditiile in care respectivul politist ar spune..."unde scrie domn`le asta?"
                Adica ce vreau sa zic: apare undeva scris explicit chestiile alea sau din contra, sunt omisiuni ale legislatiei care pot fi speculate?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by stefan71ro
                  ...unde scrie domn`le asta?"...
                  In regulamentul de ordine interna al politistului...
                  Adica...ei nu au voie...dar noi nu prea stim ca ei nu au voie...ceva de genu
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #10
                    nu cred ca mai stai sa il intrebi de toate alea (acte vizate/nevizate). ci pur si simplu cauti sa vezi cum rezolvi problema! acum depinde de politist! mi-a aduc aminte ca ma prinse-se in localitate cu 72 km/h si se bagase in fata mea parca eram ultimul infractor (pe sensuri de mers diferite)! cei drept am cerut ca sa vad poza, mi-a scris omu' pv dar intr-un mod retoric am cerut ca poza sa fie trimisa acasa ca amintire! de astia nu mi-a placut! altadata m-au prins cu 75km/h intr-o alta localitate astia politisti!s-au comportat cu mine ca si cum nu se intamplase nik. au vb f. frumos(felicitari acestor domni)! dar de atunci adika de cand a intrat in viguare nou cod nu mai bag pedala in masina asa ca 60km/h e ok! drive on your side!

                    Comment


                    • #11
                      Chiar asa unde scrie toate astea ca pe mine m-a oprit acu' 3 saptamani ca sa ma intrebe de autorizatia de circulatie provizorie (aveam numere rosii) si nu facusem nimic. De altfel dupa ce au vazut ca este valabila mi-au dat drumu sa plec ceea ce eu incadrez la oprire nejustificata.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #12
                        in regulamentul de ordine interna a politistului..ceva nepublicat...dar care exista !
                        Ieri l-a mancat pe unu sa ma depaseasca pe trecerea de pietoni si garcea in mijlocul drumului...s-a pus in linia alba si dadea ca descreieratu din maini am crezut ca trece ala peste el...pe ala l-a oprit pe contrasens..pe mine pe banda mea...a blocat tot acolo...si m-a mai luat si martor
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Cristi_Xp
                          in regulamentul de ordine interna a politistului..ceva nepublicat...dar care exista !
                          Ieri l-a mancat pe unu sa ma depaseasca pe trecerea de pietoni si garcea in mijlocul drumului...s-a pus in linia alba si dadea ca descreieratu din maini am crezut ca trece ala peste el...pe ala l-a oprit pe contrasens..pe mine pe banda mea...a blocat tot acolo...si m-a mai luat si martor
                          Daca masina aluia era peste 15000 de euro scapa stai linistit. Ba cred ca ii duce si permisul acasa si i-si cere scuze pentru deranj. Daca nu e peste pragul de mai sus trebuie sa se apuce invatat pentru examen.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #14
                            da...era o dacie 1300 )
                            Mi-a parut rau pt el...am vrut sa le zic ca nu am vazut..sau ca nu a fost pe trecere...dar is politaii de aici din localitate..si dup`aia imi fac probleme cu ei
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              Poate ca pe aici, printre Loganisti, or fi si ceva politisti (unii poate chiar de treaba). Nu stiu daca e chiar OK sa-i numim "Garcea(caraliu, sau cum vreti voi)". Daca cerem respect trebuie sa-l si oferim. Nu sunt politist dar mi se pare corect sa umblam un pic la atitudine. Hai sa fim noi primii care intaindem o mana politistilor!
                              Daca noi ii vedem pe toti Garcea, caralii etc. ei de ce nu ne-ar vedea numai infractori, potentiali faptuitori de nelegiuri s.a.m.d. ?!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google