Am Si Eu O Problema Va Rog Daca Ma Puteti Ajuta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am Si Eu O Problema Va Rog Daca Ma Puteti Ajuta

    Am cumparat o masina de la un vecin mi-a dat doar o procura ca pot sa o vand sa circul cu ea eu am vandut-o unora care nu mai dau de ei masina fiind pe numele vecinului mau mintit ca vine sa ia fiscalul ca sa nu mai plateasca vecinul impozitul acum vecinul ma ameninta ca ma da in judecata ce as putea face multumesc anticipat

    Nu mai scrie cu "k" in loc de "ca"
    Last edited by darksid3; 5 January 2011, 21:30.

  • #2
    O dai furata ....si o gasesti cel mai repede.
    In mod normal trebuia sa faci acte de vanzare cumparare si sa o iregistrezi la tine la aministratia financiara, si in momentul in care tu o vindeai mai departe trebuiau facute aceleasi acte.

    In situatia de fata vecinul tau poate sa primeasca amenzile pentru greselile celui care circula cu ea acum + ca pateste impozitul pe masina.
    real power..... diesel power by

    Comment


    • #3
      e bine sa o dai si furata, dar daca ai cel putin o chitanta de mana cu ala semnata si de tine si de el, iti dai seama ce iese dupa aia? o sa fi acuzat de declaratii false, daca nu ai nici un act cu el o poti da linistit furata , dar daca ai mai bine cautal pe respectivu
      sigpic

      Comment


      • #4
        nu stiu ce valoare are procura despre care vb. (cred ca este vb de o hartie scrisa de mana cu cativa martorii) daca aceasta nu este inregistrata la notar nu stiu daca are vreo valoare ; daca este asa cum spun eu vecinul tau trebuie sa se descurce sa dea masina furata si asa mai departe pt. ca el este proprietarul de drept al masini si daca era baiat destept mergea cu tine la taxe si impozite cu un act de vanzare batut la masina si tot tambalaul se termina pt. el si pt. tine, conform legislatiei dupa ce acest act de vanzare cumparare s-a inregistrat la fisc (finante) noul proprietar are la dispozitie o luna de zile sa inmatriculeze masina altfel masina se radiaza automat din evidentele politiei.

        Comment


        • #5
          cel mai simplu te duci la politie si declari ca ai vandut masina, iar noul proprietar refuza sa ia autoturismul in evidenta fiscala si cand il opreste politia ii ia talonul si numerele pana isi va face actele de transcriere (iti zic asta pentru ca a patit-o un prieten).
          cati din cei cu masinile furate au rezolvat ceva, Poate 10%.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Procura a fost facuta la notar cu mult timp inainte si a dat-o furata dar degeaba legal am o parte de vina dar de ce mar da in judecata

            Comment


            • #7
              asculta-l pe florinc da fuga la politie, puneti cenusa in cap si depune o plangere ..daca sunt baieti intelegatori o dau in urmarire si ai scapat ... in nici un caz nu o da furata .. ca intri la belea..

              Comment


              • #8
                Du-te la poliţie. Găseşte pe cineva cu cap (cam greu, dar încearcă), povesteşte-i tot. Nu vor sta cu mâinile-n sân, că le pică bine astfel de cazuri, dar va trebui să găseşti o soluţie şi pentru tine, să nu te caute ăia pe acasă.
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #9
                  Nu mai cauta masina , iti zic din proprie experienta , nu o vei mai gasi , cine stie prin ce pard de dezmembrari a ajuns chiar din prima seara , e facuta sute de bucati probabil , mai bine intreaba un avocat sa vezi ce poti sa rezolvi cu actele ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #10
                    1. Vecinul nu are de ce te da in judecata. Masina e inca proprietatea lui, legal, el e de vina ca nu a radiat masina. Ai facut vreun contract de vanzare-cumparare cu el?
                    2.Nici o parte nu e pagubita, si vecinul si tu v-ati primit banii cand ati instrainat masina.
                    3.De vreme ce masina a fost vanduta si nu furata, putin probabil sa fie la dezmembrari.
                    Important e sa nu fie folosita in comiterea de infractiuni, ca vecinul o sa se sature de dat declaratii, masina fiind pe numele lui in baza de date a politiei.

                    Concluzia: mergi la politie, le furnizezi CNP-ul celor carora le-ai dat masina si ii gasesc ei.
                    Dupa aia sunt multe variante. Depinde ce acte aveti facute totusi intre voi si unde au fost incheiate ( pe bordul masinii, la vreo toneta de dactilografiat sau la notar).

                    Comment


                    • #11
                      Invatatura de minte pentru toti cumparatorii/vanzatorii! Ce procura? Ce vorbe/promisiuni? Prostii! Acte tata, acte! Altfel n-avem ce discuta.
                      Acuma, l-ai aranjat calumea pe vecin! Cred ca nici nu doarme noaptea, saracu'!

                      Oricum, trebuie mers la Politie, impreuna cu proprietarul de drept as zice eu, si declarat tot.

                      Comment


                      • #12
                        Pai doar cu cel ce apare in certificatul masinii, discuta organele, ca el e proprietarul legal.

                        Comment


                        • #13
                          @VZR,,,scaneaza si tu PROCURA si posteaz-o aici....ca 7000 de vorbe nici un ban nu fac!!
                          Nevastamea lucreaza in notariat de 8 ani de zile si crede-ma ca a facut fara numar procuri si daca ea vede ce scrie in procura aia exact cuvant cu ,,cuvat,,,o sa iti zica si ce sanse ai!
                          In fiecare procura scrie cate ceva in parte,,,iar un singur cuvant pus aiurea iti poate da batai grave de cap!!!

                          Deci daca vrei sa ma asculti fa asa cum iti zic..pune procura aici,,,,o scanezi,,,sau ii faci o poza cu un aparat bun si o urci pe forum,,si in cel mai scurt timp ai si raspunsul meu!!!

                          Ps,,pt toti de aici care au postat...Eu daca vreau sa vand masina cuiva nu este neaparat nevoie de contract de vanzare cumparare,,,este de ajuns sa merg la un notariat sa fac o PROCURA cu viitorul proprietar,,,iar in procura aia viitorul proprietar va fi de acord sa faca toate demersurile necesare pt a-si inmatricula masina pe numele lui,,,sa ii plateasca toate taxele necesare,,sa radieze el insusi masina si sa si-o treaca pe numele lui,,,FARA CA EU SA MAI AM VREO TREABA CU EL...din moment ce am iesit din notariat.
                          Restul problemelor ce vor decurge,,amenzi,,,furaciuni,,etc,etc etc,,,vor fi suportate de viitorul proprietar si nu de catre mine.
                          Last edited by Ivan Marian; 6 January 2011, 20:52.

                          Comment


                          • #14
                            Bine le mai zici.Asa sa faci, daca tot ai incredere oarba in cumparatori, cand vinzi o masina.
                            Mare branza procura aia, apare intr-o baza de date si cam atat, nu e actul suprem. In Romania transferul de proprietate nu e reglementat de nici o procura ci de un contract de vanzare-cumparare, forma cea mai simpla de contract fiind factura.
                            Procura da doar dreptul cumparatorului de a se misca mai liber, fara a apela si a-l pune pe drumuri si pe vanzator. Daca cel care cumpara nu da pe la politie si finante, iaca scart, da-l in judecata. Ca ai bani de cheltuit cu avocatul si timp de pierduta la tribunal, dar ti-a fost lene sa dai o fuga la poilite sa radieze magaoaia, apoi cu certificatul de radiere sa mergi la fisc sa scoti de pe rol, masina.
                            Obligatia de face ceva se transpune intr-un act incheiat intre doua parti, sub semnatura privata. Si ajungem iar la contract. Procura da drepturi unilaterale unei persoane, cu acordul proprietarului in cazul asta. Nu il si obliga sa faca ce scrie acolo.
                            Last edited by mr.K; 7 January 2011, 11:27.

                            Comment


                            • #15
                              corect, contractul de vanzare - cumparare este cel mai important si te scapa de durerile de cap!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google