Am Si Eu O Problema Va Rog Daca Ma Puteti Ajuta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by cris_iasi View Post
    Mare branza procura aia, apare intr-o baza de date si cam atat, nu e actul suprem.
    In baza caror cunostinte de cauza vorbesti aici,,ca procura aia nu e mare branza???
    Ce experienta ai tu in acest domeniu,,,si in ce situatii ai avut tu de a face cu vreun notariat,,,ca sa afirmi asa ceva>???

    In baza unei procuri,,,BRANZA AIA,,s-au pierdut proprietati mult mai importante in instanta,,si nu o amarata de masina!!
    Dupa cum am si zis,,,,intr-o procura se pot scrie multe clauze ,,,iar daca acele clauze nu se respecta ,,pierde cel care nu si le-a dus la indeplinire pana la finalizare!

    Ps....din cauza unei procuri,,,tatal meu a pierdut niste terenuri la care avea dreptul(prin mostenire) ,,iar in procura aia a declarat ca a primit niste bani de la sora sa(matusa mea),,,BANI ce au facut obiectul celei mai importante PARTI DIN PROCURA...adica tatal meu a declarat in procura aia ca a imputernicit-o pe sora lui sa ii vanda intr-un viitor apropiat terenul cuvenit lui ,,,varului meu(fiul matusii)...iar tot in procura aia a declarat ca a primit o suma de bani pt acel teren.
    Acu taicamiu numai poate nici sa revoce procura,,pentru ca a declarat in procura aia ca a primit niste BANI pt acel teren,,,iar de judecata,,numai are nici o sansa nici la HAGA!!!
    Exemple iti pot da mii @Cris_iasi..si din familie,,si din procurile facute de clienti in notariat!

    Cu alte cuvinte...e foarte important ce scrie in BRANZA aia!!!

    PSS...Sotia mea,,,ma repet..face 9 ani de notariat...a lucrat vreo 4 ani la o ruda secretara,,,3 ani operator la Iorgovan Niculina,fosta judecatoare iesita la pensie..actualmente notar((sotia raposatului Antonie Iorgovan)) ...iar ultimii 2 ani ii are ca jurist((tot in notariat)) la o fosta avocata de 12 ani de zile,,actualmente si ea notarita si tot odata prodecan la facultatea de drept Titu Maiorescu!!!
    Cam pe asta ma bazez eu cand afirm ce am afirmat in legatura cu ""banalele"" procuri!

    @Vzr...pt linistea ta...urca o poza ceva aici,,si daca nu poti macar scrie cuvant cu ,,cuvant ce scrie in procura aia de la cap la coada si te lamuresc imediat!!

    Comment


    • #17
      Stai calm, ca nu am vrut sa subliniez ca nu ai legatura cu domeniul. Ci doar ca intr-o simpla procura nu se trec prea multe, am una la mine in care scrie ce sunt imputernicit sa fac in legatura cu o proprietate. Absolut tot. Nu scrie si ce se intampla DACA NU FAC ce scrie acolo.
      Nu-mi vorbi mie de procuri complexe ca cele din cazul tau.

      Comment


      • #18
        Sunt calm...doar subliniam ceva foarte important...ca procura difera de la un caz la altul si poate sa contina multe elemente importante...de asta ii zic lui VZR ca puna o poza ceva pe forum,,,ca sa ii zic ce sanse are....Ca aici putem toti sa ne dam cu pararea,,chiar si eu,,,dar sa fie o parere de pomana daca nu stim ce scrie excat in procura lui!
        Sper ca ai inteles ce am vrut sa subliniez...o procura difera de la de la un caz la altul si are o foarte mare importanta in instanta!!

        Comment


        • #19
          @Ivan
          Important nu e ca eu sau tu, sa avem dreptate, important sa ajutam omul.
          Eu am inteles ce ai vrut sa subliniezi, tu nu ai inteles ce am vrut eu sa subliniez: ca in cazurile ca cel de fata, procura e cam standard, simpluta. Si chiar de cel imputernicit nu respecta ce scrie in procura, fleosc, se ajunge in instanta. Si in instanta, chiar de castigi, tot pierzi timp si bani.
          Sfatul meu era pentru cei care mai citesc pe aici: nu va leneviti si dati pe la politie si pe finante personal sa radiati troaca vanduta.

          Comment


          • #20
            Ok..sa iti mai zic un caz cu cumnatamiu.
            A cumparat o super nova acu 3 luni...Proprietarul cerea pe nova aia 1 voucher de rabla si inca 25 de milioane.
            Cumnatu avea rabla(voucherul de la remat) si inca 15 milioane.
            A venit frumos la notariat la sotie si in procura aia proprietarul novei a declarat ca il imputerniceste pe cumnatul meu sa circule cu masina,,sa plateasca toate taxele aferente inscrierii ei pe numele lui si chiar sa faca un contract de vanzare cumpare la politie doar cumnatul meu fara proprietarul masinii((doar in baza acelei procuri)).
            Tot in procura aia cumnatul a declarat ca a dat voucherul si 15 milioane,,urmand ca pana la sfarsitul lui Decembrie(luna trecuta) sa ii mai dea inca 10 milioane diferenta..si abia apoi dupa acest ultim pas specificat cumnatul meu putea singur sa radieze masina(nova) si sa faca demersurile necesare la politie,rar,etc,etc pt a o inmatricula pe numele lui!
            Acu ...noi il ajutam cum putem,,dar vad ca numai zice nimic aici VZR!!

            Comment


            • #21
              Eu ştiam că o procură încheiată la notar are titlu executoriu iar una încheiată doar între părţi fără notar se rezolvă numai în instanţă.
              De fapt nu ştiam ci ştiu sigur.
              Numai bine.
              Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
              sigpic

              Comment


              • #22
                hmm...da te duci frumusel la politie si spui ce s-a intamplat...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google