Cine Are Prioritate?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    cei de pe bretea sunt obligati sa mearga drept, n-ai inteles ca ei o iau pe acolo ca sa nu stea la semafor. vezi ca a explicat ivan inainte semaforul e pentru fraieri.

    Comment


    • #17
      Eu nu inteleg despre ce bretea vorbiti...strada centurii n-are nici o bretea la iesirea pe maniu, iar semnul de sens unic se aplica pt parcarea paralela cu maniu, nu pt strada centurii pe unde vroia basculanta s-o ia.
      Iar faptul ca l-a lasat p'ala sa treaca nu inseamna ca nu avea prioritate, venind de pe maniu, ci pur si simplu l-a lasat ca nu avea loc de el sa intre (e foarte ingust locul acolo pt hurdubaia de la rebu).
      Si oricum, tot n-am priceput ce treaba are in general prioritatea cu sens unic ?
      Ca oricum daca ai cedeaza trecerea, trebuie sa-l lasi si pe un nebun care vine pe contrasex.

      Si da, sectorul 6 e campion la semne inutile, de genu obligator la dreapta, cand e clar ca doar dreapta pot sa fac, ca inainte n-am cum, oricat de nebun as fi, ca e spatiul verde cu gard dintre sensurile de mers, iar stanga iar n-am cum sa fac, ca merg "pe verso" (situatie intalnita la aproape toate stradutele care dau in drumul taberei, brasov etc).
      Sau acces interzis si dedesubt drum cu prioritate, cel mai penal...sau semafor pt dreapta si langa verde intermitent etc.
      Keyboard error or no keyboard present.
      Press F1 to continue or DEL to enter setup...

      Comment


      • #18
        Si eu am stat o vreme si m-am tot gandit la aceasta dilema...
        Cel care vine de pe Centurii si are "cedeaza" inainte de intersectia cu asa-zisa"bretea", care e defapt o parcare paralela cu Maniu,va ceda trecerea in acel loc.Daca dupa aceasta "intersectie",pana in bulevard, nu se mai afla inca un semn de cedeaza, cum ar fi normal, atunci putem sa credem ca semnul "cedeaza trecerea" se adreseaza celor care vor sa intre pe Maniu.
        Semnul de sens unic in acea parcare reglementeaza faptul ca nu poti intoarce, ci va trebui sa iesi inainte,spre Cora.
        In primul meu post din acest thread,am spus ca fiind o parcare(are semnul clar) cel care iese din aceasta nu are prioritate, ci trebuie sa se asigure, cand intra in trafic.
        Dilema; dupa indicator e parcare;Daca nu ,ce este?
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #19
          Corect !
          Bulumacu' ala cu cedeaza trecerea induce in oroare, facandu-te sa zici vazandu-l, ca dai prioritate celor care tranziteaza parcarea.
          Dar e pus acolo INAINTEA intrarii in parcare din motive...ergonomice, ca sa zic asa, pt ca nu aveau unde sa-l puna mai in fata, dincolo de parcare, d'aia zic de semne aiurea care creeaza balamucuri.
          Deci inca o data, daca vii de pe centurii si vrei sa intri pe maniu, dai prioritate celor de pe maniu, nu celor care umbla bezmetici prin parcare cautand un loc liber.
          Iar vidanja rebu a oprit sa il lase p'ala care venea din dreapta din parcare pt ca nu avea loc de colegu nostru, intrarea pe strada centurii fiind extrem de ingusta, incape o singura masina pe acolo si se merge pe principiul primu venit primu servit.
          Stiu ca pare si suna aiurea pt secolul in care traim dar asta e situatia si sunt convins ca nu s-a creat acum un precedent, e plin orasul de capcane d'astea, din pacate.
          Keyboard error or no keyboard present.
          Press F1 to continue or DEL to enter setup...

          Comment


          • #20
            Desi o sa ma repet, sper ca se va intelege de data asta.

            Acel semn cu cedeaza trecerea este pus exact unde trebuie, parcarea/breteaua aceea care este paralela cu bulevardul are aceeasi prioritate cu bulevardul, DECI de acel semn de drum cu prioritate beneficiaza si soferii care vin pe acolo.

            Daca vii pe strada Centurii esti OBLIGAT sa dai proritate celor care circula pe Iuliu Maniu, inclusiv celor care vin prin acea parcare.
            Super Oferte Accesorii Logan

            Comment


            • #21
              Toranaga,,Vorba multa saracia omului..lasa oameni sa respecte ce indicatoare vor ca oricum totul este destul de REDUNDANT acolo Dupa ei trebuie sa fie un indicator de cedeaza trecerea si acolo pe mijlocul bulevardului ( scuarul verde) ca sa mergi mai departe pe Dealul lui Tugulea ca si ala este tot cu SENS UNIC !
              Adica Un indicator pe Centurii pt bretea,INCA unul pe bretea pt bulevard si INCA INCA INCA unul pe bulevard pt directia inainte pe Dealul lui Tugulea sau daca faci stanga acolo,,deci cat mai multe indicatoare REDUNDANTE sa fie !

              Ps,,am mai zis...Daca au tupeu ii invit sa intre in cei de pe bretea cand vin de pe Centurii si sa ne zica ce au constatat politaii de la sectie!

              Comment


              • #22
                La noi la Braila....avem si noi treaba asta

                ....si nedumerirea asta! cine si ce prioritate are?
                Parerea MEA e ca aia de pe "bretea" n-au nici un fel de prioritate! Parerea lu NASU' (nasul meu de cununie) e ca exact aia au prioritate......ne certam ca chiorii pe treaba asta si regretam ca nu mai avem vechile dacii 1300 ca eram in stare sa ne tamponam acolo numai sa vina dreak' politia si sa ne lamureasca!
                Dar oare nu avem nici un coleg de forum POLITIST la RUTIERA? Poate vede threat-ul asta si ne lamureste.
                Sau daca e la circulatie nu-i nici o sansa sa aibe LOGAN si sa fie coleg cu din astia cu Dacii.....sunt un pic malitios...

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Ivan Marian View Post
                  Adica Un indicator pe Centurii pt bretea,INCA unul pe bretea pt bulevard si INCA INCA INCA unul pe bulevard pt directia inainte pe Dealul lui Tugulea sau daca faci stanga acolo,,deci cat mai multe indicatoare REDUNDANTE sa fie !
                  Fara nici un fel de insinuare;la inscrierea pe bulevard de unde stim daca avem sau nu prioritate,daca zici ca nu trebuie indicator? E valabil indicatorul de pe de pe Centurii si pentru iesirea in Maniu?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google