Altercatie Intre Persoane Sfarsita Cu Interventia Politiei?!?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Altercatie Intre Persoane Sfarsita Cu Interventia Politiei?!?

    Salut. Vreau si eu sa stiu daca intr-o altercatie in care sunt implicate 2 persoane intervine politia ce iti pot face? Deci am un exemplu. Dupa scandal una dintre persoane merge la politie si depune o plangere dar nu are martori si daca are sunt falsi. Cealalta persoana are 3 martori si se apara. Daca se ajunge in instanta judecatoreasca ce se poate intampla cu cel acuzat daca nu are cazier sau alte probleme cu legea (asta inaintea conflictului). De la medicul legist cel ce acuza are max 10 zile spitalizare(sa zic buzele umflate de la 2 pumni...) si geaca de pe el rupta? Astept niste raspunsuri concludente. Multumesc.
    Ambition

    http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

  • #2
    o sa se ajunga la o intelegere amiabila( bani) asa se intampla de obicei
    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

    Comment


    • #3
      dar daca persoana acuzata nu vrea sa ajunga la amiabila.?
      Ambition

      http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

      Comment


      • #4
        am patit acum 3 ani ceva de genul pe Feleac Cluj...si dupa ce am sunat la 112 miau zis ca nu au ce face...eu eram blocat de niste 'smecheri' in trafic care nu aveau ganduri prietenoase...pana la urma se potriveste zicala 'Scapa cine poate'

        Comment


        • #5
          Cazul meu, m-am batut cu un vecin acum vreo 7 ani si am scos amandoi certificate medico-legale, eu cateva escoriatii faciale si el un hematom periocular drept, precizez ca nu ne-a vazut absolut nimeni. Ne-am actionat reciproc (atentie) in instanta, dosarele s-au comasat si au aparut cativa martori de ambele parti, care bineinteles erau cunoscuti a fiecaruia si nici macar nu au fost de fata (cand am vazut ca el are martori m-am simtit si eu indreptatit sa am). Dupa 2 ani de procese degeaba, bani cheltuiti cu avocata, timp si nervi irositi, a venit verdictul... 500.000 lei amenda (pt. tulburarea linistii publice) + taxe de judecata pentru amandoi...
          P.S. Politia nu a intervenit, doar am facut ulterior fiecare plangere.

          Comment


          • #6
            Daca cel care a depus plangere impotriva ta are certificat medico-legal si nu cedeaza sub nici o forma si daca ,,ai parte'' si de un procuror care sa se tina de capul tau, cred ca te paste conform Articol 180 cod penal :”(alin.1)Lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda !!! Din pacate !!!
            LOGANIST CONVINS !!!

            Comment


            • #7
              Originally posted by r3duc View Post
              Salut. Vreau si eu sa stiu daca intr-o altercatie in care sunt implicate 2 persoane intervine politia ce iti pot face? Deci am un exemplu. Dupa scandal una dintre persoane merge la politie si depune o plangere dar nu are martori si daca are sunt falsi. Cealalta persoana are 3 martori si se apara. Daca se ajunge in instanta judecatoreasca ce se poate intampla cu cel acuzat daca nu are cazier sau alte probleme cu legea (asta inaintea conflictului). De la medicul legist cel ce acuza are max 10 zile spitalizare(sa zic buzele umflate de la 2 pumni...) si geaca de pe el rupta? Astept niste raspunsuri concludente. Multumesc.
              O sa va dea cate o amenda pentru tulburarea linistii publice, asa cum a povestit si Vasile.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #8
                Stai linistit iti da in cel mai rau caz o amenda penala.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Amenda penala ???!!!

                  LE: A, gata, m-am luminat.
                  Last edited by darksid3; 4 December 2011, 18:00.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    credeti ca e bine sa faca plangere si acuzatul impotriva celui ce il acuza?
                    Ambition

                    http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                    Comment


                    • #11
                      la o prima vedere, ar fi vorba de loviri si alte violente asa cum s-a mentionat si mai sus.

                      Practic, in astfel de cazuri, se aplica maxim o amenda penala dar depinde foarte mult de circumstante pana la urma: daca tu ai inceput conflictul, daca erai baut/treaz, daca erai intr-un grup, daca aveai cutit/briceag/bata, indiferent ca le-ai folosit sau nu, etc - sunt asepcte de fapt/fond ce urmeaza a fi interpretate, eventual, de o instanta de judecata.

                      Insa, in raport de situatia de fapt, se poate dispune pedeapsa cu inchisoara dar aceasta nu va fi cu executare.

                      Te rog sa ai in vedere ca cele de mai sus sunt intr-un "worst case scenario" intrucat nici noi/eu nu cunosc prea multe detalii - simpla mentiune ca si-a scos certificat medico legal nefiind suficienta pentru a oferi un raspuns detaliat; mai mult decat atat, ma feresc sa fac vreo previziune intrucat este posibil ca altcineva sa ai aiba o parere diferita de a mea (si nu ar fi bine ca acel "cineva" sa fie procuror/judecator).

                      Ca sa ajungi sa fii condamnat pentru astfel de situatii (ma refer la cazul in care a fost un banal conflic si s-au impartit, sa zicem, doi pumni - altercatie obisnuita si nu linsaj) trebuie sa ai un ghinion teribil si/sau un procuror/judecator zelos.

                      De obicei, astfel de cazuri nu ajung in instanta, fiind finalizate cu NUP (cred!)de catre procuror si, in cel mai rau caz, o amenda contraventionala pentru tulburare.

                      Ca sa concluzionez, situatia sta la discretia organelor de cercetare, procuror, instanta si partile direct implicate, astfel:
                      i) amenda contraventiona pentru tulburarea ordinii publice, nu iti afecteaza cazierul - cel mai probabil asta se va intampla;
                      ii) amenda penala daca se insista si esti totusi vinovat - sanse egale cu i); se va trece pe cazier dar in acest caz intervine reabilitarea de drept in temeiul art. 134 Cod Penal in termen de 3 ani de la data aplicarii sanctiunii (practic, dupa 3 ani se sterge din cazier);
                      iii) condamnare la inchisoara, fara executare - sanse ce tind spre 0; se aplica si in acest caz art. 134 de la ii)
                      iv) va impacati, va pupati si beti o bere iar i), ii) si iii) nu se mai aplica.

                      PS Ca sa poti face tu plangere, iti trebuie si tie un certificat medico legal; trebuie sa fii victima unei agresiuni pe care sa o poti dovedi, asa cum a facut si el.
                      Last edited by johndoe; 5 December 2011, 12:22.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by eugenio_23 View Post
                        Daca cel care a depus plangere impotriva ta are certificat medico-legal si nu cedeaza sub nici o forma si daca ,,ai parte'' si de un procuror care sa se tina de capul tau, cred ca te paste conform Articol 180 cod penal :”(alin.1)Lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda !!! Din pacate !!!
                        Permite-mi sa te corectez - art. 180 alin. (2) Cpen, intrucat are certificat medico legal.
                        Situatiile expuse de johndoe sunt la obiect, dar va sfatuiesc sa lasati orgoliile deoparte...
                        Last edited by cosmin_ruz; 5 December 2011, 13:56.
                        MiNnRuZ

                        Comment


                        • #13
                          mai o completare, cel ca vrea sa faca plangere si el impotriva celuilalt cred ca are termen de vreo 30 zile .Nu mai stiu exact in ce situatie , imi amintesc ceva cu 30 zile ...
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            aha. pai e vorba doar de o geaca rupta, o buza sparta si un ochi vanat ) nu au fost arme albe sau altceva iar cearta a inceput-o cel ce a facut si plangerea ulterior...
                            Ambition

                            http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google