Politia Rutiera Vs Politia Locala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Apropos de Rutiera,asta seara am vazut un echipaj cu o Octavia 3 inscriptionata,posibil vrs,intrucat avea acel eleron pe portbagaj,in actiune pe Grivita.
    ubi concordia ibi victoria

    Comment


    • #62
      buna ziua.
      am si eu o intrebare va rog..
      cine are dreptul sa ma amendeze pentru nepurtarea centurii de siguranta sau pentru orice alta neregula savarsita in circulatie?
      adica un politist de la ordine publica are dreptul sa ma amendeze pentru neregulile din circulatie?
      sau numai politistii de la rutiera au acest drept?
      astept un raspuns
      va multumesc

      Comment


      • #63
        Doar agentii de POLITIE RUTIERA ( MAI)
        POveste: Eram la socrii in orasul Slobozia ( jud. Ialomita), cand am ajuns la masina am gasit un biletel in geam prin care eram anuntat ca am fost invitat la sediu politiei locale din ora pentru o " cafea". Ajuns la destinatie un domn imi ajuce la cunostina ca trebuie sa semnez un proces verbal deoarece am parcat intr-un loc nepremis. Citind procesul verbal constat ca defapt eram posesorul un Cielo de culoare alba in loc de Loganashul meu frumos . Am predat PV-ul si am plecat frumusel fara scandal si discutii, iar dansii probabil ca l-au papat.

        Asa ca mai bine cititi PV-ul inainte sa-l semnati deoarece de obicei nu va apartin
        Last edited by iguana; 25 May 2012, 15:28.
        Megane II faza II 1.5dcI K9K

        http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

        Comment


        • #64
          Pentru a va cunoaste drepturile, in raport cu eventuale conflicte cu cei de la Brigada Rutiera a Politiei Locale cititi aici.( in special art.7.)
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #65
            h) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;
            i) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind masa maximă admisă şi accesul pe anumite sectoare de drum, având dreptul de a efectua semnale de oprire a conducătorilor acestor vehicule;
            j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor rutiere de către pietoni, biciclişti, conducători de mopede şi vehicule cu tracţiune animală;
            k) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulaţia în zona pietonală, în zona rezidenţială, în parcuri şi zone de agrement, precum şi pe locurile de parcare adaptate, rezervate şi semnalizate prin semnul internaţional pentru persoanele cu handicap;
            l) aplică prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparţinând domeniului public sau privat al statului ori al unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale;
            Doar in aceste cazur pot aplica sanctiuni
            Aaaa ca si idee, Agentii de politie Locala nu au studii in domeniu si majoritatea nici macar studii superioare
            Megane II faza II 1.5dcI K9K

            http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

            Comment


            • #66
              cred ca m-am exprimat gresit
              pe mine m-a amendat pentru ca nu aveam centura un politist de la politia nationala dar era de la ordine publica nu era de la politia rutiera.
              avea dreptul sa ma amendeze daca nu era de la circulatie?
              mentionez ca era de la politia nationala dar de la ordine publica,
              nu era de la politia locala....
              poate acum ati inteles ce am zis....
              multumesc

              Comment


              • #67
                Cum iti dai seama ca e de la ordine publica sau de la circulatie?

                Comment


                • #68
                  ) in general se prezinta inainte politistul in cazul in care nu au bluzele albe cu cascheta alba sau acea pelerina fosforescenta, in general politistul de ordine publica nu te opreste ala este acolo doar sa previna furaciuni, scandaluri sau io stu ce sa previna, niciodata un politist de ordine publica nu o sa-ti taie proces verbal pt o incalcare a legi circulatiei, sa inteleg ca nu prea ai fost oprit de politie pe strada, iesi in seara asta prin oras si este inevitabil sa nu iei un filtru si faci cu ocazia asta si cunostiinta cu ei si vei stii sai recunosti ) bafta

                  Comment


                  • #69
                    "Art. 2. - Indrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie rutiera se fac de catre politisti specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane, care au obligatia de a lua masurile legale In cazul In care constata Incalcari ale normelor privind cir- culatia pe drumurile publice."-O.G.195.
                    @fabrizio99
                    Daca politistul e desemnat sau are si atributiuni in acest sens, nu poti sti, asa ca cel mai bine e sa respecti legea; in cazul tau a luat masura legala , conferita de lege.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by fabrizio99 View Post
                      cred ca m-am exprimat gresit
                      pe mine m-a amendat pentru ca nu aveam centura un politist de la politia nationala dar era de la ordine publica nu era de la politia rutiera.
                      avea dreptul sa ma amendeze daca nu era de la circulatie?
                      mentionez ca era de la politia nationala dar de la ordine publica,
                      nu era de la politia locala....
                      poate acum ati inteles ce am zis....
                      multumesc
                      nu, parerea mea este ca nu avea dreptul sa te amendeze, dar tind sa cred ca nu ai inteles tu bine, daca esti sigur ca era de la ordine publica si vrei bataie de cap pentru 140 de ron ca banuiesc ca nu ai platito in 24 de ore, contesta procesul verbal, dar repet cred ca acel politist era de la rutiera

                      Comment


                      • #71
                        Intrebarea mea, asa ca de la om la om; voi care contestati atributiunile organelor de politie, aveti voie sa purtati centura de siguranta si sa respectati legea, cand sunteti in trafic?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #72
                          Deci, legea te obliga sa porti centura de siguranta numai cand treci pe langa politia rutiera, ce rost are sa o porti pe langa organele care nu te pot amenda? N-are nici un haz... Mai nasol e cand se intampla cea ce nimeni nu crede ca va pati vre-o data si apar pompierii cu desfacatorul de conserve, in momentul ala juri ca daca scapi o sa-ti pui centura inainte de a deschide usile garajului. Oricum aia de poarta centura e niste prosti, nu stie ce e smecheria...

                          Comment


                          • #73
                            aici intra in discutie cine are dreptul sa te amendeze, esti obligat sa porti centura nimeni nu contesta asta si iarasi mi se pare normal sa fii amendat in caz no ai pusa, se discuta de politisti de ordine publica daca au dreptul sa amendeze in contextul de incalcare a regulilor de circulatie.

                            Si tot asa ca de la om la om , cate amenzi ai luat de cand ai covrigu in mana? nu va mai dati ingeri ca nu aveti sanse in fata nimanui, toti gresim, inca nu sa inventat soferu perfect

                            Comment


                            • #74
                              @cata89ro2000 am luat cateva amenzi pana acum, am avut si de 2 ori permisul suspendat. Nu am primit nici o amenda sau avertisment fara motiv, nu am comentat sau contestat niciodata legitimitatea sau autoritatea unui om in uniforma si asta a cantarit foarte mult in continutul PV-urile primite. Ca fapt divers mi se rupe coada burtii de politia locala, insa de fiecare data cand am fost abordat de ei (parcare pe trotuar, spatiu verde...) i-am tratat cu respectul minim dintre doi oameni si nu am avut niciodata probleme.
                              Un prost scrie un PV in 5 minute, pierzi cateva zile pline ca sa contesti si eventual sa castigi contestatia, daca stii ca ai incalcat legea cu ce te incalzeste faptul ca nu ai primit amenda de rutiera ci de la locala?

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by cata89ro2000 View Post

                                nu va mai dati ingeri ca nu aveti sanse in fata nimanui, toti gresim, inca nu sa inventat soferu perfect
                                La fel ca si Vasile, am luat si eu amenzi destule, am avut si retinut permisul, pentru ca ...cine nu munceste nu greseste; dar nu m-am adresat pilelor sa ma scoata,(cand am avut permisul ridicat prima oara, nici nu am spus unor rude din ...politie; de rusine) n-am cautat sa vad daca agentul nu era agent sovietic deghizat , rutierist sau local; nu am contestat ca nu era pusa virgula gresit.Daca o sa vedeti, peste tot unde a fost vorba de contestare procese verbale aici pe forum(cei cu muzica data la maxim, cu redactarea gresita a nr. masinii, a numelui etc), am sustinut recunoasterea greseli si sa invatati din acestea; altfel umpleti salile tribunalelor in actiuni inutile.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google