Rezolvare Probleme Rutiere In Urma Apelului De Urgenta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Bag de seama, ca mai bine lasi omu sa moara, decat sa ii dai o mana de ajutor....asta asa epitetic vorbind.
    Voi, astia- imi cer scuze daca va simtiti ofensati- care dau pe aici cu cele multe pareri,situatii in care NU ar trebui sa suni la serviciul de urgenta, ca ar fi mai bine sa faci altceva,decat sa tii ocupati cu mici prostii acei oameni....consider ca nici macar o mana de ajutor nu da-ti unui om al strazii cazut pe jos, din diverse motive, sau chiar al unui tigan, care a facut o criza de epilepsie, sau treceti pe langa un accident rutier si sa cascati gura, fara a opri pt eventualul ajutor....doar din purul fapt ca- nu e treaba voastra, si va simtiti jenati, si va continuati drumul, fara a lua atitudine
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

    Comment


    • #77
      Daca e tigan, sa ma bati cu sapca uda, dar nu misc un deget.

      In rest, sunati la 112, ca aia de acolo trebuie sa isi justifice si ei existenta.

      Comment


      • #78
        Originally posted by cristi3775 View Post
        Bag de seama, ca mai bine lasi omu sa moara, decat sa ii dai o mana de ajutor....asta asa epitetic vorbind.
        sau chiar al unui tigan, care a facut o criza de epilepsie,
        ""Epitetic vorbind"" ...dar de fapt a fost un caz real petrecut in metroul Bucurestean despre o fata TIGANCUSA ROMANIZATA.

        Eram intr-o dimineata in metrou sa ma duc la munca. In fata mea in picioare statea o TIGANCUSE foarte draguta imbracata foarte bine la vreo 16/17 ani. Brusc a facut o criza si a lesinat pur si simplu. A cazut ca un bolovan in fata mea si statea lesinata fara a gesticula ceva ceva pe podeaua metroului. Eu am ramas SOCAT si 2/3 secunde mi-a luat sa ma dezmeticesc.
        In alea 3 secunde nimeni nu a sarit in ajutorul ei cu toate ca in jurul nostru erau femei si barbati destui la 30/40 de ani si se uitau la ea cu NEPASARE.
        Eu dupa ce am realizat ce sa intamplat,,am sarit sa o ajut si am inceput sa URLU in metrou sa vina careva cu APA cu ceva acolo ca sa o trezim. Cu toate ca am inceput sa STRIG efectiv la restul oamenilor din metrou sa ma ajute NIMENI,ABSOLUT NIMENI inca nu venea spre mine si se uitau ca VITELE la noi.
        Atunci am simtit o scarba imensa si un dezgust pe masura fata de restul oamenilor si am strigat cat am putut...sa ma scuzati de limbaj..."" Fir-ati ai dr@cu de romani si oameni nesimtiti ce sunteti voi,,mie rusine cu voi...va uitati la mine si la fata asta lesinata fara sa faceti nimic...o lasati sa moara doar pt ca e tiganca "".

        In urmatorul moment aveti cuvantul meu ca erau deja vreo 10 oameni in jurul nostru si numai stiau cum sa sara sa ajute biata fata,,,altu cu apa plata,,altu cu mere,,altul cu pere si tot asa.
        Toata treaba/evenimentul s-a petrecut intre statiile Victoriei si Romana si norocul fetei a fost ca eram in fata langa cabina conductorilor de metrou.
        Am zis unui barbat cand am ajuns in statie la Romana sa se duca imediat la astia si sa anunte Salvarea si sa nu plece pana nu scoatem fata din metrou.
        Au mai stat inca vreo 3 minute in statie,,am scos fata pe scaunele alea de pe peron INCA LESINATA,au preluat-o cei din statia respectiva pana a venit salvarea.

        Ce vreau sa subliniez...cu toate ca fata aia era foarte curata,foarte bine imbracata si cocheta/draguta si era foarte tanara la 16/17 ani maxim,,nimeni nu a ajutat-o in metrou doar pt ca avea alta culoare a pielii. Deci chestia asta ,intamplarea asta m-a marcat profund si am ramas dezamagit de reactia oamenilor,,reactie ce a venit mult prea tarziu doar pt simplul fapt ca eu am inceput sa URLU EFECTIV sa ii fac NESIMTITI ca se uitau ca boiii la noi.

        Inca odata imi cer scuze aici daca cineva considera ca am sarit calul relatand aceasta poveste/intamplare nefericita.

        Comment


        • #79
          Rectific: ajutam tiganii treziti de dimineata. Inseamna ca-s cat de cat integrati in societate.
          Restul care fura noaptea, dorm la orele matinale, ca-s obositi.

          Comment


          • #80
            Hai ca a-ti luat-o pe aratura rau de tot.
            Titlul topicului- Rezolvare probleme rutiere...
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #81
              Tocmai de aeea am dat acele exemple.....pt sunt printre noi acei care conduita morala, impiedica spiritul moral si civic pe care l-am invatat in scoala, sau de la parinti.
              Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

              Comment


              • #82
                ????????....!!!!.....?????

                Originally posted by cristi3775 View Post
                Tocmai de aeea am dat acele exemple.....pt sunt printre noi acei care conduita morala, impiedica spiritul moral si civic pe care l-am invatat in scoala, sau de la parinti.
                Ce face? N-am inteles NIMIC!
                Poate e greseala de tastare, poate e problema cu gramatica dar cele scrise mai sus NU AU NICI UN SENS!
                Stimate coleg, lamureste-ne ce ai vrut sa spui!

                Comment


                • #83
                  IMi cer scuze daca dumneavoastra nu a-ti inteles nimic, din punct de vedere gramatical, deoarece limba romana "sunt" grea.......si imi cer scuze ca, s-au tastat acele cuvinte, pe care cine avea de inteles, intelegea.......... Ca idee, reciteste posturile din urma, si poate dumneavoastra ve-ti intelege intelesul acelor cuvinte.
                  Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                  Comment


                  • #84
                    @cristi: aţi, veţi.

                    @CDB-L: incerc sa adaptez eu, cum mi s'ar parea logic: "pentru ca sunt printre noi si cei a caror conduita morala impiedica spiritul moral si civic pe care l-am invatat in scoala sau de la parinti."
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #85
                      "Conduita morala impiedica spiritul moral..."- ce sa zic? - e de-a dreptu' pur si simplu...

                      Niki B- mai ai dreptul la o incercare...
                      Last edited by Cromatic; 29 March 2012, 22:46.

                      Comment


                      • #86
                        Nu's Calinescu, bre, sa intru in mintea autorului.

                        In mare, cred ca s'a inteles ce a vrut sa exprime colegul.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • #87
                          Ah, si erai atat de aproape...

                          In mare, normal ca am inteles ca doar acolo stau, langa "Mare".

                          Comment


                          • #88
                            Sunati la 112. Decid aia daca trebuia sunat sau nu, nu va transformati voi in analisti. Daca ceva vi se pare grav sunati.

                            Comment


                            • #89
                              @cristi3775: nu mai zi tu de gramatica, fiindca habar nu ai sa scrii conjunctiile limbii romane. ati se scrie legat cand e vb de pers 2 pl (voi ati plecat) si dezlegat cand e vb de pers 1 sg (a-ti bate copiii). In rest nu am nimic cu tine, dar ultima ta reactie legata de gramatica e in aer, fiindca habar nu ai sa scri corect, iar primul tau post de pe pagina nu are absolut nicio logica.
                              sigpic

                              Comment


                              • #90
                                mersi.......
                                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google