Prioritate Mers In Paralel Pe Aceeasi Banda

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Cred ca sunteti de acord cu totii, ca in conditiile astea, toti suntem pasibili in a avea ghinionul sa dam peste un motociclist, chiar daca ne asiguram si 5 minute in oglinda.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #92
      El a avut norocul ca eu sa nu execut parcarea "mai in viteza" si sa ajung cu 80% din masina in banda de parcare. Atunci m-ar fi lovit in spate, ce diferenta facea? Nu parchez cu 100 km/h.... putea sa ma loveasca chiar in stanga portbagajului sau sa imi intoarca oglinda dupa ce terminam eu parcarea. Tamponarea nu a fost instantanee, adica imediat ce am tras eu de volan (=> nu era in lateralul meu), a durat 1-2 secunde pana la impact ca nu puteam parca chiar lejer, trebuia sa ma incadrez perfect. EL in doua secunde la 40km/h facea 20m in cele doua secunde.
      Last edited by nightboy; 16 November 2012, 16:40.

      Comment


      • #93
        Daca te lovea in partea din spate ( portiera, aripa spate ), in timp ce tu intrai cu masina in parcare, tot tu erai de vina..aceeasi neasigurare la schimbarea directiei de mers...
        In fine, asteptam sa ne comunici ce hotarare a luat judecatorul....

        Originally posted by darksid3 View Post
        Cred ca sunteti de acord cu totii, ca in conditiile astea, toti suntem pasibili in a avea ghinionul sa dam peste un motociclist, chiar daca ne asiguram si 5 minute in oglinda.
        Aici ai dreptate, toti putem avea ghinion... asta-i viata, asta-i circulatia. Vinovatii, din pacate de multe ori, se stabilesc numai dupa legislatie, si nu si dupa vina morala....
        Last edited by dannyx78; 16 November 2012, 16:41. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #94
          Da el era de vina vreodata? Ca din spusele tale danny...el e zeu pe sosele. Practic eu nu mai pot vira stanga sau dreapta de frica ca vine un motociclist care vrea sa mearga inainte. nu?

          Comment


          • #95
            Razboiul motociclisti - automobilisti exista si se afla printre noi.
            Nightboy, iti recomand sa te urci pe un motor si sa conduci prin traficul bucurestean. Iti garantez ca dupa doua ore o sa zici ca automobilistii sunt cei mai infecti soferi pentru ca nu se asigura absolut deloc si conduc ca si cum ar fi singuri pe sosea. Mai mult decat atat, o sa inveti sa te uiti altfel in oglinzi atunci cand vrei sa schimbi directia de mers.
            Last edited by vitriol; 16 November 2012, 17:01.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #96
              In cazul asta sa mearga in spatele masinilor, nu in lateral si iti garantez eu ca nu vor mai spune/pati nimic. Dar ei se cred zmei si vor sa faca slalom. De ce? Legea le permite. Eu as interzice mersul in paralel pe aceeasi banda si slalomul la semafor. Motociclistii nu sunt tocmai usa de biserica ;) EI accelereaza mult prea violent, e foarte foarte greu sa le anticipezi miscarile. Acceleaza brusc si prin viteze cu mult peste cele legale in oras.
              Last edited by nightboy; 16 November 2012, 17:05.

              Comment


              • #97
                Cum ti-am zis, mergi pe un motor si incearca sa stai pe mijlocul benzii de circultie. O sa vezi ca cei cu masini se vor urca, pur si simplu, pe tine.
                Doi la mana: nu e recomandat sa mergi fix pe mijlocul benzii de circulatie, pentru ca pe acolo se gasesc uleiuri provenite de la masini.
                Cum am zis, inainte sa judeci, te invit sa vezi cum e treaba si de partea cealalta.
                Cand spui ca motoclistii nu sunt tocmai usa de biserica la ce te referi? A, ca sunt si dementi? Da! Total de acord! Ti se pare ca nu sunt dementi si in randul automobilistilor?
                Ia uita-te pe statistici sa vezi cate accidente se fac de catre motociclisti si cate de catre automobilisti. Iar la statistica alea cu motoclete implicate in accidente, vezi care este procentul de vina din cauza automobilistilor.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #98
                  Putin imi pasa de cum se conduce un motor. Daca nu esti in stare sa-l stapanesti, nu iei permis de motor.
                  Nu ma intereseaza pe ce parte a benzii merg ei atata timp cat stau in coloana si nu ambaleaza motorul la maxim sa te intimideze sa le faci loc. Asa fac la semafor, daca nu le dai voie, ambaleaza motorul sa scoata noxe si sa te imputa. Nu pricep de ce trebuie sa le acordam mila si sa zicem vai...saracutii de ei. Nu frate, sunt participanti la trafic la fel ca si mine! Nu am avut un accident in 4 ani de cand am permis si de 2 de cand conduc in Buc ca sa intre un motociclist in mine ca vrea el sa faca slalom.

                  Daca respectivul care a intrat in mine statea linistit in coloana si pastra distanta fata de cel din fata lui, nimic nu s-ar mai fi intamplat.
                  Last edited by nightboy; 16 November 2012, 17:18.

                  Comment


                  • #99
                    Prietene, tu n-ai inteles nimic din ce am scris eu, asa-i?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • De prioritate de dreapta a zis cineva ceva? Motociclistul beneficiaza de ea in situatia de mai sus ;)
                      sigpic

                      Comment


                      • Se afla pe aceeasi banda cu mine. Nu exista prioritate de dreapta pentru asa ceva. El nu circula pe o banda speciala pentru Motociclete. El este considerat autovehicul, nu Moped sau Bicicleta.

                        Circuland in spatele meu, nu a respectat distanta fata de cel din fata, adica de mine. Nu ma intereseaza ca se afla in dreapta in stanga sau pe centrul benzii. In momentul in care ne aflam pe aceeasi banda si eu vreau sa fac dreapta ca sa parchez, fiind in spatele meu imi acorzi prioritate, nu te sui peste mine.

                        A zis bine SEBA, cand autobuzu intra in statie, nu te bagi prin dreapta lui sa il depasesti.
                        Last edited by nightboy; 16 November 2012, 18:07.

                        Comment


                        • Intrebare,,,daca trei motociclete se afla pe aceiasi banda de mers ca au loc si din aia 3 ala din stanga vrea sa faca dreapta. Ce trebuie sa faca cel ce schimba directia de mers? Sau la 2/3 motociclete daca merg in paralel nu se aplica prioritatea de dreapta ca merg pe aceiasi banda? Sau trebuie sa mearga unul dupa altul in sir indian?
                          Yrman..nu ai cu cine..deja e a sasea pagina de cand ne luptam cu el sa inteleaga.
                          Deci rog un moderator sa inchida acest thread ca numai are rost!

                          Comment


                          • Daca ei atata au invatat, ca trebuie sa mearga in paralel, e problema lor. El se afla in spatele meu si punct. Ca eu voiam sa fac stanga dreapta sau sa merg inainte, prioritatea imi apartine fiind pe aceeasi banda.

                            Nu exista benzi speciale pentru motociclete, tiruri sau Logan-uri. Sunt suficient de late sa incapa toate 3 si sa se respecte o distanta laterala suficienta pentru ceilalti participanti. Asta nu inseamna ca trebuie sa mergem in paralel daca mai incape prin absurd si o motoreta. Ii incurajez pe motociclisti sa depaseasca (treaca pe langa) TIR-ul prin dreapta, pe aceeasi banda, la fel cum a vrut dementul ala sa faca cu mine si sa vedem ce iese. Mama cui plange la morga dar cu legea in mana? ;) Pariez ca mama motociclistului curajos.

                            Da-mi tu articolul din lege in cazul celor 3 motociclete. ;)
                            Last edited by nightboy; 16 November 2012, 18:14.

                            Comment


                            • NU cred ca e cazul sa generalizam. AM vazut nebuni si imbecili din ambele categorii atat soferi cat si motociclisti. Insa am vazut si soferi ok si motociclisti sanatosi la "mansarda" dupa cum spune un coleg de forum.

                              Din pacate, se poate intampla oricui. Tocmai pentru ca multi dintre ei circula cu viteza mare si accelereaza foarte repede. Te poti uita in oglinda, in unghiul mort si el nu-i. Tragi de volan si l-ai tronsit pentru ca se crede Valentino Rossi + Mick Doohan cel putin.

                              Eu zic sa nu te mai enervezi inutil. Legea e interpretabila si, desi urasc avocatii, cred ca doar unul ca ei poate s-o intoarca cumva.

                              Comment


                              • Tragem cortina pana nu va paruiti!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google