Alcolemie 0,58 In Aerul Expirat.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    DA ma rog asta e nu "este Usa de Biserica" asa ca posibil si ce ziceti voi , mai are accidente la activ asa dintre care unu tot din aceeasi cauza in care si.a facut masina praf intr-o bordura daia imensa de se schimba in fiecare an. Asa ca in principiu m-am lamurit ce va pati PUTEM SA IL INCHIDEM sa nu se mai irite lumea pe aici degeaba. Va suporta consecintele fie ele grave sau mai putin grave pentru ce a facut si asta este. Pana la urma s-a "ars" singur daca s-a jucat cu focul de prea multe ori poate acum se va indrepta in cazul in care vreodata isi va recupera permisul. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor.

    Comment


    • #47
      Originally posted by RsA View Post
      Ivan Marian Din moment ce ai dreptul ca in 48 de ore sa declari un accident care nu s-a soldat cu victime conform legii nu se poate considera ca ai fugit nu ? asta daca il declari bineinteles daca nu se schimba problema.

      Poi cum zici tu ti.au spus a doua zi de ce toti benevoitori tai nu au sunat la politie spune-mi tu acum?
      Termenul este de 24 ore nu 48 ore !

      Comment


      • #48
        Originally posted by RsA View Post
        Acest post nu era despre cum fentam pe nimeni , era vorba despre ce va pati din punct de vedere legislativ datorita acestor fapte ca acum fiecare a adus anumite"precizari" suplimentare despre cum ar putea sa scape este partea a doua.

        skd_ozenel nu crezi ca e prea mult exces de zel in afirmatiile tale. Totusi sa nu depasim anumite limite. Si daca tot te seaca povestea asta este simplu nu mai citi si nu-ti mai da cu parerea referitor la acest subiect. PUNCT.

        Ivan Marian nu am zis niciodata ca nu este el vinovat ideea estea ca "prietenul" nu avea nici o treaba cu nici una din masinile lovite, nu a fost nici o victima, nu avea de unde sa stie ca asta este baut,poate doar a presupus dar sa bagat ca ... in peisaj.

        Nu a fost un accident grav doar a derapat si a atins o masina parcata pe marginea drumului .
        nu am nimic cu tine, nu ma intelege gresit, dar unde e exces de zel???
        era exces de zel daca era treaz si aluneca pe zapada cu masina.
        daca nu ma insel la 0.58 la mie alcool esti muci. doar babele de prin nordul moldovei tin pana la un 0.8-0.9 pe picioare. la 0.58 consider ca era atat de beat incat nu si-a dat seama ce se intampla cu masina.
        care sunt limitele acelea care le-am depasit?
        ma seaca orice poveste in care cineva are de suferit fizic, psihic sau material din cauza unui inconstient! indiferent daca este treaz, drogat, beat, rapit de extraterestri, etc.
        si da, daca eram acolo si il vedeam coborand mort de beat din masina ii dadeam cu lopata in cap.
        revin, daca era un copil intre masini? tocmai trecea pe acolo si prietenul asta smecher al tau il prindea intre fiare si il strivea? ai idee ce simte un parinte cand isi pierde copilul? dar daca era fratele tau sau sora ta, sau mama / tata?
        tot asa ziceai ca e exces de zel? nu cred.
        cam la cati copii striviti consideri ca te inveti minte sa mai urci baut la volan?
        cum zicea cineva mai sus, nu stim sa ascultam decat de bata si de bici.
        din punctul meu de vedere legea e mult prea permisiva in romania si chiar si asa nu se aplica.

        Comment


        • #49
          Originally posted by aleXpeed View Post
          Pana la sentinta nu va conduce deloc. Nu primeste nicio dovada de circulatie si va sta foarte mult timp pe dreapta pana se va da sentinta (1 an... 2 si ceva). In caz ca i se va da NUP, va primi permisul inapoi pe loc dupa ce prezinta hotararea judecatoreasca + buletin la ridicari permise.
          Ai dreptate, asa e.

          @skd_ozenel, 0.5 grame la mie, alcool pur in aerul expirat este limita la care nu patesti nimic in tarile din vest. Abia peste acest prag intri sub incidenta legii.
          Ca sa-ti faci o idee, 0.5 are un barbat de 80kg dupa ce a baut 2.5-3 beri beri. Scara asta a alcoolemiei este exponentiala - adica la 0.5 esti bine dispus, iar peste 1 la mie deja nu mai poti sta in picioare.

          L.E. Totusi limita aia de alcoolemie sub care nu patesti nimic, este 0.05, nu 0.5.
          Last edited by vitriol; 13 December 2012, 13:00.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #50
            skd_ozenel "cineva are de suferit fizic, psihic sau material din cauza unui inconstient! " Nu a fost cazul de asa ceva ma rog doar faza de material dar acopera asigurarea asta. Nu ma supar nu sunt eu in cauza dar daca tu aplici teoria chibritului in orice problema nu mai ajungi niciodata la un deznodamant. Daca era , daca facea bla bla bla.

            Vorbim pe concret ca asa imaginar putem spune multe.

            leutzul 24 de ore in loc de 48 de ore nu schimba cu nimic ideea dar e bine sa fim exacti.
            Last edited by RsA; 13 December 2012, 13:05.

            Comment


            • #51
              - vitriol eu am 60 kg si dupa 2 beri jumate am avut 0.17 la mie. deci la 80 de kg ca sa ai 0.58 tre mai mult de 8 beri
              sigpic

              Comment


              • #52
                Dragilor, formula dupa care se calculeaza efectele alcoolemiei asupra organismului exista doar la IML si este foarte complexa si tine de multe variabile. Faptul ca are un efect la X si alt efect la Y, este o carcateristica individuala.
                In alta ordine de idei, ca de fiecare data, nu se pot forma prea multe opinii pertinente STRICT pe context, ca apar lupii moralisti care o dau de gard.
                Ca sa nu va mai spargeti capetele, aici se inchide!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #53
                  E mult mai complex decat atat acest calcul. Se iau in considerare mai multi factori, ca de exemplu: greutatea individului, ce a mancat inainte sa consume bauturi alcoolice, in cat timp a baut alea 3 beri si cat timp a trecut dupa ce a consumat alcool.

                  Ca exempu personal:88 kg, doua beri la 0.5 l consumate timp de o ora jumate, mancat bine inainte, iar dupa doua ore de la ultima gura de bere am suflat in fiola si aveam 0.00.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #54
                    Asta am spus si eu, pentru ca formula tine cont de greutate, ce-ai mancat, ce-ai baut, ce-ai....etc
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Cristi_LCD View Post
                      Ca sa il bage si la fals in declaratii, ca doar au fost martori.
                      Martori care au vazut ce? O masina care a lovit o alta masina.

                      Da-l dracului de imbecil, ca nu merita deranjul de a ne contrazice pentru inconstienta lui!
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google