Anulare Asigurare Obligatorie.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    kosfunny, nu era nevoie sa citezi postul meu, acolo am vrut sa spun doar ca FPVS acopera tot ce nu acopera RCA-ul .

    Originally posted by kosfunny View Post
    RCA-UL ACOPERA INCLUSIV PAGUBELE PRODUSE DE SOFERI BETI, FARA PERMIS SAU CARE CONDUC MASINI FURATE !
    Deci revin si spun asa:
    e valabil ce-ai scris mai sus si retrag ce-am spus in postul #10 dar, pana in momentul in care instanta nu se pronunta printr-o hotarare definitiva la faptul ca a fost comisa infractiunea de conducere sub influenta bauturilor alcoolice inculpatul se bucura de prezumtia de nevinovatie iar asta poate dura uneori foaaaaarte mult timp.
    Abia cand instanta a stabilit comiterea infractiunii si pedeapsa pt. aceasta, compania de asigurare RCA poate face regres impotriva soferului vinovat. Pana in acel moment nu exista certitudinea ca infractiunea a fost comisa.

    Daca alcoolemia este la nivelul de contraventie RCA-ul despagubeste direct cu regres pe vinovat.
    Last edited by Cromatic; 14 January 2013, 20:49.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Cezar View Post
      Daca esti baut, RCA nu acopera daunele.
      Pt asta trebuie sa-l dai in judecata pe respectivul. Vei castiga mai mult ca sigur, insa dupa vreo 2 ani.


      Total gresit. Ce vina ai tu ca te-a lovit un prost beat. Te va despagubii iar asiguratorul va recupera banii de la vinovat.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Cromatic View Post
        kosfunny, nu era nevoie sa citezi postul meu, acolo am vrut sa spun doar ca FPVS acopera tot ce nu acopera RCA-ul .


        Deci revin si spun asa:
        e valabil ce-ai scris mai sus si retrag ce-am spus in postul #10 dar, pana in momentul in care instanta nu se pronunta printr-o hotarare definitiva la faptul ca a fost comisa infractiunea de conducere sub influenta bauturilor alcoolice inculpatul se bucura de prezumtia de nevinovatie iar asta poate dura uneori foaaaaarte mult timp.
        Abia cand instanta a stabilit comiterea infractiunii si pedeapsa pt. aceasta, compania de asigurare RCA poate face regres impotriva soferului vinovat. Pana in acel moment nu exista certitudinea ca infractiunea a fost comisa.

        Daca alcoolemia este la nivelul de contraventie RCA-ul despagubeste direct cu regres pe vinovat.
        Eu stiam ca alcoolemia nu o stabileste instanta . Se asteapta si hotararea instantei, dar asta atunci cand sunt alte neclaritati sau cand nu s-a stabilit gradul de vatamare sau de distrugere.
        Plus de asta sunt cazuri in care asiguratorul despagubeste pagubitul in conditiile in care acesta isi ia angajament scris ca in cazul in care instanta schimba vinovatia sa restituie suma despagubit

        Originally posted by Cromatic View Post
        kosfunny, nu era nevoie sa citezi postul meu, acolo am vrut sa spun doar ca FPVS acopera tot ce nu acopera RCA-ul .

        Daca tu ai doua masini (in acte ) si una o loveste pe cealalta nu ti-o despagubeste nici RCA-ul nici FVPS-ul !
        Last edited by kosfunny; 15 January 2013, 21:06. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          Pffff.... @kosfunny, da' de unde stiai tu toate astea? Chiar sunt curios.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #20
            Baieti azi am fost cu prietenul la Carpatica deoarece la ei are minunata asigurare.
            De fapt nu sa incalcat nici o lege era doar o formulare "oficiala" in care acestia il chemau sa dea inca o declaratie.
            Nu l-au chemat sa repete declaratia datorita faptului ca a avut alcoolemie si din cauza faptului ca au fost atat de inspirati incat au pus dosarul lui atat de bine incat nu l-au mai gasit si i-a intocmit altul ca sa zic asa.
            Am vorbit cu o fata(off topic simpatica rau) de acolo si a spus ca in principiu ii plateste daunele celor doua masini chiar si asa in cazul alcoolemiei acum nu stiu o sa vedem cu trecerea timpului.
            Off topic : era un domn acolo cu masina lovita din mai 2012 si se ruga de cei de la Carpatica sa ii repare masina iar ei il trimiteau la Sibiu si dintr-un service in altul probabil avea o masina mai "pretentioasa" de usa lui din spusele acestuia era 6000 lei .Carpatica down.

            Comment


            • #21
              @vitriol : Doar lucrez in domeniu !
              Last edited by kosfunny; 15 January 2013, 21:28.

              Comment


              • #22
                Nu stiu in ce domeniu lucrezi tu, dar sigur-sigur nu esti bine informat.

                Originally posted by kosfunny View Post
                Eu stiam ca alcoolemia nu o stabileste instanta . Se asteapta si hotararea instantei, dar asta atunci cand sunt alte neclaritati sau cand nu s-a stabilit gradul de vatamare sau de distrugere.
                Plus de asta sunt cazuri in care asiguratorul despagubeste pagubitul in conditiile in care acesta isi ia angajament scris ca in cazul in care instanta schimba vinovatia sa restituie suma despagubit!
                Gradul de vinovatie pentru accident este stabilt de catre organele din cadrul politiei rutiere. Adica daca eu te lovesc pe tine in spate, nu ajungem in fata judecatorului si ne spune el cine e vinovat, ci mergem pana la politie, unde un nene politist stabileste acest lucru. (mai nou, ne putem intelege pe cale amiabila daca vinovatul isi recunoaste greseala, completam o foaie si fiecare isi vede de drumul lui)
                Asadar, amicul lui RsA a fost gasit vinovat de accident de catre cei de la politia rutiera.
                Mai departe: organele de cercetare penala incearca sa stabileasca daca sa-l trimita in fata instantei sub aspectul savarsirii infractiunii de conducere in stare de ebrietate, iar asta nu are niciun fel de legatura cu accidentul. Asta s-ar fi intamplat chiar si daca ar fi fost oprit pe strada de catre cei de la politia rutiera si pus sa sufle in etilotest.
                Ce angajament sa-si ia pagubitul, atata vreme cat amicul lui RsA a fost deja gasit vinovat de catre cei de la rutiera?
                Last edited by vitriol; 15 January 2013, 21:44.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #23
                  Acum tu ce faci ? Ma certi ?
                  Da , am scris corect, SUNT CAZURI ! Si nu ma refeream exact la cel de fata . Am spus ca asiguratorul asteapta hotararea instantei "atunci cand sunt alte neclaritati sau cand nu s-a stabilit gradul de vatamare sau de distrugere. " Si simpla contestare a PV-ului transfera cazul in instanta ! E dreptul oricui sa conteste , chiar si daca a fost gasit cu alcoolemie. Nici in cazul asta asiguratorul nu ese obligat sa despagubeasca pana la hotararea definitiva !

                  Si ca raspuns la speta ta , te anunt ca stiu caz concret in care cel care a lovit in spate a contestat PV-ul pentru ca idioata din fata pusese frana brusc deoarece trecuse de straduta pe care vroia sa vireze la dreapta . In instanta a recunoscut lucrul asta iar judecatoarea a acordat doar 50 % despagubire, adica culpa comuna .

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google