Viteza Prea Mica Pe Un Drum Judetean . Cum Se Sancţionează?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Viteza Prea Mica Pe Un Drum Judetean . Cum Se Sancţionează?

    Salut

    Se poate circula pe un drum cu o singura banda sau doua(dar una ocupata de masinile parcate) cu o viteza de 20km/h fara a avea vreo problema tehnica sau de sanatate ? Adica sa mergi de nebun cu 20km/h pentru ca asa vrei tu , iar prin asta sa ingreunezi traficul .

    Daca drumul nu este in lucru sau sa fara capace de canalizari sau etc , cade din start faza cu "adaptarea vitezi la conditiile de drum" , deci vorbim de un drum bun .

    Incerc sa ii explic unui prieten ca nu este posibil asa ceva . Daca mergi cu 20km/h intr-un oras de ex pe un drum aglomerat si cu un singur sens ai sa faci dezastru in spate . Practic blochezi traficul .

    Multi spun ca politia nu are ce sa iti faca . Ceea ce mie mi-se pare amuzant . Nu poti bloca circulatia pentru ca vrei tu sa vezi pustoaicele care au scapat de la liceu .
    sigpic

  • #2
    Art. 157. - (1) Se interzice conducatorilor de vehicule sa circule cu viteza sub limita minima admisa, sa reduca brusc viteza ori sa efectueze o oprire neasteptata, fara motiv întemeiat.

    rt.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
    1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;

    Multi prosti ce nu stiu legea spun ca politia n-are ce sa-ti faca
    Last edited by Cezar; 23 May 2013, 01:22. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #3
      Daca nu exista indicatorul pentru viteza minima obligatorie stiam ca nu e valabila treaba asta.

      Nici nu am vazut astfel de indicatoare,decat in carte

      Comment


      • #4
        Exact Cezar, Catalin are dreptate. doar sub actiunea indicatorului "viteza minima obligatorie" poate fi aplicata acea sanctiune. si sincer semnele alea le-am vazut doar pe dincolo, pe autostrazi
        Eventual posibil sa-i poata da amenda pentru "incurcarea" circulatiei

        Comment


        • #5
          Razvane te contrazici Cum ramane pana la urma? Tu vorbesti de forma, eu vorbesc de fond.
          Hai totusi sa vb pe seama codului rutier: existenta unui indicator de viteza minima obligatorie anuleaza articolul conform caruia nu ai voie sa mergi cu o viteza ce ar putea incurca traficul?
          Eu zic ca nu!

          @catalin: exista astfel de indicatoare!
          Last edited by Cezar; 23 May 2013, 09:50.

          Comment


          • #6
            Daca nu exista indicatorul pentru viteza minima obligatorie stiam ca nu e valabila treaba asta
            Exact. Poti merge si cu 10km/h daca drumul e praf, ca orice drum judetean de-altfel. Odata chiar am mers pe langa drum, ca se mergea mai bine, era pamant batatorit de carute.
            Last edited by mr.K; 23 May 2013, 09:54.

            Comment


            • #7
              clar nu, dar in lege scrie clar 10km/h sub viteza minima obligatorie. Sincer sa fiu, eu nu am vazut in lege vreun articol, paragraf sau orice altceva care sa spuna clar o viteza minima obligatorie.

              Comment


              • #8
                Exista semnele respective doar fictiv sau pe autostrazi, la noi in tara.

                Eu nu am vazut aceste semne pe toate strazile.Deci nu se aplica unde nu exista.
                Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                Comment


                • #9
                  Nu cred ca-i chiar asa de simplu...
                  Nu te arde sub incidenta articolului 99 (1), insa te poate articula pentru ingreunarea circulatiei (asta daca nu arati si tu un motiv: ai o bujie proasta, s-a incins ambreiajul, nu stiu, ceva acolo).
                  Daca faci pe smecherul, nu prea scapi.

                  Acum, pe strazile laturalnice nu te intreaba nici dracu de sanatate.
                  Last edited by Cezar; 23 May 2013, 10:31.

                  Comment


                  • #10
                    Exista semne de viteza minim admisa si pe drumurile nationale. In judetul Bacau era unul prin 2002, pe drumul Bacau-Comanesti.
                    Si un sofer de Aro care mergea intotdeauna cu maxim 40km/h a luat amenda pentru ca circula cu viteza prea mica pe o portiune de drum unde viteza minima era 50/h. Caz concret, soferul era angajat la Petrom.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Razvy View Post
                      Exact Cezar, Catalin are dreptate. doar sub actiunea indicatorului "viteza minima obligatorie" poate fi aplicata acea sanctiune. si sincer semnele alea le-am vazut doar pe dincolo, pe autostrazi
                      Originally posted by Cezar View Post
                      Razvane te contrazici Cum ramane pana la urma? Tu vorbesti de forma, eu vorbesc de fond.
                      Nu se contrazice, doar ca nu stie exact.
                      Razvy, ce ai vazut tu prin Europa de vest, adica indicatorul din poza de mai jos, la ei reprezinta "viteza recomandata". Eu l-am intalnit la intrare in Germania, unde nu exista limita de viteza pe autostrazi si ar fi fost absurd sa fie limita maxima 130km/h si limita minima 130km/h.

                      Legat de problema pusa pe masa: nu exista nicio prevedere legala menita sa te oblige sa mergi cu o viteza mai mica sau mai mare. Legea spune doar sa nu depasesti o limita. Da' stiti de ce? Pentruca s-ar fi batut cap in cap cu "adaptarea vitezei in functie de vreme si carosabil".
                      Amenda se aplica doar in zona de actiune a indicatorului "viteza minima obligatorie".
                      Attached Files
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        Pe autostrada e vieza minima de 50 la ora. Pe drum judetea nu. Daca politistul vrea, o gasi el o metoda sa pedepseasca unul din astia de incurca trafciul ca sa se simta ei bine.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #13
                          Unde scrie ca pe autostrada viteza minima este de 50km/h?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            A fost intr-un proiect de lege viteza minima de autostrada.
                            N-a fost aprobat.

                            Comment


                            • #15
                              Mi se pare ciudat. Adica nu ai voie pe autostrada cu vehicule ce nu depasesc 50 km/h, dar nici nu exista o limita minima de viteza. O masina ce merge cu 50-60 km/h pe autostrada, este un factor de risc enorm.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google