Viteza Prea Mica Pe Un Drum Judetean . Cum Se Sancţionează?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cromatic, tu ai citit ce s-a scris si pana acum, sau trebuie sa te intreb si pe tine? Unde scrie ca limita minima de viteza pe autostrada este de 50km/h?

    Originally posted by darksid3 View Post
    Pai da dar pe autostrada, iti arata clar semnul: 130 km/h maxim sau 80 daca sunt conditii meteo nefavorabile (un nor cu ploaie). Daca ploua, ninge, e viscol, e grindina, etc si ai depasit 80km/h si e radar, iti iei amenda.

    LE: Am gasit si o poza
    Eu vorbeam despre limita minima de viteza, nu despre aia maxima pe timp de ploaie.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #32
      La art.74 - OUG195 si daca tot nu esti lamurit citeste asta.

      Comment


      • #33
        Eu te-am intrebat de ceva oficial nu ce au gandit niste semidocti.

        Nu ai cum sa gandesti ca daca nu li se da voie pe autostrada alora care nu pot depasi 50km/h, sa crezi ca aia este viteza minima. Daca legea nu prevede acest lucru, inseamna ca nici nu poate fi vorba de asa ceva.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #34
          Daca un raspuns oficial din partea politiei rutiere nu te multumeste atunci eu ma opresc aici, doar atat -gandeste-te ca si agentii de circulatie fac parte din aceeasi politie ca si d-l comisar sef.

          Nu ai cum sa gandesti ca daca nu li se da voie pe autostrada alora care nu pot depasi 50km/h, sa crezi ca aia este viteza minima. Daca legea nu prevede acest lucru, inseamna ca nici nu poate fi vorba de asa ceva.
          Daca nu asta a fost motivul atunci cu ce scop s-a introdus aceasta prevedere?

          Comment


          • #35
            Bine, hai c-o luam altfel.

            Daca e polei pe autostrada si eu merg cu 20 km/h, politistul poate sa-mi dea amenda conform articolului 74?

            L.E. Prevedeara a fost introdusa pentru a nu permite accesul vehiculelor lente pe autostrada.
            Last edited by vitriol; 23 May 2013, 19:30.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #36
              Daca e polei exista articol dar daca nu e atunci p-ala care nu poate mai mult de 50Km/h nu poti sa-l faci sa mearga mai repede.

              Comment


              • #37
                Corect! Exista articol care spune ca in caz de polei, viteza maxima pe autostrada este de 50 km/h. Deci daca o lege spune ca am voie maxim cu 50km/h si alta spune ca nu am voie sa cobor sub 50km/h, inseamna ca daca merg cu 49km/h sau 51 km/h, sunt pasibil de amenda...

                Pai normal ca nu ai cum sa-l faci sa mearga mai repede, tocmai d-aia nu i se da voie pe autostrada. Sau i se da voie daca e polei? Ca doar el oricum nu depaseste 50 km/h.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #38
                  Pai tocmai aici e dichisul - ei nu spun ca nu ai voie sa cobori viteza sub 50Km/h ci ca nu ai voie sa circuli pe autostrada daca nu poti depasi 50km/h(circulatie inseamna sa poti merge in orice conditii cu respectarea prevederilor legale pe drumul respectiv), asta pentru a evita situatia cand se poate dar n-are cu ce - polei poate sa fie doar de la Bucuresti pana la Lehliu dupa aia ce face daca legea ii spune ca nu are voie sa circule daca nu poate mai mult de 50km/h si intalneste un echipaj de politie?
                  Last edited by Cromatic; 23 May 2013, 20:14.

                  Comment


                  • #39
                    "Art.74. - (1) Pe autostrazi este interzisa circulatia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depasite fara autorizatie speciala de transport eliberata de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor si mopedelor, a tractoarelor si masinilor autopropulsate pentru lucrari agricole, precum si a vehiculelor care, prin constructie sau din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h."

                    Articolul ala nu se refera la tine, ci doar la cei care nu pot depasi 50 km/h prin constructie.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #40
                      Chiar daca nu este pe placul unora, singurul indicator care impune o viteza minima este "viteza minima obligatorie" (pentru sectorul de drum sau pentru anumite benzi de circulatie). Apoi, pentru a nu mai le boteza, avem:
                      1. viteza recomandata- indicator de informare.
                      2. viteza minima obligatorie- indicator de oligare.
                      3. viteza minima obligatorie pentru diferite benzi de circulatie- indicator de orientare.
                      Sigur ca nu este corect fata de ceilalti participanti la trafic sa mergi cu 20 km/h cum spune colegul, fara sa ai un motiv intemeiat, iar in anumite localitati ai sanse sa ti-o si iei. Mai grav este ca poti sa il depasesti incalcand linia continua sau pe trecerea pentru pietoni si este foarte posibil sa il privesti din autobuz vreo 30 de zile iar el pleaca linistit mai departe.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #41
                        Cel mai simplu :

                        Sunt intr-un oras (ct , in cazul meu) ma duc pe un drum cu doua benzi pe sens , iar ca-sa imi incerc norocul cu adevarat ma duc si pe la ora 5 (cand este aglomerat) . Scot mana pe geam si ii dau asa batraneste cu 20-30km/h . In spatele meu automat va fi exact ca la mort , claxoane strigate etc ...

                        Deci mi-se pare logic si la mintea cocosului ca politistul ma va sanctiona pentru ca practic am blocat traficul pe banda respectiva .

                        In cazul de fata multi si-ar dorii sa vina politia mai repede , poate asa mai am o sansa la viata
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by vitriol View Post
                          "Art.74. - (1) Pe autostrazi este interzisa circulatia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depasite fara autorizatie speciala de transport eliberata de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor si mopedelor, a tractoarelor si masinilor autopropulsate pentru lucrari agricole, precum si a vehiculelor care, prin constructie sau din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h."

                          Articolul ala nu se refera la tine, ci doar la cei care nu pot depasi 50 km/h prin constructie.
                          Of, of, of...tocmai partea bolduita si subliniata de tine n-o intelegi.
                          Cum nu se refera si la mine? Partea cu "...din alte cauze..." de ce ai sarit-o?

                          Hai sa facem "sintaxa frazei" ca sa intelegem odata pentru totdeauna, vad ca altfel nu se poate...

                          1) ...si a vehiculelor care, prin constructie... nu pot depasi viteza de 50 km/h.

                          Partea asta e clara si asa cum ai spus si tu se refera la vehiculele care, prin constructie nu pot depasi viteza de 50km/h .


                          2) ...si a vehiculelor care ... din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h.

                          Aici se incadreaza oice vehicul cu drept de circulatie pe autostrada care la un moment dat dintr-o cauza oarecare nu poate sa mai circule cu viteze superioare celei de 50km/h. Acestia au obligatia ca la prima iesire sa paraseasca autostrada.
                          "Alte cauze" nu se refera la cele in care toti participantii la trafic trebuie sa circule cu viteza redusa, inferioara sau cel mult egala cu 50km/h datorita conditiilor de trafic(parte carosabila acoperita cu polei, gheata, etc) ci la cei care spre exemplu au o problema la masina si nu pot sa circule cu viteza mai mare de 50km/h(dar pot exista si alte cauze particulare).

                          In concluzie, daca legea nu-mi permite sa mai circul pe autostrada in momentul in care nu reusesc sa mai depasesc viteza de 50km/h, logic, se deduce ca viteza minima obligatorie pe autostrada este de 50km/h.

                          Comment


                          • #43
                            Nu ai cum sa ai cum sa mergi peste 50 km/h in situatia in care se produce un accident si se face coloana pe 5 kilometri. Pune-i tu pe aia care merg bara la bara sa nu scada sub 50 km/h sa vedem ce se intampla. Exact la asta s-a gandit legiuitorul atunci cand nu a bagat o viteza minima pe autostrada.
                            Tu, la fel si si @ibogdannn, te gandesti doar la situatia in care un cocalar se gaseste sa scoata mana pe geam si sa mearga cu 40km/h ca asa vor muschii lui.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #44
                              Tu inca nu vrei sa intelegi ca situatiile expuse de tine sunt fortuite si obliga toti participantii la trafic sa circule cu o anumita viteza ori legea se refera la altceva.

                              Explica te rog partea asta:
                              "...si a vehiculelor care ... din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h".

                              Comment


                              • #45
                                Partea aia se refera la vehiculele care au probleme tehnice si nu pot trece de viteza aia, dar ele, din fabrica, sunt construite sa depaseasca viteza de 50 km/h.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google