Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca va veni recomandata ca si restul amenzilor.
    Tot trebuie sa o semnezi ca altfel e si mai rau...instanta si asa mai departe.
    + ca indiferent cine conduce masina,proprietarul va platii.

    Comment


    • Nu intelegi. Ce instanta?? Daca "Gogu" nu mai sta la adresa din buletin sau pur si simplu nu e nimeni acasa poate sa-i vina 200 de recomandate. Procesul Verbal nu poate fi scris asa simplu...sau il scrie dar au la dispozitie 30 de zile dupa care devine NUL daca nu i s-a adus la cunostinta contravenientului.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Daca Gogu` nu mai sta la adresa din buletin si nu a modificat datele si in acte,mai primeste o amenda
        Iar cei care vin cu PV trebuie sa aiba grija ca, contravenientul sa fie instiintat in legatura cu amenda.Ce-i asa greu?E la fel ca si cu amenzile pentru viteza.
        Last edited by CataLiNNN; 1 October 2010, 13:42.

        Comment


        • Coane, ma faci sa zambesc. Amenda pe ce adresa o primeste si cum? nu tot recomandata?

          Auzi, tu ai primit vre-o data o amenda prin posta? Daca da, te astept sa ne explici cum e . Hai ca eu am primit si-ti spun daca nu sti.
          Last edited by darksid3; 1 October 2010, 13:46.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Pe principiul asta cineva nu si-a platit impozitele te cladire ca sa se prescrie dupa 3 ani. Si in instanta i s-a spus ca a fost instiintat , deci termenul de prescriptie a fost intrerupt. A cerut dovada ca primaria i-a trimis instiintarea, aia au adus niste adrese, fara sa fie semnatura lui de primire.
            Urmarea: tot a pierdut procesul:
            Morala: judecatorii sunt setati sa dea dreptate statului.
            Plus ca un avocat e scump, nu face cheltuiala aia vizavi de amenda. Plus timpul pierdut. Eu stiu cum e, asa ca, as plati amenda.

            Originally posted by darksid3 View Post
            Coane, ma faci sa zambesc. Amenda pe ce adresa o primeste si cum? nu tot recomandata?
            Stiu pe unul gasit prin SEIP (evidenta populatie), dar pe datele nevestii sau unui copil, nu mai tin minte. Sau la munca, daca e angajat etc.
            Last edited by mr.K; 1 October 2010, 13:48. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Nu suntem pe aceeasi lungime de unda
              Amenda o primeste pe adresa unde are masina "domiciliul".Dar nu stiu de ce tocmai PV...poate veni si o simpla instiintare.
              Daca te faci ca ploua si dupa cele 30 de zile sa zic cat le aveai la dispozitie sa platesti tot nu platesti o sa vezi ce frumos te alegi cu inca o amenda din clasa IV .

              Comment


              • Asa si sa vedem cum misca ei trupele sa faca asta zeci de cazuri pe /zi si apoi etrapolam intr-o luna, cateva luni, etc. Deja o dam in "daca" si "poate"
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • La foamea pe care o are statul in zilele noastre iti garantez ca nu va fii asa greu.Dar nu vor fii multi nici cei care vor incerca sa scape cu "Domne,nu am primit nimic!".Isi vor plati amenda si cu asta basta

                  Comment


                  • Nu trebuie sa rezolve toate cazurile, doar cateva, romanul e fricos, iar efectul psihologic va avea un impact mare. Traiasca mass media. Doar asa s-a votat si portocaliul, tot asa se va cumpara in draci si rovinieta, va fi cea mai vanduta marfa/serviciu/taxa sau ce o mai fi. Ne vom intalni tot aici si vom vedea cine a avut dreptate, peste vreo 2-3 luni.

                    Comment


                    • Originally posted by CataLiNNN View Post
                      Nu suntem pe aceeasi lungime de unda
                      Amenda o primeste pe adresa unde are masina "domiciliul".Dar nu stiu de ce tocmai PV...poate veni si o simpla instiintare.
                      Daca te faci ca ploua si dupa cele 30 de zile sa zic cat le aveai la dispozitie sa platesti tot nu platesti o sa vezi ce frumos te alegi cu inca o amenda din clasa IV .
                      Ok vad ca o dam in axiome. Hai sa-ti explic REALcum sta treaba:
                      La radar amenda se da soferului, deci numarul inmatriculare este irelevant. Vine o instiintare prin posta, fara sa semnezi nimic de primire prin care ti se aduce la cunostiinta ca trebuie sa dai datele celui care a condus masina in ziua/data/anul pe portiunea de drum cu viteza X. NU E NICI UN PROCES VERBAL. Abia dupa ce trimiti datele, vine PV-ul. Intrebarea mea este (si face dovada celor 90% procente in care aceste amenzi nu se platesc, si Politia nu are ce face) cum emit ei PV-ul daca eu nu le trimit datele. Zic ca ma ard pe mine, cel care sunt proprietar, DA? Ok, sa-mi dovedeasca ca am primit instiintarea prin posta fara semnatura, fara nimic.


                      @cris_iasi: aici deja ne aruncam in supozitii....cine e fricos plateste direct rovigneta si gata, cine nu, se foloseste de incapacitatea cretinilor de a face niste legi clare.

                      Originally posted by CataLiNNN View Post
                      La foamea pe care o are statul in zilele noastre iti garantez ca nu va fii asa greu.Dar nu vor fii multi nici cei care vor incerca sa scape cu "Domne,nu am primit nimic!".Isi vor plati amenda si cu asta basta
                      STATUL nu doarme pe banii Rovignetei. Sunt vre-o 400 si ceva de taxe, deci nu au ei timp fizic si oameni ca sa stea dupa fiecare.
                      Last edited by darksid3; 1 October 2010, 13:56. Reason: Automerged Doublepost
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Chiar aici vroiam sa iti dau un caz real.Unchiul meu a primit o prostie din asta si nu a trimis nimic inapoi.Dupa o luna,hopa inca o instiintare cum ca este rugat sa se prezinte la sectia de politie de unde face parte + o amenda imensa (clasa IV de amenzi) + o groaza de puncte penalizare.
                        In cele din urma s-a dus si a platit doar amenda pentru depasirea vitezei.

                        Ai si tu dreptate,am un var care a fost la circulatie si a primit si el o amenda pentru viteza.Chestia a fost ca nu a semnat nimic si a 2a zi si-a rezolvat problema,dar mi-a zis...decat sa te tiganesti pentru o amenda dasta mica,mai bine plateste-o si nu te doare capul.

                        Comment


                        • Daca unchiul tau a semnat de primire, e bun de plata, daca n-a semnat atunci e imposibil ce-ai descris mai sus pentru ca e contrar legilor.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Ok ,,sa zicem ca nu primesti recomandarea cu amenda,,sau ca nu ai stiut de ea,,,Dar eu unul am 4 samsari in bloc si au zis ca mai nou daca te duci sa schimbi buletinul/cartea de indentitate/pasaport/permisul/vinzi ceva/cumperi ceva/etc...nu ti se va da sau nu se va aproba nimic pana nu dovedesti ca ai toate amenzile platite la zi.
                            La fel si la notariate,,esti obligat sa aduci tot felul de dovezi referitoare la plata datoriilor catre stat,,ca altfel nu se face vanzarea sau cumpararea.
                            Asa ca tot nu ai cum sa scapi...tot trebuie sa faci ceva pe la politie cu masina vreodata si odata si cand te-o prinde va fi vai si amar de fundul aluia ce s-a eschivat.

                            Comment


                            • Pai cum sa figurezi cu amenda neplatita daca nu esti intiintat in 30 de zile de Procesul Verbal???? Am si explicat mai sus DE CE.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Aia cre'ca se numeste constrangere si e "cam" ilegala
                                If it ain't broke, don't fix it!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google