Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nici nu zic sa nu platim Rovigneta...eu unu o platesc. Ideea a plecat de la a arunca mereu pisica moarta in curtea platitorilor de taxe, adica pasarea responsabilitatii exact acolo unde nu trebuie. In momentul cand dai 8000 euro pentru repararea unui rost de dilatatie (doar o banala tabla si 2 galesti de asfalt) si 13 milioane de Euro pentru un km de autostrada, se pune problema raptului din banul public. Pai e si normal ca nu ajung banii si mai inventezi inca o taxa si noi modalitati de a taxa. Oricum stiu ca nu se va simti nici o ameliorare in ceea ce priveste starea drumurilor.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Daca am plati toti taxele si apoi tot mai dam cu rotile in gropi si ne strambam jentile si alte cele la directie,,,eu unul propun sa ne strangem cu toti in fata guvernului cu toate piesele defecte si sa le aruncam in curtea lor,,,a guvernantilor.
      Dar daca nu le platesti si dai in gropi,,,normal ca nu ai tupeu sa iesi in strada si sa te faci auzit,,,mergi pe burta ca e apa mica!

      Pacat,,nu platim,,pretentii mari...nu ca germania,,dar macar sa circulam mai decent si sa fim nevoiti sa numai retinem hartile gropilor si sa le marcam pe Gps!

      Comment


      • Si daca arunci cu piesele in in Guvern crezi ca ii doare undeva? Eu fac pariu ca si daca s-ar plati 100% Rovigneta asta, nu s-ar vedea nici o diferenta pe drumuri. E foamea de bani prea mare. Pretentiile gen drumuri Germania le putem avea din punct de vedere al educatiei si mentalitatii, in rest suntem cu 80 de ani in urma.
        Eu, tu si care mai platim, ce facem? Inghitim in sec cand facem pana la roata sau cand schimbam vre-un pivot.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • asta asa este, aici singura solutie sa fie ca in vest este sa vina o tara precum germania si sa ne "cucereasca" sa ne "ocupe" pur si simplu,sa nu mai existe romania....altfel nu vad sanse de iesire!e un cerc,noi dam vina pe stat,pe sistem,guvernul arunca pe noi,ca nu platim,de unde bani...penibil!

          cei 80 de ani sunt prea putini,esti indulgent si optimist)).....franta avea sistem bancar in anii 1400,noi nici nu existam ca stat pe atunci!la noi sunt oameni care inca nu au televizor in casa!
          Last edited by PCH; 4 October 2010, 13:21.

          Comment


          • Nu conteaza. Taxele se platesc, asta e clar. Cand faci un sistem de taxare, calculezi c-o marja de siguranta, nu pe FIX N platitori. E clar ca ceva e putred.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Ok,,pana atunci hai sa aruncam cu piesele defecte in ei si pe urma mai vedem noi ce facem,,,jos cu ei pana vin Nemtii ca un imperiu si ne cotropesc,,Poate se mai naste un Hitler la ei acolo si ne cuceresc iar!

              Comment


              • Taxele/impozitele se platesc de catre salariati. ca n-au incotro. In rest , cam 75% din cetateni au ca sport national fentarea taxelor si gura mare. Pe motiv ca statul e hot. Nici nu spun ca nu, da nici cetatenii in mare parte nu sunt de pus pe la icoane.
                Si se ajunge la concurs, care fura mai mult statul pe cetateni sau cetatenii de la stat. Pana acum, a cam castigat statul. Si firmele. Cat la suta din PIB e economie subterana, neimpozitata?
                Vrem highway dar pe banii vecinului de bloc, ca fraierul si-a platit rovinieta sau alta taxa, gica si-o va plati dupa ce va proba autostrada vreo 2-3 ani. Am mai dat un exemplu, cand se zicea de sutostrada fantoma Comarnic-Brasov toti voiau, dar moka, cand au auzit de cativa euro taxa la fiecare drum (ca era proiect privat), gata toti s-au revoltat si hai pe DN1 la inghesuiala, ca macar e gratis/ieftin.
                Tot vorbim de nemti dar aia au muncit prin anii '30-'40 pentru autostrazile alea si platesc impozite de 40-45 %. Si muncesc mult. Noi suntem poporul lui "sa ni se dea!".
                Last edited by mr.K; 4 October 2010, 13:31.

                Comment


                • Orice economist stie ca fiscalitatea marita nu inseamna decat fentarea a cat mai multe taxe. Este valabil in orice cultura si sistem monetar.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • De acord. Dar noi am fenta si 2 euro taxa/an. Ca ne sta in sange.
                    OFF topic: Nu o sa mai fac vreodata voluntariat in viata mea si nu voi mai dona nici un leu in viitor , daca ati vazut sacii de gunoaie care sau adunat DUPA ce voluntarii au strans mormane de gunoi de prin padurile din Prahova. Ca proprietarii de pensiuni nu plates salubritate, nu platesc impozite pentru serviciile de cazare. Ca sunt smecheri. Daca s-ar pune taxa de smecherie si s-ar colecta macar 50%, bugetul tarii ar fi excedentar.

                    Comment


                    • Nu stiu cati dintre voi ati vazut la Tv ,,,dar in Grecia ca nu stiu ce taxa auto s-a marit la ei,toti trasportatorii (camionagii si tiristii) fac greva de 3 saptamani.
                      Drept urmare toate supermarketurile din tara si magazinele au ramas fara provizii si hrana iar porturile la ei bahaie de containere neridicate.
                      Care a fost la noi ultima greva a conducatorilor auto si a camionagiilor/tiristilor??? mai tine minte careva???

                      Comment


                      • La noi nu se face asa ceva...decat revolte virtuale, poate. Orice taxa, crestere de pret combustibil, etc, se duce fix in buzunarul consumatorului.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Sau se duce procentual, sub forma se spaga, la organele de control. Si uite asa s-a rezolvat cu taxa.
                          Iar cu revoltele, toti dau din gura, dar daca le zici sa piarda o zi la un miting. au toti brusc treaba. Cum am mai zis: "sa faca vecinul!". Si sa beneficieze toti.
                          Rovinieta aia de 1210 euro era cea mai falsificata, costa cam 400 de euro una bine realizata. Pana si cu bon fiscal pe hartie inscriptionata cu Petrom, MOL, OMV etc. ca doar au role cu sacosele cei de la statii.

                          Comment


                          • rovinieta remorca

                            am si eu o intrebare k nu am rabdare sa citesc ce s-a scris anterior aici
                            am o remorca la loganu meu
                            trebuie sa am rovinieta si la ea?

                            Comment


                            • Poate da bunul dumnezeu sa ne ia Unguri o data ca macar aia au sosele .
                              Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                              Comment


                              • Originally posted by laur2009 View Post
                                am si eu o intrebare k nu am rabdare sa citesc ce s-a scris anterior aici
                                am o remorca la loganu meu
                                trebuie sa am rovinieta si la ea?
                                Nu. Daca pe talonul masinii scrie autoturism si nu autoutilitara.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google