Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sincer...e o harababura totala. O sa pastrez bonurile, abtipildele, scamele si tot ce se mai poate , pe urmatorii 15 ani ca sa ma caute ei ca habar n-au sa puna la cale un sistem viabil. E uite, tocmai d-aia merita "arsi" legal
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by sibianul View Post
      Sa inteleg ca astia verifica numerele de inmatriculare cumva manual? Si nu au timpul necesar sa proceseze toate imaginile?
      Da, faza e ca dureaza destul timp (ca in Romania) ca sa verifice plata, si in caz ca te trezesti cu vreo amenda venita pe nedrept, sa ai cu ce dovedi ca tu de fapt ai platit rovigneta

      @Dark: scamele da, da, cu idiotii astia orice e posibil; partea proasta e ca ei se apuca sa cheltuie tone de bani pe sisteme elctronice care se vor a fi sofisticate in loc sa se apuce dracu de facut niste drumuri
      If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

      Comment


      • Originally posted by sibianul View Post
        Deci...situatia este cam asa:
        Ieri, mi-am reinnoit rovigneta, pentru ca ieri expira. Surpriza mare a fost, cand omul de la benzinarie mi-a spus ca trebuie sa tin bonul respectiv care dovedeste cumpararea rovignetei, cel putin 8-9 luni dupa expirarea ei...adica sa tin bonul pana prin iulie 2012!!!!
        Sa inteleg ca astia verifica numerele de inmatriculare cumva manual? Si nu au timpul necesar sa proceseze toate imaginile?
        Bonul ala e SINGURA ta dovada (restul dovezilor electronice sunt la CNADNR) ca ai rovinieta pentru masina respectiva, in cazul in care esti sters din baza de date, deci e in avantajul tau sa il pastrezi.

        Cat despre procesul verbal, diferenta fata de cazul cand primeai amenda pentru depasire viteza persoana de la volan, procesul verbal se taie direct pe proprietar, nu se mai cere identificarea conducatorului auto.
        Iar daca se afiseaza la domiciulul/sediul persoanei fizice/juridice si e un martor care semneaza, kaput, ajunge pentru judecator. Asa fac si executorii judecatoresti, in chestiuni mai importante fata de niste amenzi care intra in cotidian pana la urma, fiind o forma usoara de contraventie.
        Revenind la roviniete, am vazut deja ca sunt camere mobile plimbate in diverse locatii, diferite de la o zi la alta de echipajele de politie.
        Daca unii scapa, e norocul/stiinta/cunoasterea legislatie. Bravo lor. Dar nu accept ideea ca cine isi ia rovinieta e las/fricos/neinstruit legal cum am vazut o aluzie pe aici. Nu merita timpul pierdut cu vizite la tribunal pentru cativa euro. Atata tot. Am fost ca martor la tribunal si am pierdut de obicei toata ziua, iar legea spune ca angajatarul sa imi plateasca acea zi. Va spun sincer ca nici n-am amintit la firma de zi libera platita, mi-am luat zi de concediu, ca m-ar fi privit aia de nebun, aici nu suntem in SUA sa facem pe juratii sau alte minuni si sa mai fim si platiti. Deci timp pierdut aiurea.
        Last edited by mr.K; 3 October 2010, 17:35.

        Comment


        • Cred ca nu s-a inteles clar. Nu cel care plateste Rovigneta e las/fricos/neinstruit legal ci cel care PLATESTE in urma unor operatiuni ILEGALE, debitate chiar de instrumentele Statului. Un martor nu e suficient la tribunal (poate e plecat "titularul" din tara 3 luni, poate a murit, poate are amnezie si e undeva la o manastire, etc). Cat timp nu exista o DOVADA ca s-a luat la cunostinta de acel ipotetic PV, orice sentinta este atacabila foarte simplu...nici n-are rost sa mai amintesc de o gramada de procese cu Politia Rutiera, castigate pe banda rulanta de catre "contravenient" (mari lacune in Legislatie de care avocatii au invatat sa profite foarte usor). Impotenta Statului de a da o Lege clara sau care sa nu intre in conflict cu o alta lege, raptul din banii publici, contractele paguboase din infrastructura si constructii s.a.m.d. nu vor fi puse decat in carca contribuabilului. Aici intervine stiinta si ambitia de a-si apara drepturile atunci cand are ocazia, LEGAL.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • de 2 ani nu am rovigneta am circulata fara probleme
            sigpic http://www.loganclub.ro/forum/my_dni-t26357.html

            Comment


            • Rovigneta electronica unde se gaseste tot la benzinarii si la posta
              http://www.loganclub.ro/forum/ct_90_b_u_z-t57569.htmlsigpic

              Comment


              • Orice conducator auto care tranziteaza reteaua de drumuri nationale si autostrazi din Romania poate merge la orice subunitate CNADNR (DRDP-uri, SDN-uri, Agentii de Control si Incasare), la benzinariile MOL, Rompetrol, Petrom sau OMV sau la oficiile Postei Romane, dar si la firmele de distributie Scalla, Speedy, Medina si Pasaj, de unde trebuie sa-si cumpere o rovinieta, in functie de categoria de masina pe care o detine, de la 1 octombrie fiind introdusa si rovinieta cu valabilitate de 90 de zile.

                Controlul rovinietei se face fie automat, prin intermediul punctelor fixe, unde sunt instalate sisteme de camere video, fie in trafic, de catre echipe de controlori.

                Amenzile se incadreaza intre 250 si 4.500 de lei, in functie de categoria de autovehicul, iar despagubirile aplicate de administratorul drumului, pe langa amenzile contraventionale percepute in cazul lipsei rovinietei, se incadreaza intre 28 euro si 1.210 euro.
                Sursa:ziare.com
                Last edited by mr.K; 4 October 2010, 10:27.

                Comment


                • Adica am dat de dr@cu si mai rau,,ca s-au marit amenzile !!!
                  Auzi tu 1200 de euroi,,,Daca ai o amarata de dacie deja de banii astia cumperi 2 masini...OF oF OF..

                  Comment


                  • foarte bine,toata lumea trebuie sa plateasca rovinieta,cu ocazia asta nu mai circula nici "amaratii" aia cu toate cazanele pe sosele!avem pretentii de "highway" dar nu platim nimic!

                    ivane,nu a spus nimeni ca exista o amenda FIXA de 1200 de euro.....asta este un maxim (probabil dat camioanelor)!

                    Comment


                    • Alea de 28 euro (autoturism) - 1210 euro (Auto peste 12 tone si mai mult de 4 axe) sunt despagubirile de plata, in afara de amenzi.
                      Deci pentru un autoturism, fara rovinieta e:
                      -una bucata amenda 450 lei platibila 50% in 48 de ore lucratoare la finantele locale unde e domiciliul persoanei;
                      -28 de euro la cursul valabil luna aia-4,2719 lei pentru octombrie- adica 28x 4.2719=119.61 lei. se achita in contul indicat de echipajul de control, de obicei e contul subunitatii judetene a CNADNR de care tine echipajul.
                      Plus ca pe langa asta, tot trebuie cumparata si rovinieta in final.

                      Comment


                      • Originally posted by PCH View Post
                        ocazia asta nu mai circula nici "amaratii" aia cu toate cazanele pe sosele!avem pretentii de "highway" dar nu platim nimic!

                        Fac pariu pe ce vreti voi ca multi nu au platit rovignetele pana acum si tot aia au tipat cel mai tare ca au gropi pe sosele si ca au ramas inzapeziti cand vine zapada si ca nu vine nimeni sa ii scoata din nameti.
                        Eu as zice 1200/2000 de euro amenda pt autoturisme si vreo 5000 pt camioane si tiruri...si daca platim rovigneta si tot nu avem drumuri atunci avem si noi tot dreptul sa blocam sosele/intersectii si sa facem galagie!!

                        Pana atunci aia care nu platiti rovignete,,,numai aveti pretentii tata ca nu mergeti si voi ca oamenii fara gropi si alte cele pe sosele.
                        Vorba lui Base si Boc,,,,nu platiti nimic si vreti sa aveti de toate pe sosele si cati mai putini politai si radare pe sosele.

                        Vineri sa fi vazut tu cozi la Omv-uri pt rovignete Toti care plecau din Bucale isi faceau rovigneta,,,Of of of Camerele astea ce fac din soferi,,,brusc sunt mai costienti si darnici cu banii lor Sunt mai corecti peste noapte de frica camerelor video

                        Comment


                        • Da, sa stii ca acum, cand vor plati "toti" Rovigneta, vom avea infrastructura Germaniei .
                          Ca platitor de Rovignete ce sunt, cine ma despagubeste daca imi rup janta in vre-o groapa??? Mama lui Stefan cel Mare !...norocul meu ca am traseu neschimbat, zilnic si invat gropile. Se puteau folosi fonduri europene, dar trebuiesc Proiecte...cine sa le faca?
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Am tocmit un TIR odata sa imi faca un transport si ma luase ala cu un pret astronomic, ca el are de platit carburant, licente,impozite, rovinieta etc. Si a luat amenda ca n-avea rovinieta.
                            Si probabil cei care strica drumul cel mai mult sunt cei mai mari contestatari ai rovinietei/taxelor in general.
                            In Romania doar de frica se face ceva.
                            Astept UE sa bage frica si in guvern. Poate fac si aia ceva. Macar sa depuna demisia si tot e un inceput. Sa mai pape si altii laptic de la buget.
                            PS: fondurile europene se pot folosi pentru constructia/modernizarea de drumuri, nu pentru intretinerea/deszapezirea lor.

                            Comment


                            • constructie/modernizare, da...de intretinut avem realitatea in fata.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • dark,inteleg opinia ta,dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa platim aceasta taxa....cand toate masinile care circula in romania au platit aceste rovignete avem dreptul sa tipam,pana atunci sa retinem gropile pentru a le ocoli

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google