Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum ma sa merite amenda de 30.000 de euro????????? pai ce, vorba lui Torje, a omorat pe cineva? ..daca iti vine si tie 150 de euro cred ca te duci in audienta la Angela Merkel! e vorba de peste un miliard amenda?! tu iti dai seama!

    Comment


    • Originally posted by detail View Post
      Pe ce autostrazi sunt taxe mari? In Germania unde nu sunt, sau in Austria unde sunt moderate 76 Euro/an (eu platesc 96 de euro pentru utilitarele Logan in Romania ???), in Ungaria cam 160 de Euro pe an (dar au si pe ce sa ceara bani) sau cca. 0,06 Euro/km pe autostrazile din Italia sau Franta...
      Dar in schimb in Franta daca nu vrei sa te dai singur pe niste autostrazi ca in palma (sunt extrem de putin aglomerate) poti sa te duci pe drumurile expres care sunt "moca", mai aglomerate dar excelente...
      Cred ca vorbim despre doua planete diferite...
      N-as spune. Toata lumea vorbeste de gratuitatea autostrazilor din Germania. Scormoneste un pic in sistemul lor de impozitare si ai sa vezi ca doar auslanderii beneficiaza de gratuitate. Cetatenii germani platesc indirect autostrazile de le ies pe nas. Doar nu crezi ca vine Dumnezeu si le aduce bani din cutia milei, ca sa le intretina. Pana si Schumacher si-a mutat domiciliul in Elvetia, ca-l toca de bani fiscul german.

      Un drum Romania-Spania:
      - Spania:~ 8 E/100 km - ai de mers cam 600 km, deci ~ 48 E.
      - Franta: ~ 5 E/100 km - ai de mers cam tot atat, deci inca ~ 48 E.
      - Italia: ~ 5 E/100 km - cam 500 de km, deci 25 E/100 km.
      - Slovenia ~ 15 E vigneta.
      - Ungaria ~ 9 E vigneta.




      Originally posted by Ivan Marian View Post
      http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...rovinieta.html

      Unul care a facut pe PROSTUL 3 ani de zile..acu numai doarme de necaz si suparare

      Auzi tu motiv la el...""NU AM STIUT DE ACEASTA PLATA...CREDEAM CA FIRMA DE LEASING PLATESTE ROVIGNETA""..
      Si uite asa omul sa pricopsit cu o amenda de peste 100 000 de lei..30 000 de euro
      Ma intreb ..oare cati ca asta de 30000 de euro sunt inca in continuare pe strazi..dar nu au fost dati la TV???!!!
      Voi mai credeti in fete mari si oameni nevinovati? Ala crede ca e ca la scoala generala cand te intreba invatatoarea unde-i tema si tu ziceai ca ai uitat caietul acasa. Cine are leasing stie ca firma de leasing iti refactureaza tot ce plateste. Ma mir ca firma de leasing nu-i alimenta si masina.

      O completare mica si reimprospatare a taxelor:

      Un drum Romania-Spania:
      - Spania:~ 8 E/100 km - de plata cam 48 euro
      - Franta: ~ 5 E/100 km - de plata cam 60 euro
      - Italia: ~ 5 E/100 km - cam 55 euro.
      - Slovenia ~ 15 E vigneta.
      - Ungaria ~ 9 E vigneta.

      Unde vi se par mici scorurile astea la taxe?

      Userul amitaf face drumul des, asa ca putei sa-l intrebati la zi cat si cum costa. Si mai ales ca daca nu mergeti pe autostrada ci pe sosele fata plata, o sa ajungeti cu 2 zile mai tarziu si o sa dati banii de taxe pe carburant.
      Last edited by mr.K; 1 April 2011, 09:30. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Tot nu e comparabil cu ce e la noi: In primul rand, acolo, nu platesti, nu treci. Sunt puncte unde bagi cardul si mergi mai departe. Este MULT mai corect decat niste camere care inregistreaza. In al doilea rand, ar trebui reglementata chestia asta, altfel apar struto-camile de genul Hunedoara. O amenda trebuie sa se reflecte logic intr-un context fiscal. 30.000 euro nu are nici un fel de logica pentru ca omul ala nu a produs atata paguba, tronsonului respectiv de drum. Sunt curios ce se va intampla cand se vor infiinta Judecatorii speciale pentru inregistratii fara rovinieta si cum isi va deschide Compania de Drumuri, agentii imobiliare si parcuri auto pe baza executarilor silite (care oricum, nu vor putea acoperi amenzile).
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Pai nu e o amenda.
          Ala are o caruta de procese verbale.
          Zilnic a luat cate o amenda, pentru ca zilnic trecea prin fata camerei. Daca eu zilnic dau talpa la 140/h prin fata radarului, sa sper ca-mi trimite o singura amenda la 3 luni?
          Nestiutorul ala a circulat 3 ani fara rovinieta, dar amenzile sunt din ultimele luni, de cand sunt instalate camerele de luat vederi. Sa zica merci. Daca erau camere de 3 ani, trebuia sa castige la loto sa-si plateasca amenzile.
          Last edited by mr.K; 1 April 2011, 11:06.

          Comment


          • Aici total de acord cu Mr.K. Daca azi ma ia radarul cu 99km/h ca sa nu imi retina permisul inseamna ca eu pot sa circul cu viteaza asta prin oras inca vreo 2 ani ca ce pana mea, m-a luat o data radarul. Mie unul cred ca mi-ar conveni. Platesc o data amenda dupa aia sunt sef, merg cu ce viteza vrea muschiul meu.
            Faptul ca el nu s-a interesat care sunt obligatiile lui nu e vina celor de la drumuri, sau poate omul era dinala jmeker si el nu plateste amenda, "ca ce pana mea,numai fraierii plateste, ce o sa imi faca" stim multe cazuri chiar si printre colegii forumisti. Si cand iti vine acasa sentinta judecatoreasca incep sa dea din colt in colt.

            off-topic:
            am si la mine la munca o gramada care ziceau ca ei nu mai platesc creditul, ca ce o sa le faca banca. Si acum stau plang pe la usi ca li s-a pus sechestru pe casa, masa si frigider.
            Last edited by yrman; 1 April 2011, 13:20.
            sigpic

            Comment


            • Eu va intreb pe amandoi: Cunoasteti vre-un caz de amenzi cumulate in valoare de 30.000 euro IN ROMANIA, in urma depasirii limitei de viteza, venite la domiciliu?
              Last edited by darksid3; 1 April 2011, 21:45.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Bine ca nu l-au lasat 10-20 de ani sa treaca pe acolo, poate asa rezolvau cu datoriile tarii

                Comment


                • Apropo de amenzi radar...cand am fost pe Sabastian ( anul trecut) la trezorerie pt o amenda radar acum 4 ani..eu o platisem ,,dar de tot mi-a venit acasa ca nu am platit-o...acolo era o mama de baiat de bani gata care venise sa ridice vreo 40 de amenzi ale odraslei sale.
                  Am vazut cu ochii mei cate amenzi avea femeia aia in mana si mia zis cate are si tot il mascarea pe fisu de ce facuse fara ca ea sa aiba habar de ele.

                  Asa ca se poate si asta..amenzi radar fara numar!!

                  Dar ala avea 3 masini si cu toate 3 trecea zilnic pe acolo ( soferi lui)..deci omu avea pt toate 3 masini amenzi cumulate nu numai pt una singura!

                  Comment


                  • Si tot e mult! poate DHL sa primeasca o amenda ca asta ca ii trece TOATA flota de masini 2 ani prin dreptul unei camere! asa mai inteleg! dar....

                    Comment


                    • Si faci pariu cu mine ca alea 40 de amenzi nu valorau 30.000 oiro? Ivane, tu stii cum arata 30.000 euro? Sau stii care e valoarea lor?
                      Exact cum spuneam mai sus de contextul fiscal al unei pagube produse (sa zicem, prin absurd) Companiei de Drumuri, ca ala a folosit masinile fara sa plateasca Rovinieta: Ce paguba (30.000 euro) a facut ala ca a folosit masinile in 6 luni? Chestia asta trebuia reglementata, altfel, vorba lui PCH, din 10 soferi, platim datoriile la FMI.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        Si faci pariu cu mine ca alea 40 de amenzi nu valorau 30.000 oiro? Ivane, tu stii cum arata 30.000 euro? Sau stii care e valoarea lor?
                        .
                        Hai mah,,deja exagerezi..am zis ce am vazut cu ochi mei...nu cumulau 30.000 de euro..Dar o amenda la rovigneta este de vreo 600 de lei iar daca facem un calcul zilnic la doar o masina care a trecut prin dreptul camerei,,RESEIE AMENDA ACUMULATA....adica 600 de lei X 180 de zile (de cand sa implementat sistemul video)..rezulta amenda PE BUNE..108 000 lei.
                        Deci asta e calculul meu..simplu ca buna ziua,,si asta doar pt o masina care a circulat zilnic pe acolo!

                        Pch,,tu dupa ce sistem de referinta ai facut calculul de mai sus..Sau tu ai uitat ca pt rovigneta amenda este de vreo 500 de lei si te mai OBLIGA astia sa platesti si rovigneta pe inca un an de zile,,deci 500 de lei plus inca 130 de lei pe un an..adica 630 de lei in total?
                        Last edited by Ivan Marian; 1 April 2011, 22:17.

                        Comment


                        • Mama frate, parca lucrezi la Compania de Drumuri si Poduri...defapt chiar cred asta daca stau sa ma gandesc la situatia acestora
                          MA, dar nu e corect sa-ti trimita amenda imediat ce gresesti? de ce te lasa 6 luni si te arde zilnic apoi iti trimite un intreg letopiset! nu e normal!

                          Comment


                          • Asa si nu ti se pare ca, avand in vedere contextul in care se poate lua amenda asta, nu trebuie reglementata modalitatea de a sanctiona??? In orice tara CIVILIZATA, amenzile sunt USTURATOARE, dar niciodata nu va depasi un prag care sa-l puna pe contravenient in masura de a-si vinde organele sa plateasca ca a folosit un drum public. Mah, inteleg, un 20-30-40 de milioane ca ai mers cu masina de N ori si n-ai platit Rovinieta, e o suma care ai plati-o pe zeci de ani (daca mergi legal), DAR nu un miliard. Ceva nu e in regula, chiar e asa greu de sesizat?...si haideti sa nu ne mai "ascundem" dupa conceptul "Asa zice Legea". Legile la noi sunt date de niste oligofreni!
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              N-as spune. Toata lumea vorbeste de gratuitatea autostrazilor din Germania. Scormoneste un pic in sistemul lor de impozitare si ai sa vezi ca doar auslanderii beneficiaza de gratuitate. Cetatenii germani platesc indirect autostrazile de le ies pe nas.....
                              Te inseli, accesul pe autostrada este gratuit in Germania. Faptul ca statul german recupereaza banii din impozite si taxe indirecte, asta nu inseamna ca plateste cineva taxa de autostrada.
                              In plus in Romania taxa se ia pentru circulatia pe toate soselele nationale (NB in alte tari europene circulatia pe aceste drumuri nu se taxeaza), pe care faci nu 2 zile in plus, ci 4 zile in plus daca mergi pana in Spania, iar sansa sa nu mai ajungi niciodata la destinatie este direct proportionala cu numarul de km facuti...
                              @darksid3 : fa un calcul cu aia 30000 de oiro:
                              2 masini pe zi trecand dus-intors pe la camera = 4 x 500 lei aprox 500 oiro
                              30000Euro/500Euro/zi = 60 de zile, perioada mai scurta decat intervalul mare la care se trimit acum amenzile.
                              Este plauzibil sa fi evaluat omul la 100000 de lei cuantumul total al amenzilor...
                              Last edited by detail; 1 April 2011, 22:23.

                              Comment


                              • Este mult mai corect un sistem de taxare prin impozit/ an. Nu lasa sa se intample ABERATII!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google