Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Necunoasterea legii nu te absolva de vina sau amenda! Am un coleg care pana a se pune camerele nu si-a cumparat rovinieta niciodata, a mers ca si omul din exemplu, acum in mintea unora eu sunt prost pentru ca mi-am cumparat...
    @PCH romanul trebuie civilizat cu forta, sunt curios cati si-au cumparat roviniete dupa ce au vazut la televizor ce a patit asta, sunt sigur ca foarte multi, printre care si colegul meu ).
    Omul amendat cu suma uriasa sunt sigur ca a stiut tot timpul ca incalca legea, uite ca eu ma bucur pentru ca i-a murit capra si sper sa moara la mai multi asemeni lui.
    Last edited by vasile78; 2 April 2011, 12:58.

    Comment


    • si eu consider ca trebuie respectata legea....de cand am masina si am folosit drumurile patriei am platit taxele aferente! asa cum eu respect statul vreau ca si el sa ma respecte pe mine! din pacate nu e asa! cand trebuie sa dai tu banii te someaza, te strange cu usa! cand trebuie sa iti dea statul bani astepti cu anii! eu astept de 8 ani niste bani, bani pe care UE ii da si nu statul roman, bani pe care trebuie sa-i dea conform legii! dar au trecut 8 ani! si vor mai trece!

      Comment


      • Pch ,te mai intreb inca odata si pe tine..De ce in afara tarii soferilor romani nu li se par amenzile aberante si respecta mai ceva ca biblia legile tari respective??
        De ce acolo se poate si la noi NU?
        La aia iti confisca masina pe loc daca faci o tampenie,,si numai "plange" nimeni si sa tipe ca la noi ca VAI VAI VAI ,,"Nu am stiut nimic" deci VAI de unde sa scot bani.
        Si eu sunt prost ca platesc taxa asta,,dar mai stiu ca o pot fura grav si foarte grav daca nu o platesc ca ala...deci o platesc si basta!

        asa cum eu respect statul vreau ca si el sa ma respecte pe mine! din pacate nu e asa!
        ..PCH...TREBUIE SA IESIM IN STRADA...Noi suntem vinovati nu ei..Ei ne fura si noi ne conformam..Care o fi mai vinovat?
        Ei sau si noi ca stam cu mainile in san?
        Last edited by Ivan Marian; 2 April 2011, 13:12.

        Comment


        • ce spun eu si ce ma intrebi tu! AFARA se aplica legea asa cum trebuie, adica imediat dupa abatere! dupa prima abatere....nu dupa 15 ani te trezesti cu un pomelnic! ai gresit sa te arda imediat, CA AFARA! nu spun ca legea este aberanta, spun ca e aplicata total aiurea, ca in evul mediu, ca in codru sau unde vrei!

          nu mai compara cu "afara" ca aia sunt la 150 de ani de noi! cei mai prosti din occident! ca franta, anglia, germania, canada sunt la 2000 de ani! stiu ca iti confisca masina, stiu ca sunt amenzi uriase! dar se aplica instant! nu cred ca in oricare din tarile enumerate de mine te lasa 2 ani sa incalci legea, timp in care strang amenzile si le trimit! total 9 milioane de euro.....aici e problema, nu ALTA! sper ca intelegi de data asta!

          Comment


          • Originally posted by PCH View Post
            A gresit si cetateanul, dar mai mult statul! CLAR! puteti sa va trageti si pe partea dorsala, nu aveti dreptate!

            Eu ma trag pe dos..am inteles ce vrei sa zici,,dar te mai intreb un lucru personal si direct te rog sa imi raspunzi!!

            Tu ca sofer stiai ca iti va veni amenda prin posta la cel putin 6 LUNI de zile de la comiterea ei?
            Daca da ,,cam de cand stiai treaba asta?
            Cred ca toti stim ca amenzile ne vin cu intarziere prin posta,,dar ne facem ca ploua si ninge afara cand e de fapt soare in toata regula !

            Ps,,cred ca regula asta cu trimisul amenzilor este de ani lumina in ""dotarea"" statului roman,,dar mereu nu ni se pare normala doar cand ne prinde statul.
            Doar atunci aflam de ea..pana atunci hai sa mergem toti ca ala si sa vedem ce va fi! Care pe care?
            Last edited by Ivan Marian; 2 April 2011, 13:26.

            Comment


            • Nu stiam asta cu 6 luni si vorbesc la modul cel mai serios....acum o stiu!)

              dar, concret, acum 2-3 saptamani, intr-o duminica dimineata trebuia sa ajung URGENT in rahova din militari....urgent insemnand 15 minute! Si am alergat....pe timisoara RADAR! ma oprit pe loc, imediat, instant sau cum vrei tu si ma ars, nu dupa 6 luni! nu am comentat ABSOLUL, dar ABSOLUT nimic pentru ca am fost instiintat pe loc de fapta savarsita, am platit amenda (o groaza) dar asta e si sunt fericit! am gresit, am fost ars pe loc! asa e normal!

              Comment


              • Eu o stiam...pe bune..dar mai da-l in masa pe ala si cu asta basta!

                Comment


                • pai dupa logica unora dintre voi hai sa mergem pe strazi si fara RCA. Ce rau fac? Legea zice ca trebuie sa ai rovigneta, nu ai platesti punct. Asa cum am mai spus, Prostia si domnia se platesc, el daca a fost "domn" o sa plateasca daca e prost idem.

                  Si se pot acumula amenzi pentru viteza chiar mai mari decat 30 000 EURO. Faci DN1 de cateva ori la viteaza mare fara sa te opreasca agentul si sa ai amenzi doar de la camere si sa vezi ce gramada mare de procese verbale faci. (ca nu prea functioneaza camerele alea e alta poveste )
                  Last edited by yrman; 2 April 2011, 19:31.
                  sigpic

                  Comment


                  • Pai si ce facem domnilor? Chiar LEGEA trebuie sa se departeze in asemenea hal de partea corecta si demnitatea UMANA?
                    Am discutat azi cu un avocat si a ramas si ala masca. A spus un singur lucru: ABERATIE!!! Deci nu-s eu nebun, inca mai pastrez o doza de discernamant.

                    @yrman: teoretic se pot multe DAR de ce nu s-a intamplat pana acum? Iti garantez ca aparea in media o asemenea suma, daca era.
                    Last edited by darksid3; 2 April 2011, 21:40.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • personal cunosc un caz in care cu rovinieta platita ii veneau acasa amenzi gramada. data de inceput a rovinietei era de 08.10.2010 si amenzile au inceput sa curga prin februarie ca la concurs apoi omu rovinieta in mana se duce sa le anuleze si i-au fost anulate dar ele inca mai vin cele restante.
                      problema la el a fost o eroare a sistemului pentru ca el avea bon fiscal de la casa si celelat bon care iese de la aparatul de roviniete dar in sistem nu era inregistrat, nu aparea nici o rovinieta facuta pe acel numar e masina.

                      Comment


                      • Stiu si eu caz cu Rovinieta luata in aceasi zi, si dupa 15 minute l-a "filat" camera ca n-o are platita, timpul comparat cu cel de pe chitanta si cu cel inscris pe PV. Acum trebuie sa mearga in instanta sa i-o anuleze. Bani dati pe benzina+alte cheltuieli, aiurea.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by darksid3 View Post
                          Pai si ce facem domnilor? Chiar LEGEA trebuie sa se departeze in asemenea hal de partea corecta si demnitatea UMANA?
                          Am discutat azi cu un avocat si a ramas si ala masca. A spus un singur lucru: ABERATIE!!! Deci nu-s eu nebun, inca mai pastrez o doza de discernamant.

                          @yrman: teoretic se pot multe DAR de ce nu s-a intamplat pana acum? Iti garantez ca aparea in media o asemenea suma, daca era.
                          Din punct de vedere uman ai dreptate, dar sincer nu imi place sa fiu luat de fraier si am sentimentul asta cand unu care merge pe premisa "fraierii plateste" incepe sa se planga. Ela a zis ca o sa plateasca firma de leasing ... hai sa fim seriosi, ce ii plateste lui firma de leasing ca sa ii plateasca si rovigneta, sau din alt unghi daca privim lucrurile, aia de la firma aia de leasing sunt ghicitori in stele si afla dimineata la horoscop ca el circula in afara orasului?

                          Nu s-a intamplat pana acum deoarece nu a fost nici un inconstient/prost sa circule cu viteza excesiva pe sub camerele alea.
                          sigpic

                          Comment


                          • Si situatia e alta. Daca s-ar pune radare din 2 in 2 km s-ar ivi si amenzi d-astea.
                            Ideea e ca, la viteza sau in alte ipostaze, consecintele sunt cu MULT (incomparabil) mai dezastruoase, d-aia si amenzile alea trebuie sa aiba un anumit impact psihologic asupra soferilor. Nu vad ipostaze dezastruoase in a circula fara Rovinieta, deci nu vad de ce acest sistem tampit de acumulare a amenzilor. Da-le nene o amenda care sa insumeze Rovinieta pe 30 de ani si gata, NU 30.000 euro acumulati in cateva luni, trebuie reglementata treaba asta.

                            Am mai spus ceva posturi in urma, partea cu prosteala noastra se afla la mana celor care dau Legi sau care abuzeaza de Lege pentru a te fura LEGAL. Paguba si problemele Romaniei nu e la neplata fiscala ci la inventarea Legilor care te fac, pur si simplu, "infractor".
                            Last edited by darksid3; 4 April 2011, 00:51.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • @darksid3 daca in locul omului implicat in chestia asta era un baiat de 18-19 ani puteam sa-l inteleg oarecum si sa fiu mai indulgent in comentarii, puteam sa-i gasesc si scuze (e tanar, indragostit, nu are experienta legislativa etc). Dar omul in cauza este barbat in toata firea, om responsabil, poseda cateva masini si o afacere, omul asta 100% a mers principiul colegului @yrman, "fraierii plateste"! El a circulat cu buna stiinta fara rovinieta la masini mult timp si asta ma face sa fiu de acord cu pedeaspa, ca aceasta a venit dupa prea mult timp... asta e alta treaba. Amenda pentru lipsa rovinietei e amenda de circulatie (adica fapta este incriminata de codul rutier)?

                              Comment


                              • Originally posted by yrman View Post
                                ... hai sa fim seriosi, ce ii plateste lui firma de leasing ca sa ii plateasca si rovigneta, sau din alt unghi daca privim lucrurile, aia de la firma aia de leasing sunt ghicitori in stele si afla dimineata la horoscop ca el circula in afara orasului?
                                Daca este sa fim seriosi, la inceputurile leasingului in Romania, firma platea tot ceea ce revine proprietarului (proprietarul fiind firma de leasing) , adica inclusiv impozitul.
                                Mai tarziu fiind vorba de Romania, s-au dat niste legi aberante, prin care ei nu mai erau obligati decat sa incaseze de la fraieri banii pe masini...
                                Eu am inceput doua contracte de leasing in care firma platea impozitul pe masini, dupa care m-au pus sa platesc eu....
                                Iar faza cu ghicitul pe unde umbla masina....era suficient sa vezi unde are sediul omul, nu cred ca avea sucursala a firmei de leasing in satul lui, deci evident se deplasa pe o sosea nationala.
                                Din punctul meu de vedere este plauzibil ca omul sa nu fi stiut ca se afla in culpa, fie si doar din necunoasterea legii. Nu parea un om care voia sa da o teapa.
                                Chiar si eu am circulat la 2 autoutilitare Logan fara rovigneta pana la 1 octombrie cand s-au bagat camerele, mi se parea aberant sa platesc 96 de euro pe an pentru masini care in toate tarile civilizate se incadreaza la categoria autoturisme cu masa sub 3,5 T.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google