Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by detail View Post
    Te inseli, accesul pe autostrada este gratuit in Germania. Faptul ca statul german recupereaza banii din impozite si taxe indirecte, asta nu inseamna ca plateste cineva taxa de autostrada.
    In plus in Romania taxa se ia pentru circulatia pe toate soselele nationale (NB in alte tari europene circulatia pe aceste drumuri nu se taxeaza), pe care faci nu 2 zile in plus, ci 4 zile in plus daca mergi pana in Spania, iar sansa sa nu mai ajungi niciodata la destinatie este direct proportionala cu numarul de km facuti...
    @....................
    Pe autostrazile din Republica Federala Germania se percepe incepand cu data de 1 ianuarie 2005 o taxa de utilizare in functie de parcursul realizat pentru toate autocamioanele cu o greutate totala admisibila de peste 12 tone. Incepand cu 1 ianuarie 2007 taxa kilometrica pentru autocamioane se percepe si pe anumite tronsoane de sosele nationale.

    Amenzile contraventionale pot ajunge pana la maxim 20 000 de Euro, in mod normal acestea fiind de 100-400 de Euro. Deci o amenda. Daca zilnic incalci legea, vreti ca amenda sa nu depaseasca salarul minim pe economie? Pai asa nu mai respecta nimeni legea. Popor de rebeli ce suntem.

    Numai mocaciuni vrea poporul roman. In Romania tocmai astia cu camioanele sunt hoti, nestiutori, nevinovati. Sa plateasca numai prostii cu autoturisme, nu-i asa? Ca el cu camionul face cruising, nu bani.
    Si pe urma te dai lovit ca la religie, ca n-ai citit bilblia si nu stiai ca ceva e interzis.
    Last edited by mr.K; 4 April 2011, 10:00.

    Comment


    • Originally posted by detail View Post
      Nu parea un om care voia sa da o teapa.
      Chiar si eu am circulat la 2 autoutilitare Logan fara rovigneta pana la 1 octombrie cand s-au bagat camerele, mi se parea aberant sa platesc 96 de euro pe an pentru masini care in toate tarile civilizate se incadreaza la categoria autoturisme cu masa sub 3,5 T.
      Atunci te intreb.. fara suparare..tu de ce ""NE-AI DAT TEAPA"" pana la 1 Octombrie de cand s-au bagat camerele si apoi brusc te-ai facut baiat de treaba si acum presupun ca le platesti?
      De ce nu mergi si acum la fel..fara rovigneta..si in instanta spui ca ESTE ABERANT sa platesti asa ceva?

      Iti zic eu,,si lui ala i se parea aberant sa plateasca pt 3 masini rovigneta pe un an de zile,,si din cauza asta fac pariu ca tipa primul la TV daca ramanea inzapezit iarna si nu venea nimeni sa il scoata din nameti sau daca mergea prin gropi si isi rupea masinile in doua!

      Comment


      • mai, voi nu intelegeti adevarata problema! Doar eu cu Dark observam asta...nu e greu!

        nici eu si nici Dark nu spunem ca e ok ca a circulat fara rovinieta! nu este ok ca nu a platit acea taxa si e foarte bine sa fie amendat pentru asta! noi vorbim aici de acel SISTEM IDIOT de colectare al amenzilor.....CUM SA COLECTEZE sase luni si sa imi trimita apoi suma aia penibila....asta e problema, nu daca a gresit sau nu cetateanul ala! a gresit....dar sistemul de amendare, sa ma iertati, zici ca este propus de un purtator al sindromului Down! nu se poate asa ceva!

        Comment


        • Eu tot nu inteleg ceva:
          1. I-au venit calup, acasa fiind expediate prima data la firma de leasing si cumva aceasta nu si-a facut datoria aceasta de a le trimite mai departe utilizatorului?
          2. Acestea i-au venit pe rand, piece by piece, insa el si-a zis ca: a) este obligatia firmei de leasing a le plati? b) nu le va plati, caci oricum nu au ce sa ii faca?

          Un om normal, cand ii vine o amenda de ceva sute de lei, intra in legalitate (precum colegul Detail, ce nu a fost amendat) si apoi trece la plata amenzii, tocmai pentru a stopa fenomenul cumulativ, sa nu se mai arda pe viitor.

          Mie nu imi vine a crede faptul ca aceasta companie i le-a blocat pe toate, atatea luni de zile si le-a trimis porcoi, in bloc, sa ii dea la nas...
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • Salut.
            Era normal ca amenda sa fie stabilita de cit timp nu are respectivul rovinieta.
            si formula de calcul de genul asta[ 2luni X suma minima de amenda(100lei)sa zicem.
            Acum daca o persoana a uitat sa plateasca de citeva zile,nu trebuie amendat ca rau voitor.Se poate intampla oricui.
            Si ma gindesc ca exista o baza de date(daca o mai exista din urma)prin care sa se verifice daca a fost o persoana corecta.
            In fine,legea e facuta pt. a fii incalcata,uneori.
            Si......daca tot incaseaza taxe de drum,de ce nu se ocupa de drumuri asa cum trebuie?
            .........asta e partea cea mai dureroasa...........


            Numai bine.
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • Da. Sa puna PVC in secunda 2 pe bordul masinii fara rovinieta. Sa "scuipe" camera hartia din mers.
              Adica daca ii venea prima amenda mai devreme, ala vinovatu', fata mare si nestiutoare, isi cumpara rovinieta? Vezi sa nu. Stiu un tip care la finante adunase amenzi de circulatie neplatite (cand nu era pe puncte de penalizare) de trebuia sa dea jumate de casa sa le plateasca. Cand avea o masina de inmatriculat, o inmatricula pe neamuri.
              Eu nu spun ca statul e corect, ca drumurile-s ca-n palma etc.etc. Ci ca ala a mers pe principiul ca nu o sa ii poata face nimeni nimic. Si ca tara asta e plina de smecheri ca asta. Si de florarese care nu platesc impozite.
              Apropo: impozitul meu pe salar, ma uit pe fisa fiscala si e mai mare ca impozitul datorat de multe firme. Si unde mai pui ca nici n-au de gand sa-l plateasca.

              Comment


              • Tara e plina de smecheri care cer 3000 euro sa plombeze o groapa, alti smecheri care le dau lor si apoi, vin "smecherii" aia de pe urma care platesc danganaua. Mai sunt smecherii care gestioneaza camerele de Roviniete, foarte posibil sa fie rude cu smecherii celor ce pun plombe si fac "licitatii", apoi iar "smecherii" care platesc amenzi (pe motiv de triplarea legii), taxe, intr-o tara campioana absolut la taxat.
                Daca voi considerati ca sunteti FURATI de categoria "smecherilor" si problemele vin din NEPLATA taxelor, dati-mi voie sa va urez sa TRAITI BINE in tara pe care o meritati!
                Last edited by darksid3; 4 April 2011, 13:50.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Totul vine din nerespectarea regulilor normale de convetuire sociala, pe principiul folosesti-platesti. Romanii nu respecta asta voluntar, pentru ca asa e scris in gene, suntem la mica ciupeala, furatul cascavalului si altele.

                  Treaba ca guvernul nu pune la dispozitie ce trebuie, atunci nu folosesti, nu platesti si gata.

                  Pe principiul smecherilor, dimineata trec pe la o bariera, cum am mai zis si sunt multi care depasesc toata coloana si blocheaza trecerea peste calea ferata. Si eu pierd cateva minute in plus la coada.

                  PS: suntem tara campioana la taxat si codasa la adunarea taxelor. Nu mai bine ca-n Serbia? Ai depasit cu peste 50 km/h viteza legala, treci frumusel la parnaie. Nu sa rada smecherul cu permisul in buzunar, ca doar face contestatie si pana se judeca, el incalca legea in mod repetat.
                  Last edited by mr.K; 4 April 2011, 13:48.

                  Comment


                  • Si Regulile astea trebuiesc gandite si "publicate" intr-o maniera CIVILIZATA, nu ca sa serveasca intereselor anumitor cercuri.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Eu raman la parerea ca pot fi scrise tomuri de reguli civilizate si bine intentionate. Romanii vor gasi de cuviinta sa incalce cel putin 50% din ele.
                      Pentru ca s-a inventat inchisoarea cu suspendare pentru ce e mai rau si transformarea contraventiei in avertisment contra spaga, la judecatorie.
                      Motiv: ca romanii sunt rau intentionati. Daca ai pune un caracter de neamt peste unul de roman, trupul romanului sucomba in 5 minute.
                      Last edited by mr.K; 4 April 2011, 14:02.

                      Comment


                      • Si legiuitorii tot romani sunt, asa ca...
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Atunci sa aducem legiuitori nemti. Sa vezi atunci cum se vor plati impozitele si nu vor mai fenta toti statul. Ca se lasa cu parnaie pentru evaziune.
                          Si vom avea si autostrazi gratis. Sa vedem cine le va mai vrea atunci (autostrazile), alternativa fiind revenirea legiuitorilor romani care fura ei si lasa si pe altii sa fure.

                          Comment


                          • Bine ar fi...am zis mereu: Norocul Europei e Germania, altfel...
                            Da, sa faca nemtii totul de la ZERO si toata lumea ar fi multumita. Dam-as cu masina pe Autobahn intre Bucuresti si Pitesti, cu camere din 500 in 500 de metri!
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Pai acum pe A1 sunt din 50 in 50 de m.
                              Gropile.
                              A 1 e asfalt turnat direct pe pamant, aproape, cu un minimum de pat de piatra. Pot sa o reasfalteze de 5 ori pe an, sleaurile tot se vor forma, pentru ca baza nu e buna.

                              Comment


                              • @Mr.K ... ca tare bine le mai zici!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google