Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este valabila, daca faci o cerere si platesti un tarif de modificare a numarului de inmatriculare, la drumuri.
    Oficial se numeste numar de identificare, nu VIN.

    Comment


    • Am si eu o "speta":

      Conduc o masina cu numar de BZ in Bucuresti si sunt oprit de un politist. La verificarea actelor mi s-a cerut si rovinieta. Nu o aveam platita deoarece stau in Bucuresti si merg doar aici desi masina este inmatriculata in judetul Buzau.

      Politistul a dat amenda pentru ca nu aveam rovinieta pe motiv ca pentru a aduce masina in Bucuresti a trebuit sa merg pe drumuri europene si oricine e din alt judet decat cel in care e inmatricata masina este obligat sa aiba rovinieta valida.


      Speta este una adevarata dar nu intamaplata mie.

      Astept parerile voastre

      Comment


      • Asa stiam si eu. Ce nu are numar din localitatea respectiva, trebuie rovinieta.
        In Procesul Verbal ce a scris?
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • o8melc,,si eu pana sa am loganul asta am avut o dacie break de Ialomita IL si cu toate ca stateam in Bucuresti cu C.I si permis de Bucuresti trebuia sa am platita rovigneta la zi,,Daca vrei sa scapi de plata ei si sa o platesti doar cand pleci din Bucuresti inmatriculeaza loganul pe Bucuresti...dar atentie daca pleci de exemplu pana la Carrefour Militari sunt camerele amplasate chiar pe panourile alea de la iesire din Bucuresti,,pana in pod si chiar daca mai sunt 500 de metri pana la Centura astia te-au ars cu pozele!!

          Comment


          • Originally posted by o8MeLC View Post
            Am si eu o "speta":

            Conduc o masina cu numar de BZ in Bucuresti si sunt oprit de un politist. La verificarea actelor mi s-a cerut si rovinieta. Nu o aveam platita deoarece stau in Bucuresti si merg doar aici desi masina este inmatriculata in judetul Buzau.

            Politistul a dat amenda pentru ca nu aveam rovinieta pe motiv ca pentru a aduce masina in Bucuresti a trebuit sa merg pe drumuri europene si oricine e din alt judet decat cel in care e inmatricata masina este obligat sa aiba rovinieta valida.


            Speta este una adevarata dar nu intamaplata mie.

            Astept parerile voastre
            Am gasit pe net referitor la rovinieta urmatoarea formulare:

            "Domeniu de aplicare:

            - pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor ;"

            Atat timp cat te-a oprit intr-un municipiu nu vad de ce sa iti ceara rovinieta. Ai oblogatia sa iti cumperi rovinieta in momentul cand iesi din acel municipiu.
            Ar fi interesant ce a scris organul in procesul verbal, pe baza carui articol ti-a dat amenda, poate este intr-adevar un text din lege/ordonanta mai putin cunoscut.
            http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

            Comment


            • Sergiu daca tu crezi ca toata lumea din politie e proasta si noi destepti,,te inseli!!!

              Doar nu zbori cu masina prin aer de la Buzau la Bucuresti,,iar la Bucuresti aterizezi pe Magheru ca sa nu intri in blocuri si alte cele...zau asa ,,,e la mintea cocosului!!!
              Sau vii cu ea pe platforma ..si la Bucuresti (( in dreptul indicatorului rutier de intrare in ORAS)) dai jos masina si le razi in nas Gaborilor ca i-ai facut !!

              Comment


              • nu stiu ce scria pe procesul verbal. Am auzit de la un prieten ce i s-a intamplat si eram curios unde scrie asta in lege.

                Ivan te-ai gandit vreun pic ca exista rovinieta pe o saptamana si atunci cand ai mers pe drumul european era valida?

                Comment


                • Pai si daca atunci cand a venit in Bucuresti a avut rovigneta de o saptamana si intre timp a expirat? Daca are buletinul pe Bucuresti?
                  Acum nu vreau sa gasesc o scuza. Eu fac un efort, platesc rovigneta pe un an si stau linistit, pentru ca nu stiu cand trebuie sa plec din localitate .Oricum 500 lei amenda > 28 euro.

                  Comment


                  • Si daca i-a dat amenda, placutele inmatriculare nu i le-a oprit? Oricum, e interesant ce-o fi scris Politistul, in PV.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • o sa intreb sa vad daca mai are procesul verbal

                      Comment


                      • In momentul cand a venit in Bucuresti era obligat sa aiba rovinieta. Dupa acea zi rovinieta putea sa ii expire.
                        Fiind intr-un municipiu ai voie sa circuli si fara rovinieta, chiar daca ai masina inmatriculata intr-un alt judet, eu asa inteleg din articolul redat in postul meu anterior.
                        Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare. Am masina inmatriculata in alt judet, dar locuiesc in Bucuresti. Ultimul drum catre Bucuresti a fost acum cateva saptamani, moment in care aveam rovinieta valabila. Intre timp mi-a expirat, dar de atunci nu am mai iesit din Bucuresti. Urmeaza sa plec in afara orasului si mi-am cumparat rovinieta incepand cu data respectiva. Diferenta este ca pe mine nu m-a oprit niciun agent in saptamana cat am circulat prin Bucuresti fara rovinieta. Daca nu am procedat corect cumparandu-mi rovinieta doar din ziua in care urmeaza sa ies din Bucuresti, as vrea sa stiu articolul care spune acest lucru.
                        In momentul cand a ajuns in Bucuresti o8MeLC putea sau nu sa aiba rovinieta valabila, eu nu am de unde sa stiu acest lucru, dar nici organul nu putea sa stie asta.
                        Asa ca argumenutul "zbori cu masina prin aer de la Buzau la Bucuresti" nu este valid si in masura sa justifice amenda. Este tot la mintea cocosului (nu stiu daca si a organului respectiv) ca putea avea rovinieta valabila in momentul cand a venit cu masina in Bucuresti, dar care intre timp a expirat (varianta cu platforma este si ea posibila, dar mult mai putin probabila).
                        Ramane intrebarea pe baza carui articol i s-a dat amenda respectiva.
                        Last edited by sergiu_psc; 25 May 2011, 21:28.
                        http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                        Comment


                        • Ramane sa dovedeasca el cand a avut ultima rovigneta valabila,,dar repet..este obligat sa o aiba dupa el din moment ce circula cu masina prin Bucuresti.

                          Comment


                          • De ce sa dovedeasca el? Nu cel care te acuza de ceva trebuie sa dovedeasca faptul ca ai gresit, ca ai comis o contraventie sau infractiune? Prezumtia de nevinovatie iti spune ceva?
                            Pune, te rog, articolul din lege/ordonanta care spune ca trebuie sa ai rovinieta valabila cand esti oprit in interiorul unei localitati resedinta de judet/municipiu. Sustine cu ceva concret ceea ce afirmi, un text de lege, o norma de aplicare a legii.
                            http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                            Comment


                            • face contestatie si castiga usor( pe procesul verbal scrie locul unde a fost oprit). asta ne mai lipsea - spagarii cu imaginatie. eu inteleg ca esti legea si faci ce vrea organu tau fara sa te traga nimeni la raspundere, dar daca vroia neaparat spaga, trebuia doar sa ceara, e simplu. poate o fi vazut filantropica si s-a inspirat de acolo ("mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste nimic")
                              Last edited by mcornel; 26 May 2011, 08:14.

                              Comment


                              • Originally posted by o8MeLC View Post
                                Am si eu o "speta":

                                Conduc o masina cu numar de BZ in Bucuresti si sunt oprit de un politist. La verificarea actelor mi s-a cerut si rovinieta. Nu o aveam platita deoarece stau in Bucuresti si merg doar aici desi masina este inmatriculata in judetul Buzau.

                                Politistul a dat amenda pentru ca nu aveam rovinieta pe motiv ca pentru a aduce masina in Bucuresti a trebuit sa merg pe drumuri europene si oricine e din alt judet decat cel in care e inmatricata masina este obligat sa aiba rovinieta valida.


                                Speta este una adevarata dar nu intamaplata mie.

                                Astept parerile voastre
                                Daca te-a oprit IN Bucuresti (adica nu pe centura,nu la 3 metri in afara etc.), pana sa vezi indicatorul de iesire din localitate, fa contestatie la PV. Pe drumurile nationale, dar in interiorul municipiilor si municipiilor resedinta de judet, esti scutit de plata rovinietei.
                                Nu conteaza ce numere are masina, pot fi si de Germania.
                                Ce, n-ai voie sa aduci masina pe remorca?
                                E un abuz al militiei, astia stiu de toate si nimic. Fa contestatie scrisa in termen. Amenda nu se da pe presupuneri, ci pe fapte concrete.


                                ORDIN nr. 769 din 1 octombrie 2010
                                Art.1
                                (3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), tariful de utilizare nu se aplica pentru sectoarele de drumuri nationale aflate in interiorul resedintelor de judete si al municipiilor, intre indicatoarele rutiere de intrare/iesire in/din acestea.
                                Last edited by mr.K; 26 May 2011, 08:33.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google