Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @shogwn, era un sfat pe care nu-i nevoie sa-l urmezi.
    @ladislau-orice plangere se depune undeva, ca nu mai e parchet militar ci doar PARCHET si atat, imi inchipui ca ajunge la dosarul militianului in cauza, si-l va bloca la promovare daca se aduna mai multe plangeri.

    Comment


    • Inafara de Posta Romana unde preponderent se gasesc cele mai ieftine roviniete (la cursul BNR), care este cel mai nesimtit adaus si ce benzinarii etc trebuie evitate?

      Comment


      • Am retinut punctul tau de vedere si de data asta iti dau dreptate.Vezi ca se poate si cu vorba buna,nu era nevoie sa ma iei peste picior in privat...fabia mea nu avea nimic in comun cu aceasta discutie .
        O seara buna.

        Comment


        • Am luat azi rovigneta pe un an de zile de la petrom si m-a costat 118.2 lei.

          Comment


          • Si la omv pe un an a costat vinerea trecuta 118 lei tot pe un an de zile...Iar daca o cumperi on line pe E-Rovignete.ro,,costa vreo 120 de lei parca,,deci nicaieri nu este vreo mare branza cu adaosul la BELELELE astea de rovignete! Depind de cursul euro la BNR!
            Last edited by Ivan Marian; 12 July 2011, 23:06.

            Comment


            • Originally posted by madi View Post
              Am luat azi rovigneta pe un an de zile de la petrom si m-a costat 118.2 lei.
              Salut.
              Eu am luat pe 3 iulie si tot atat ma costat.De la posta romana am luat rovinieta.
              Numai bine.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • voi ati observat ca pe vinieta scrie ca trebuie sa se pastreze un an dupa ce expira?
                LE: iata si dovada
                Attached Files
                Last edited by bogdan_1984; 13 July 2011, 08:18.
                sigpic

                Comment


                • nu inteleg de ce trebuie sa o pastrez.......de vre-o 2 zile ma contrazic cu tatal meu ca trebuie sa prezinti si chitanta cand te intreaba de rovinieta..cum e treaba...
                  MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                  Logan din Bicaz (Neamt)

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___32 View Post
                    Inafara de Posta Romana unde preponderent se gasesc cele mai ieftine roviniete (la cursul BNR), care este cel mai nesimtit adaus si ce benzinarii etc trebuie evitate?
                    Rovinieta (vorbim de aceeasi categorie) are acelasi pret, indiferent de unde se cumpara, sediile CNADNR, PETROM, MOL, OMV, ROMPETROL, Posta Romana. In functie de regiuni, mai vand roviniete UNTRR, Scala, Medina Trans. Se pot cumpara si on line, dar nu vad rostul cand poti lua de la colt de la benzinarie. Discounturi nu ofera decat Scala parca, dar pentru parcuri auto mari si valori mari.
                    E un pret in euro (publicat in M.Of.) la curs euro stabilit pentru o luna intreaga.
                    E cursul stabilit de BNR in ultima zi lucratoare a unei luni, curs valabil pe toata luna urmatoare.

                    Originally posted by bogdan_1984 View Post
                    voi ati observat ca pe vinieta scrie ca trebuie sa se pastreze un an dupa ce expira?
                    LE: iata si dovada
                    Daca sistemul de camere depisteaza ca masina nu are rovinieta (varii motive, cum ar fi numar murdar, numar introdus eronat in sistem) si peste 3 luni de la expirarea rovinietei vine un proces verbal, trebuie sa probati cu actul.
                    Se poate intampla sa va inverseze 2 litere din numar si sa primiti amenda, dar numarul de identificare sa fie corect. Atunci cu chitanta faceti cerere de anulare a PVCC-ului.

                    Eu zic sa o pastrati, ocupa loc putin si va scuteste de probleme inutile.
                    Last edited by mr.K; 13 July 2011, 09:49. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • trebuie sa pastrezi tot, pentru ca daca nu pastrezi, patesti stii cum e la noi, traim in romania si asta ne ocupa tot timpul. sistemele informatice sunt butonate tot de romani. o tara frumoasa, pacat ca e locuita.

                      Comment


                      • Eu nu am pastrat chitanta si acum 1 saptamana mi-a venit amenda din Decembrie...125 ron. Nu am cum sa demonstrez ca aveam rovinieta pe data de 16 decembrie...

                        Ps: oricum nu am de gand sa platesc amenda !
                        Last edited by sorin17; 13 July 2011, 11:40.

                        Comment


                        • Daca pastrai chitanta te lamureai de motivul primirii amenzii. Probabil ca pe chitanta era un numar diferit de cel de pe placutele de inmatriculare. Sistemul nu greseste, oamenii care vand rovinietele in schimb, da. Se compara o baza de date cu numarul de inmatriculare de pe masina, citit de camere. Nu se pupa, ai amenda.
                          Ai schimbat cumva numarul masinii inainte de 16 decembrie si aveai rovinieta pe vechiul numar, cumva?

                          Comment


                          • Asa a patit un vecin de bloc, acum cateva zile a primit amenda de rovinieta din decembrie 2010. Daca nu o platesti, nu-ti apare la impozit?

                            Comment


                            • La intrare in Mures era o masina galbena cu control rovinieta, avea o gramada de blituri si camere montate pe masina, prima data cand am vazut asa ceva!

                              Comment


                              • Originally posted by enderro View Post
                                Asa a patit un vecin de bloc, acum cateva zile a primit amenda de rovinieta din decembrie 2010. Daca nu o platesti, nu-ti apare la impozit?
                                Daca apare dovada luarii la cunostinta a PV-ului (semnare recomandata), o sa apara la impozite.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google