Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • parerea mea dupa cativa ani de colindat afara...Italia, Franta, Spania, muncit in fiecare din ele legal pot spune ca, pestele de la cap se impute, si nu gresesc cu nimic ,pana nu se vrea a face ceva nu se face de pleci in jurul lumi si iei ce e bun la altii...si le aplici la noi ar fi mult mai simplu decat sa gandesti tu multe lucruri care deja sunt inventate de alti si la ei functioneaza...as avea o sumedenie de exemple incepand cu parcarile si terminand cu mentalitatea...

    Comment


    • Originally posted by ronard View Post
      Probabil ca dumneavoastra cunascindu-va foarte bine ,va permiteti sa emteti judecati devaluare cu privire la hotia sau nehotia unui intreg popor ,dar uitati ca nu toti ceilalti trebuiesc judecati dupa tiparul dumneavoastra .Mult respect si invatati sa respectati pe ceilalti
      Eu am vorbit la general si e foarte adevarat ce am zis.
      Ce ai zis dumneata o iau ca un afront personal si la urmatorul atac ai report de la mine.

      Comment


      • Ca sa fie tacamul complet, sa nu uitam ca aceste "legi" sunt date de aceeasi natie balcanica si reprezinta un abuz din mai multe puncte de vedere: lipsa infrastructurii, licitatii paguboase, lucrari cu preturi umflate de N ori, etc, lucruri care nu au o baza reala pentru niste amenzi ce ajung sa atinga zeci de mii de euro. In alta ordine de idei, amplasarea unor camere in anumite zone, poate fi atacata in Instanta pe motiv de ingradire a uzufructului, asta ca sa mergem pe ideea "Unde-i Lege, nu-i tocmeala", probabil la un moment dat vor aparea si astfel de procese. Sa nu uitam faimoasele camere radar care erau ILEGALE si care, in definitiv au fost scoase din uz.

        Eu consider ca natia romana nu stie sa-si ceara drepturile asa cum o pot face niste natii MULT mai civilizate cu privire la: taxe aberante, legi abuzive, pret combustibil, administrare paguboasa s.a.m.d.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Originally posted by chefu robert View Post
          parerea mea dupa cativa ani de colindat afara...Italia, Franta, Spania, muncit in fiecare din ele legal pot spune ca, pestele de la cap se impute, si nu gresesc cu nimic ,pana nu se vrea a face ceva nu se face de pleci in jurul lumi si iei ce e bun la altii...si le aplici la noi ar fi mult mai simplu decat sa gandesti tu multe lucruri care deja sunt inventate de alti si la ei functioneaza...as avea o sumedenie de exemple incepand cu parcarile si terminand cu mentalitatea...
          Poti incepe cu mentalitatea.
          Cand nu exista, se cere, cand exista ceva, nu se plateste sau se distruge.
          Nu ma refer la autostrazi, ca n-avem, ma refer de exemplu la autobuze. Cand au fost aduse Mercedesuri noi cu aer conditionat, dupa un an aratau ca fiind de la second hand.
          Au fost aduse autobuze SH din Paris, aratau impecabil dupa ani de exploatare, dupa 6 luni curgea buretele din scaunele taiate, daca e sa zic numai de un aspect.

          Comment


          • stiti in ce tara se asfalta azi pe o ploaie torentiala? pe drumul sibiu- deva? intr-o zona care a fost in reparatii mai multi ani din cauza unor alunecari de teren? intre apold si miercurea sibiului? sunt sigur ca stiti.

            Comment


            • Originally posted by darksid3 View Post
              Ca sa fie tacamul complet, sa nu uitam ca aceste "legi" sunt date de aceeasi natie balcanica si reprezinta un abuz din mai multe puncte de vedere: lipsa infrastructurii, licitatii paguboase, lucrari cu preturi umflate de N ori, etc, lucruri care nu au o baza reala pentru niste amenzi ce ajung sa atinga zeci de mii de euro. In alta ordine de idei, amplasarea unor camere in anumite zone, poate fi atacata in Instanta pe motiv de ingradire a uzufructului, asta ca sa mergem pe ideea "Unde-i Lege, nu-i tocmeala", probabil la un moment dat vor aparea si astfel de procese. Sa nu uitam faimoasele camere radar care erau ILEGALE si care, in definitiv au fost scoase din uz.

              Eu consider ca natia romana nu stie sa-si ceara drepturile asa cum o pot face niste natii MULT mai civilizate cu privire la: taxe aberante, legi abuzive, pret combustibil, administrare paguboasa s.a.m.d.
              Nu contest ce ai zis, cu o exceptie si am bolduit.
              Amplasarea camerei pentru depistarea unei contraventii e perfect legala in tarile la care ne raportam noi. De ce in Romania e ilegala? Si de ce e motiv de ingradire a uzufructului? Daca uzufructului inseamna o economie pe care o fac transportatorii neplatind taxele, da, atunci li se ingradeste realizarea uzufructul cand li se cer banii.

              Sa nu uitam ca Romania e o tara in care nu se platesc amenzile si traiesti fericit pana se prescriu, de aia poti lua amenzi pe banda rulanta, cei de la ANAF sunt niste incapabili. Pagubele care se aduc de catre transportatori cu masinile supraincarcate peste limita admisa pe unele sectoare, pagube pentru drum si case, nu sunt platite de nimeni.
              Transportatorii sunt cel mai mare cancer pentru drumurile din Romania, strica drumurile si asa amarate, construite de comunisti dupa alte standarde, iar noi, cei cu autoturisme tragem ponoasele.
              FORT, organizatia transportatorilor recunoaste ca DA SPAGA drumarilor, dar nu ca li se cere ci PENTRU A ELUDA APLICAREA LEGII.

              Mai vine apoi guvernul si incearca maximizarea profitului din investitiile in drumuri, a se citi dublare de preturi si impartirea sumei suplimentare intre REGINA si constructori.

              Originally posted by mcornel View Post
              stiti in ce tara se asfalta azi pe o ploaie torentiala? pe drumul sibiu- deva? intr-o zona care a fost in reparatii mai multi ani din cauza unor alunecari de teren? intre apold si miercurea sibiului? sunt sigur ca stiti.
              Apoi....nu chiar ma duce capul dar incerc sa ghicesc. BocLAND?
              Last edited by mr.K; 11 May 2011, 09:04. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Mai nou, se pun camere de Rovinieta la iesirea din localitate, mai ales in zonele unde sunt complexuri comerciale, in locuri unde nu ai alternativa de alt drum. Asta poate fi atacata in Instanta. In alte tari (care or fi alea) nu primesti amenzi de zeci de mii de euro dupa luni de zile pentru o amarata de vinieta. Defapt nu putem da exemplu ce e afara pentru ca Romania e alta planeta. Cat timp va exista birocratia, lipsa de interes, raptul din banul public, etc, asa va fi mereu.
                Aplicarea "legii" si amendarea soferilor care strang zeci, sute de amenzi in cateva luni se intoarce impotriva lacomiei drumarilor si capuselor din jurul lor.. Am mai zis de atatea ori, puteau reglementa asta si ar fi castigat mai mult DAR cand ai de platit sute de mii de RON pentru un rahat de Rovinieta, inceperea unui proces devine mult mai putin costisitoare...si DA, incompetenta si impotenta de a culege niste taxe, este problema carmuitorilor.

                In ansamblu, problema REALA a Romaniei nu e neplata amenzilor, implicit a Rovinietei asa cum nici daca s-ar plati totul perfect, nu am beneficia de niste drumuri decente.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Pai e de vina ploaia care a venit cand asfaltau aia pe la Deva.

                  Cate despre camerele alea, se pot evita problemele platind o amarata de rovinieta.
                  In orice oras exista cateva complexe comerciale si in interiorul limitelor localitatilor. Sa fim seriosi, nu se ingradeste nimic cetatenilor decat dreptul de a vota uninominal.
                  Dar cum trebuie sa existe un inceput in toate, cred ca nu guvernul va da tonul schimbarii. Cetatenii au posibilitatea sa faca asta. Cu o alta atitudine cand isi cer drepturile.
                  Dar nu poti cere ceva cand nu esti corect, ca individ sau ca popor.

                  Am mai zis mai demult, noi nu ne revoltam nici la lucruri marunte, de exemplu cand E-ON a inchis TOATE casieriile si a lasat doar un centru de clienti pe oras mare, unde efectiv te imbolnavesti de nervi la intocmirea unor noi contracte (am trecut prin asta in ambele impstaze si de comparator si de vanzator de imobile, si in cazul contractului de furnizare gaze si in cel cu energia alectrica).
                  In Serbia, la un fapt asemanator poporul a reactionat- n-a mai platit facturile timp de 2 luni de zile si au fost reinfiintate casieriile.
                  Probabil stiti cum a cazut regimul din Africa de Sud. Boicotul magazinelor.
                  Dar asta nu inseamna ca daca folosesc un drum sa nu platesc rovinieta. Ci sa NU folosesc acel drum.

                  Comment


                  • Daca "eu" nu ies cu masina din oras si vreau o data, prin absurd, sa ma duc in Carfur la nush ce oferta, amplasarea unei camere intr-un loc care imi ingradeste accesul se poate incadra la faza cu uzufructul. Ma duc frumos si ii dau in judecata. Asa cum, daca imi parcheaza un vecin mereu in fata garajului mereu, il dau in judecata tot pe acelasi motiv CHIAR daca nu e strada mea.
                    O sa ajunga Compania de Drumuri doar sa proceseze amenzi si un procent din ele se vor prescrie datorita lipsei de timp fizic si logistica. Un alt procent se va duce in Instanta si un restul se va duce acolo unde trebuie, asa cum eu va trebui sa ocolesc aceleasi gropi sau sa le invat pe cele noi. Mai inteligent era sa includa taxa de drum in benzina sau in impozit, ar fi evitat tot circul asta dar nu se poate ca nu mai are ce sa manance si "gura" intermediarilor...ar manca doar aia de SUS.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Pai a fost inclusa incarburant si era foarte corect, dar vezi doamne, UE nu era de acord si ne-am pricopsit cu rovinieta.
                      De fapt UE nu mai putea de taxa noastra, dar asa ne-au manjit astia ochii sa nu vedem.
                      In realitate, taxa aia se percepea la livrare din rafinarie sau la vanzarea finala de la pompa, in cazul producatorilor cu retea proprie. (Petrom, Rompetrol, Lukoil, RAFO).
                      Si cum era un singur producator ce achita taxa (Petrom), s-au gandit sa-i scuteasca pe Patriciu, Iacobov de povara platilor restante, convetindu-le in actiuni.
                      Si au introdus rovinieta pe principiul: cate mai putin de la mai multi si fraieri.

                      Comment


                      • Concluzia: N-ar mai trebui sa plateasca NIMENI rovinieta. Sa ne amendeze pe toti, sa ne dea in judecata pe TOTI.
                        Asta e doar o mica povara din JAFUL care s-a facut si se face.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Ar trebui mult mai multe sa nu mai faca NIMENI. Doar cand poporul riposteaza guvernantii mai slabesc surubul.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Transportatorii sunt cel mai mare cancer pentru drumurile din Romania, strica drumurile si asa amarate, construite de comunisti dupa alte standarde, iar noi, cei cu autoturisme tragem ponoasele.
                            Fara astia nu se poate trai in lume,,,fara astia nu se mai livreaza bunurile de larg consum,,de fapt cam tot,,se trasporta cu tiristii si camioane.
                            A se vedea GRECIA,,cand toti transportatorii de acolo au facut greva nici un magazin gen Carrefour de la cel mai mic la cel mai mare a avut de suferit,inclusiv consumatorii ca numai aveau ce sa manance si sa bea.
                            Vina este a autoritatilor ca le permit sa mearga cu mult peste greutatea maxima..acolo e buba ,,,si nici firmele de transport nu sunt vinovate ca nu au infracstructura rutiera necerara pt a se deplasa.

                            Originally posted by darksid3 View Post
                            Mai nou, se pun camere de Rovinieta la iesirea din localitate, mai ales in zonele unde sunt complexuri comerciale, in locuri unde nu ai alternativa de alt drum..
                            Si cand am avut noi o discutie mai acum ceva timp vis-a vis de asta ,,ai zis ca nu,nu sunt camere destule si ca numai pun astia la iesiri din localiate.
                            Eu am zis ca daca nu sunt inca destule,,or sa mai puna pt ca este O AFACERE SUPER PROFITABILA.

                            Ai subliniat tu bine Dark intr-un post mai devreme,,vina este a noastra pt ca nu iesim in strada sa ne strigam off-ul.
                            Eu consider ca natia romana nu stie sa-si ceara drepturile asa cum o pot face niste natii MULT mai civilizate cu privire la: taxe aberante, legi abuzive, pret combustibil, administrare paguboasa s.a.m.d.
                            Deci ma repet a mia oara,,si noi ca popor suntem vinovati ca tacem ca rahatul in iarba!!
                            Last edited by Ivan Marian; 11 May 2011, 10:49.

                            Comment


                            • Cand vor avea mii de procese, se alege praful de afacerea lor. Daca vor fi ca radarele de pe DN1, alea cu peste 80% amenzi neincasate si fara posibilitate de a mai incasa, sa fie sanatosi.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Din ce am vazut eu ieri cand ma intorceam la Iasi, camera era exact la margine, dupa indicator, iar apoi urma o bretea spre un magazin Carrefour.
                                Dar era si un echipaj de control, camera fiind mobila. Cand aparea probabil pe monitor ca nu exista vreun numar in baza de date, politistul oprea masina respectiva si dupa verificari, se retinea talonul masinii.
                                Fara talon te faci cuminte rapid, ca ti se restituie doar dupa plata unei despagubiri egala cu valoarea rovinietei pe 12 luni.
                                Poti deschide proces, dar important e sa ai motiv. Nu poti spune ca drumul nu e in regula, ca de fapt e perfect acolo unde era camera ieri, ba mai mult, stratul de uzura se dadea cu freza pentru a fi inlocuit.

                                Am inteles ca afacerea e asa, ca s-a mai intamplat si inainte de alegerile prezidentiale.
                                Se atribuie un contract pentru inlocuirea stratului de uzura pe niste sectoare de drum importante si fara probleme de structura. Se frezeaza, iar materialul e refolosit pe gratis pentru a intra in compozitia asfaltului nou turnat. Acel asfalt nou turnat e facturat la pret normal, fara a se scadea ce s-a refolosit. N-aveti idee ce munti de praf se asfalt s-au adunat de pe cativa km acum 2 ani. Enorme. Erau depozitate la niste platforme la districtele drumurilor nationale. Pariu ca Umbrarescu nici macar chiria pentru depozitarea materialului nu a platit-o? Si a castigat de 2 ori.
                                Last edited by mr.K; 11 May 2011, 12:07.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google