Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 77sky View Post
    Am vazut cazul si la teveu si nu am inteles ceva...i-au venit calup, gramada toate acele sanctiuni?
    I-au venit una dupa alta amenzile de cand sa implementat sistemul de camere video..adica de cate ori a trecut prin dreptul acelei camere,,pac amenda,,si tot asa!

    Io unul as fii curios o chestie...Daca si la noi s-ar baga taxa de autostrada pe aia a SOARELUI..A2..ca la italieni (( vreo 7 euro pe 100 de km))..cati dintre noi ar mai da pe 500 de km de autostrada 35 de euro la un drum dus/intors din Bucuresti???

    Cred ca o sa o luam cu totii ((""SARACII"")) pe vechiul drum de mare..adica ala pe la Urziceni..Slobozia..Tandarei,,Harsova..si doar smecherii cu banii si masini puternice o sa o ia pe A2...deci inca la noi e bine sa platim o amarata de rovigneta de 130 de lei pe an pe drumurile pe care le avem..restu e Can Can!

    Fac pariu pe ce vreti voi,,ca daca de maine se vor face autostrazi ca in afara si cu taxele aferente lor,,tot nu am putea sa ne permitem majoritatea dintre noi sa mergem pe ele la salariile actuale..PE BUNE!!..si fara caterinca,,asa ca inca e bine asa cum a picat!

    Comment


    • La italieni sunt alte salarii dar aici e vorba de cum se dau amenzile. Pun pariu ca la aia nu-ti vine 30.000 euro ca la romanul ala. Chit ca-ti ia masina, dar nu 30.000 euro. Tara Stremeleagului lui Papura Voda, suntem.
      Last edited by darksid3; 31 March 2011, 22:00.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Vedeti ca in Italia ca si la noi "parandaratul" este mare, de aia sunt scumpe autostrazile, si de aia o sa fie si la noi cele mai scumpe din lume, atat la executie, cat si la exploatare...
        de ce nu ne comparam cu nemtii, austriecii sau macar cu ungurii...

        Comment


        • Originally posted by Ivan Marian View Post
          I-au venit una dupa alta amenzile de cand sa implementat sistemul de camere video..adica de cate ori a trecut prin dreptul acelei camere,,pac amenda,,si tot asa!
          Pai, tocmai, ele au fost expediate firesc, dupa fiecare inregistrare a rulajului, fara taxa de drum platita.
          Si el si-a zis in barba "da-i in..., nu platesc nimic, o scot cumva la capat".
          In instanta mi-e greu ca ii vor da castig de cauza, pe ce motiv?
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • Nu coane. Omul a primit o amenda de cate ori trecea pe sub camera si era inregistrat. I-au venit prin posta, teanc.
            Daca a facut 3 drumuri intr-o zi, inseamna 3 amenzi.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Omul spunea (daca ai fost atent) ca a platit vigneta dupa ce i-a venit prima amenda, dar ele vin la distanta de luni de zile, deci o sa tot vina....
              Sistemul este activ incepand cu 1 octombrie 2010, amenzile incep acum sa curga...au trecut cca. 6 luni.

              Comment


              • Da, nu i-au venit toate in aceasi zi, dar a facut teancul intr-o perioada scurta de timp...si probabil o sa-i mai vina.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • in momentul de fata nu e normal ce se intampla, platesc rovinieta sa ce? sa rup masina in cratere patriei? sa dau peste caini, cai, vaci, oi sau capre....a fost caz pe autostrada bucuresti-pitesti cand un baiat cu o supernova sa trezit cu calul in fata! pe autostrada! au murit amandoi, si el si calul! pentru ce sa platesc rovinieta! cand o sa am autostrada precum Italia, atunci imi convine sa dau 35-50-100 de euro ) dar merg tata normal! am indicatoare, am panouri care ma anunta si ce temperatura are apa la geamandura, masina merge impecabil! atunci se merita, dar pana atunci?!

                  Comment


                  • Si atunci care e hiba? Sistemul de detectie a vehiculelor care circula fara vignieta eliberand tarziu amenda, sau posta ca le trimite tardiv?
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Pana atunci mergi cum poti!

                      Toti ne plangem ca n'avem drumuri, dar se iau mii de amenzi si se retin permise pt. viteza excesiva in localitati si pe DN-uri. Asta cum mai vine???



                      @sky: cica s'a facut/se va face contract cu firma de curierat pt. "livrarea" amenzilor la domiciliul "clientului".
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • Peste tot se iau amenzi si permise, e ceva normal. Dar macar sa se pastreze o doza de corectitudine atunci cand se aplica o sanctiune. Spre exemplu, in America, Politia nu are dreptul sa-ti ia permisul ci judecatorul. Da, sunt amenzi mari dar suportabile totusi, nu sa vinzi masina si organele sa platesti un drum vai mama lui, pe motiv de despagubire.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Fan Curieri deja livreaza amenzile....nu semnati de primire! huuuooooooo

                          Niki, alearga aia fara permis prin toate coclaurile de sate, aia care au 18 ani si 2 luni de permis si astia din ministere, mai, isu etc, ca sunt ei bazati! eu nu alerg!

                          Comment


                          • America e la mii de ani distanta de Romanica. Sau invers...

                            Deja nu ma mai mira nimic. Romania a incetat sa mai fie o tara decenta de mult timp. Daca nici asta nu'i tara tuturor posibilitatilor, atunci care'i?

                            @PCH: sa ma simt?
                            [...] astia din ministere, mai, isu etc, ca sunt ei bazati!
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              La italieni sunt alte salarii dar aici e vorba de cum se dau amenzile. .
                              Corect..alte salarii,,dar nu si la noi...la noi sunt doar taxele ca la italieni,,benzina ca la europeni,,hainele si mancarea ca la europeni,,dar nu si drumurile si salariile ca la europeni!
                              Oricum..la noi daca se va baga vreo taxa de autostrazi sigur si mai muuult ca SIGUR va fi mai mare ca la italieni ,,asa vreo 10 euro suta de km ca la romanica!

                              Ps..oricum ala cand o ajunge in instanta,,aia o sa il intrebe de ce nu sa informat de rovigneta cine o plateste,,el sau firma de leasing?
                              Sau zice ca el asa a crezut ,,dar a uitat sa intrebe firma cand platea ratele la masini,,,sa fim seriosi,,,merita amenda cumulata de 30 000 de euro!

                              Am zis si o mai zic,,,numai noi suntem de vina aici pt ca nu iesim in strada sa protestam...nu ei guvernanti p...i!!
                              Last edited by Ivan Marian; 31 March 2011, 23:37.

                              Comment


                              • Nu are rost sa vorbim de Lege in Romania. Stim toti cum e "Legea". Eu vorbesc de acei cretini care nu se gandesc cand aplica amenzile astea. Nici Becali n-ar plati o asa suma pentru "despagubirea" unor rahaturi de drumuri. Ce a facut? S-a plimbat cu tancul cu senile pe carosabil???
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google