Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai asta am intrebat si eu, pentru ca daca va fi similar amenzilor trimise prin posta, vor avea un procentaj destul de mare de neplata prin faptul ca nu pot emite amenzile. Nu am deviat, s-a deviat pentru ca trebuie sa stau sa explic de N ori chestiuni elementare ce tin de probleme birocratice.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Iar cand ajungi la judecata o sa spui singur pacatele ca la biserica..cand oi vedea ce risti daca nu platesti de buna voie

      Si in final ,,si aici inchei,,Am lucrat delegat eu la notarita Iorgovan Niculina,,nevastamea la ea operator vreo 2 ani,,iar femeia aia a fost judecatoare peste 25 de ani in astfel de procese.La inceput a fost pe penal,,,dar mai apoi a trecut pe civil pt ca nu mai suporta tragediile din sala de judecata..
      Pe civil apoi bineinteles ca sa ocupat si de astfel de cazuri,,,si nici unul nu a avut castig de cauza...Mai apoi tot aia rai platnici deveneau brusc si subit mielusei si incepeau cu rugaminti de iertare((ca la popa la spovedanie )),,,dar era prea tarziu deja si daca nu aveau bunuri pe ce se executa ..faceau un pic de parnaie.
      Toate aceste vorbe ni le-a povestit Iorgovanca si multe alte intamplari ce se gaseau prin salile de judecata...

      pt cine nu stie,,,Iorgovan Niculina este sotia/vaduva lui Antonie Iorgovan cel care a fondat costitutia tarii....Iar mai nou fisu George Iorgovan este mana dreapta a lui Sorin Oprescu...Deci Fratilor stiu din sursa sigura ,,adica fost judecator...ca nu scapati niciodata ,,,STATUL VEGHEAZA ca sa platiti amenzile.

      Am incheiat discutia,,,scuze de off-uri.

      Comment


      • Nu ajungi in Instanta pentru un PV care nu poate fi aplicat tot din motive legale...e uite ca eu am scapat si restul care stie Legea, care nu sa platesca
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Azi mi-am luat si eu rovinieta la insistenta mamei cu bani primiti de la ea ,cu toate ca de 2 ani circul fara!

          Comment


          • E o idee buna! Mamiiiiiiii
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Sub nici o forma nu este corect din nici un punct de vedere sa-ti puna "postasul" plicul sau mandatul postal, sau orice alta instiintare cumva lipit pe usa, fiindca astfel oricine are acces la acesta si poate sa dispara.
              Am un amic, i-am vandut un telefon cand lucram intr-un magazin de specialitate si ulterior am aflat de la el ca este avocat si a avut un caz asemanator.
              Mi-a zis asa: omul a fost amendat, i s-a trimis plicul acasa si i s-a pus in cutia postala. Bineinteles el nu a achitat si dupa un an parca a venit un executor peste el cu o ultima instiintare. A sunat dupa avocat si s-au dus in instanta. Intr-un final, a fost nevoit sa plateasca amenda, 320ROn parca, in schimb fara orice dobanda sau penalizare suplimentara. Stiti care a fost legea care l-a scapat? O lege care nu exista! Care lege te obliga sa-ti verifici posta? A zis si avocatul ca daca s-a intocmit aceste procese ca la carte nu ai cum sa scapi, dar sunt N modalitati de a scapa de alte penalitati.

              Comment


              • eu am rovigneta din luna mai a acestui an, trebuie schimbat ceva la ea. este valabila un an.

                Comment


                • Mergi in continuare pana expira.

                  Comment


                  • florin6234 daca primesti amenda te duci cu rovinieta pe care o ai la financiar si se anuleaza amenda !

                    Comment


                    • Originally posted by radu2008 View Post
                      Azi mi-am luat si eu rovinieta la insistenta mamei cu bani primiti de la ea ,cu toate ca de 2 ani circul fara!
                      Ai avut noroc ca nu te-a oprit pana acum in afara orasului...ca stiu ca e destul de scumpa amenda.

                      Comment


                      • SUPERCAR pe tine te-ai oprit politia sa iti ceara rovinieta la control?

                        Comment


                        • de 5 ani circul fara rovignieta....n-a intrebat nimeni de ea pana acum.

                          Comment


                          • pe podul de la maracineni buzau baietii au montat un sistem de camere video care fac poze la toate masinile care circula pe pod indiferent de sensul de circulatie , nimeni nu scapa fara poza si ayutomat fara verificarea online daca a fost sau nu platita rovigneta , chestia este ca procesele verbale sunt amise automat de catre calculator , vadati seama cate plicuri or sa fie trimise la administratia financiara sau la posesorul auto acasa cu amenda ? camerele sunt cate trei pe sens cu unghiuri de filmare diferit deci atentie cine trece prin zona si nu are rovigneta sa dati numerele jos

                            Comment


                            • Pai deja s-a legiferat treaba cu rovigneta pe camera?Oricum pe mine nu m-a intrebat nimeni de ea...a stat lipita cu acelasi rost al unui abtipild banal.

                              Comment


                              • Deci...situatia este cam asa:
                                Ieri, mi-am reinnoit rovigneta, pentru ca ieri expira. Surpriza mare a fost, cand omul de la benzinarie mi-a spus ca trebuie sa tin bonul respectiv care dovedeste cumpararea rovignetei, cel putin 8-9 luni dupa expirarea ei...adica sa tin bonul pana prin iulie 2012!!!!
                                Sa inteleg ca astia verifica numerele de inmatriculare cumva manual? Si nu au timpul necesar sa proceseze toate imaginile?
                                aham......Restul e LOGAN


                                http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google