Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am fost pana la munte pe 20 si 21 si am platit pentru 1.5 dci 65cp euro 3 suma de 115 lei
    Mecanica pentru Dacia si Renault doar in Bucuresti

    Comment


    • bucsa si cureaua lata,
      ce pivoti aveam odata...

      vai de drumurile noastre toate, ca toate au ceva in comun: GROAPA
      sigpic

      Comment


      • Am platit si eu,dar am umplut si cateva frigidere.......
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • se fac controale,am luat 5 milioane amenda anul trecut

          Comment


          • Originally posted by bogdan_1984 View Post
            bucsa si cureaua lata,
            ce pivoti aveam odata...


            vai de drumurile noastre toate, ca toate au ceva in comun: GROAPA


            Offtopic:
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Da,ne-am intors de unde am plecat,ca pe vremea lu' Ceashca.
              Organu' este atotputernic,taie si spanzura,vaneaza amenzi si spagi...iar noi,soferii,suntem bataia de joc a guvernului si a militiei...
              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

              Comment


              • amitaf unde te-a amendat si erau cei de la politie cu cei de la drumuri?

                Comment


                • Imi poate da cineva date mai recente despre cat costa rovinieta in Ungaria, Austria si Elvetia si daca gasesc GPL, eventual si preturi?
                  Mii de multumiri!!!

                  Comment


                  • Am si eu 2 intrebari: 1. Politia are dreptul sa ceara rovigneta? Eu stiam ca numai ARR-ul.
                    2. Daca ma aflu in interiorul unei localitati, pe un drum national, de ce sa imi ceara rovigneta? Sunt in localitate, nu? Daca nu as dori sa parasesc raza localitatii, nu imi trebuie rovigneta bineinteles, iar daca acela este singurul drum de acces, nu imi permit totusi elicopter.. Am fost plecat un timp din tara, poate au modificat golanii astia legislatia, de aia va intreb...
                    Si inca ceva.. basescu, ministru la transporturi vreo 10 ani dupa revolutie, a mers pana la oradea cu elicopter, apoi cu masina pana in Varsovia. Asta spune multe.
                    Si doi... In 2010 nu se va construi nici un Km de autostrada in Romania. Este oficial. Deci.. ar trebui zic eu sa cresca valoarea rovignetei.. sa poata acoperi furturile din contracte, si cu ce mai ramane, ceva asfalt macar asa sa se faca ca lucreaza. Poate meritam.

                    Comment


                    • 1. politia are dreptul sa controleze rovigneta
                      2. daca te afli pe DN trebuie sa ai rovigneta. vad ca esti din Bacau, eu am luat pe Republicii (E85) amenda ca nu am avut farurile aprinse.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by adrian.sasu View Post
                        Imi poate da cineva date mai recente despre cat costa rovinieta in Ungaria, Austria si Elvetia si daca gasesc GPL, eventual si preturi?
                        Mii de multumiri!!!
                        Uite aici:
                        Vrei sa platesti rovinieta, taxa de pod sau RCA-ul online? Intră pe Roviniete.ro și alege serviciu de care ai nevoie. Distribuitor autorizat de C.N.A.I.R. S.A.


                        Si nu va mai plangeti, la noi rovinieta inseamna 2 euro si ceva centi pe luna, in alte tari e jale cu taxele de autostrada. Gropi sunt, dar macar vara mai dispar.
                        Controlul la roviniete il poate face si politia cu cei de la drumuri impreuna sau doar politia.
                        De la 1 martie cine e prins fara amenda va plati o amenda (mai mica decat cea de pana la 28 februarie), dar si o despagubire care e egala cu rovinieta pe 12 luni (la autoturisme-28 euro), in ideea ca au folosit ceva vreme drumurile fara a avea roviniete valabila. Asta pe langa faptul ca va tb sa isi ia o rovinieta valabila, daca vrea talonul masinii inapoi.
                        Parerea mea, maibine dau 115 lei cat e acum si nu ma doare capul. Oricum, nu am drum personal si nu pot merge numai pe drumuri judetene.
                        Cine a pierdut bonul fiscal sau chitanta, daca are rovinieta, e de ajuns sa o prezinte la control, vorbesc de persoane fizice. Important e sa lipiti rovinieta pe parbriz, din portofel se pierde (cine sta cu drobul de sare ca daca i se sparge parbrizul ramane fara rovinieta-98 de roviniete din 100 se pierd, doar in cazul a doua se sparge parbrizul).

                        Comment


                        • Poate ca ar trebui sa raportezi la venitul mediu pe economie si la numarul de kilometri de autostrada din tara, nu crezi?
                          PS: era sa uit: si invers proportional cu numarul de gropi/km si dimensiunile lor. Si cu marcaje. Si semne indicatoare. samd

                          Comment


                          • Era doar o parere, nu dati cu parul. Dar sa iau logica ta, raportat la veniturile lor, aia vb de ex pe mobil de mai putini bani decat vb romanii la salariilor lor micute. Nu te pune pe ganduri de fapt ca romanii vor doar sa foloseasca si nu sa plateasca?
                            In sprijinul ideii mele: autostrada fantoma Comarnic-Brasov, odata cu anuntarea taxelor de 1,5 euro/osie /drum(3 euro- pt un autoturism), lsand la o parte ca era taxa promotionala pt primul an, urmand sa se mareasca apoi, deja romanasii erau INDIGNATI de tarif. Sa nu uitam ca toti tipam dupa autotrazi dar le vrem GRATIS.
                            Nu ne cunoastem, dar as pune un pariu cu tine: daca in 20 de ani sa zicem se va face acea autostrada, eu spun ca fripturistii de romanasi vor merge tot pe DN1, cava fi MAI IEFTIN.
                            Mai bine 2.33 euro pe luna rovinieta ca sa avem de dat 10-20-....100 de euro /luna pt mobil de exemplu.

                            In completare: toata lumea ii da cu autostrazile gratis din Germania. Sunt gratis pt cetatenii straini, intreaba un neamt de niste impozite, ca sa te poti speria. Daca te intereseaza, revin cu amanunte si o sa vezi ca nu ti se mai par asa mari salariile lor la cate taxe au, ca valoare, nu doar ca numar.

                            Pentru a nu fi acuzat ca imi plac drumurile tarii noastre, precizez ca imi plac doar tarifele. Pun aici un link cu taxele de autostrada din Franta, cu precizarea ca se platesc pe cursa, iar la noi sunt pe an:http://www.turistineuropa.ro/taxe-de-drum-in-franta.htm
                            taxele de drum se platesc in orice tara conform directivelor UE pentru categoria cea mai inalta de drumuri (in cazul nostru, drumuri nationale, ca autostrazile sunt neterminate si cu putini km).
                            Last edited by mr.K; 23 April 2010, 14:01. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • comentez si eu

                              nu sunt de acord cu antevorbitorul meu la capitolul toata lumea foloseste dar nimeni nu vrea sa plateasca. de acord platim putin fata de altii, dar banii pe care-i platim sunt impartiti sau folositi pentru altceva, din moment ce nu se vad in reparatii sau "autostrazi". platim o taxa cand bagam benzina chiar daca nu mergem pe dn, platim roviniete, platim impozit pe masina si dupa aia ne spune berceanu nu sunt bani, ca nu ati platit toti rovinieta nenorocitilor. oprescu ne spune ca face autostrazi suspendate si eu imi rup masina pe strazile din bucuresti. bine dar ce-ai facut cu banii pe care i-am platit? a , doar atat? daca voi furati banii , atunci sa stii ca nici eu nu mai va dau bani, puteti sa-i furati pe altii. diferenta intre noi si nemti, e ca la o rovinieta de 100 de euro pe luna in romania, noi tot pe aceleasi drumuri am merge, pentru ca banii sunt sifonati pe alta parte.
                              Last edited by mcornel; 23 April 2010, 14:12.

                              Comment


                              • Am avut ocazia sa iau contact cu legislatia privind rovinietele si pot oferi cateva lamuriri.
                                -Rovinieta e singurul tarif care se plateste in Romania pentru circulatia pe drumurile nationale.
                                -In benzina statul colecteaza accize si TVA, nici o alta taxa de drum. Vezi pe bonul fiscal de la alimentare. A mai fost 1 cent pe litru pt a acoperi datoriile istorice ale Rompetrol, preluate de catre stat. Accizele nu servesc pentru a intretine drumurile, ci au o destinatie stabilita de Guvern conform prioritatilor: de la armata la ajutoare sociale cand nu ajunge bugetul ministerului muncii.
                                -cand am zis ca romanii nu ar plati taxe mari de autostrada ma bazez pe interviurile luate soferilor cand cu panarama de autostrada Comarnic -Brasov
                                -suma anuala totala platita de soferi pt roviniete (inclusin cei straini, in tranzit) a fost de 150 milioane euro in 2008 si de 110 milioane euro in 2009. Din banii astia tb ca drumurile sa fie carpite la gropi, deszapezite, marcate, inlocuite indicatoarele rutiere furate ca sa se acopere gardurile etc. Cine stie cat costa o autostrada poate face calculul daca mai raman bani si din cei 110 mil. Eu stiu ca s-au cheltuit jumatate din bani pe deszapezire.
                                -amenzile curg pt lipsa rovinietei, pe principiul : lasa dom;le ca nu-s eu prost sa imi iau rovinieta, pana nu am drumuri ca in Germania (unde apropo, pana in 2003 au fost taxe de autostrada si pt masinile mici ale celor ce tranzitau, acum sunt pt auto peste 12 tone).
                                In speranta ca Guvernul va aloca ceva bani pt drumurile noastre toate, din banii de pe rovinieta nu vom vedea vreodata rezolvate problemele, din cauza unui singur motiv: NU AJUNG!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google