Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se stiu drumurile pe care au fost amplasate camerele astea smechere?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Pentru inceput cred ca sunt asa: DN5, DN 1, DN 2 si pe autostrazi. Pe urma se extinde reteaua, pana la sfarsitul anului pe majoritatea drumurilor circulate. Echipaje de control vor fi cam peste tot. Cam greu de scapat de ei. Eu mi-am luat rovinieta. Mai bine 120 de lei decat amenda+despagubiri si nu mai stiu eu ce.

      Comment


      • Aha, deci deocamdata nu'mi cumpar...
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • "Şapte camere video şi mai multe aparate mobile au fost deja puse în funcţiune pe teritoriul ţării. Potrivit CNADNR, camerele de luat vederi au fost amplasate astfel:

          * una pe DN 2A

          * una pe DN 2

          * două pe DN 17

          * una pe DN 7

          * una pe DN 5

          * una pe DN 6"
          Sursa:ziarul Click.
          Personal cred ca vor creste vertiginos vanzarile la rovignete!Sambata am fost oprit la iesirea din Sinaia spre Targoviste pentru controlul rovignetei si asigurarii.Nu am avut rovigneta dar am scapat "cu miloaga".

          Comment


          • eu o am platita pana in martie 2011! mai este valabila sau tre sa imi iau alta? desi este verfificata masina iar eu as aparea ca platitor
            Last edited by lucialina; 1 October 2010, 11:18.
            sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

            Comment


            • E valabila, a verificat o cunostinta in dimineata asta, la o benzinarie, rovinieta veche si l-a gasit ca are rovinieta valabila.

              Comment


              • Camerele de supraveghere vor fi instalate pe DN2 A (Urziceni - Constanta), DN 2 (Bucuresti-Urziceni-Suceava), DN 17 (Cluj - Suceava), DN 5 (Bucuresti - Giurgiu), DN 6 (Bucuresti - Rosiorii de Vede - Craiova - Caransebes - Timisoara) si DN7 (Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Sibiu -Arad)
                sigpic

                Comment


                • salut, de exemplu eu am rovigneta, si daca ma vede acum o camera de'asta? cum stiu ei daca am eu sau nu rovigneta? si imi trimite acasa amenda??

                  Comment


                  • Cauta numarul tau de inmatriculare in baza de date cu roviniete valabile, daca nu te gaseste iti ia datele , tot dupa numarul de inmatriculare din baza de date a politiei, si pe numele si adresa de acolo iti trimite procesul verbal.
                    Da vezi panarama atunci cu masinile neradiate de pe numele fostului proprietar (si sunt o groaza) cum tipa ala ca actualul proprietar a mers cu masina fara rovinieta, el apare doar in acte.
                    SFAT:radiati masina cand o vindeti, oricum e obligatie legala in 15 zile dar mai puteti primi tot felul de bele acasa, cadou de la cumparatorul masinii.
                    Citirea numarului se face cu ajutorul unui program de recunoastere optica, daca numarul e murdar sau sters, am inteles ca dupa camere, la 1-2 km se va afla si un echipaj de control si va va opri oricum, basca amenda ca nu aveti numarul de inmatriculare curat, cum prevede legea. Asa, pentru a nu scapa nimeni, mai ales cei cu masinile cu tonaje mari. Se strange latul.
                    Last edited by mr.K; 1 October 2010, 12:47.

                    Comment


                    • Si la masinile cu numere de inmatriculare straine, cum "citeste" camera asta?

                      De exemplu: la o masina cu numar de Anglia (sa zicem) cum face camera deosebirea intre O (litera O) si 0 (zero)?
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • Pe ala il va opri echipajul de control am inteles, sau la vama cand va iesi. Oricum , astia de la Europa FM tot ii dau ca rovinietel vechi autocolante nu sunt recunoscute de camere, dar de fapt nu mai exista rovinieta fizica, numarul de inmatriculare e verificat.
                        Si camerele alea daca sunt putine, nu inseamna ca pe restul drumurilor se poate merge fara grija,sa vedeti cum stau militienii acum pititi pentru un banut.
                        Eu aveam un exemplu mai bun pentru masinile straine: un numar din tarile arabe .
                        Last edited by mr.K; 1 October 2010, 13:09.

                        Comment


                        • Ideea e ca ala poa' sa circule mult si bine pana (daca) il va opri un echipaj. Cand va iesi din tara, nu e mare branza sa'si ia o rovigneta pe o saptamana...

                          Dupa cum am spus, eu nu o sa'mi cumpar (inca) rovigneta. Astept sa vina toti ministrii lu' peste prajit sa vada ce "drumuri nationale" avem si dupa sa aiba tupeul sa ma puna sa platesc taxa pt. folosirea acestora. In speta DN 51 (parca) Zimnicea-Alexandria si Zimnicea-Giurgiu.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Cum trimite plicul prin posta? Cum trimiteau p-alea de radar, ca pe felicitari? Nu de alta dar PV-ul ala trebuie sa aibe o dovada c-a fost adus la cunostiinta "proprietarului"
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Asta nu mai stiu, va anunt cand aflu. Recomandata, curier, habar n-am. Probabil va fi atasata si o poza, e mai simplu ca in cazul depasirii vitezei, aici e ceva de genul: dovedeste ca ai avut rovinieta la momentul ala, noi (politia, CNADNR) spunem ca nu. ca sigur se ajunge la proces, iar la foamea de bani a guvernului, sunt in stare sa puna politia sa te anunte sa duci frumos talonul la sediu sau dovada platii amenzii si a despagubirilor. Asa se intampla cum cand esti oprit si n-ai rovinieta, ti se ia talonul pana rezolvi cu plata. (stiu cazuri concrete).

                              Comment


                              • Pai e fix precum la radar cu diferenta ca nu conteaza cine e la volan (????) ci sa aibe proprietarul rovigneta platita (?????). Problema e alta. Sa zicem ca se emite PV-ul, daca "ala" nu semneaza de primire colet sau recomandata nu prea au cum sa-i bage acel PV pe gat...si automat nu se poate face dovada aducerii la cunostiinta a acelui PV care are 30 de zile la dispozitie, altfel devine nul. Sa traiasca birocratia din Romania
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google