Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Şoferii care au căzut cu maşinile în râpă, pe DN1, vor să dea CNADNR în judecată

    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Da' mergeau PE PARAPET, nu pe drum?
      De fapt o sa-i dea CNADNR in judecata, caz concret stiu, pentru distrugerea parapetilor.
      Doamneeeeeee, ce tara. Asa drumuri, dar ce soferi avem.

      Sincer, eu nu cred ca vreodata cineva va mai reface parapetii aia. Unde sunt din beton, e ok, dar astia de tabla...........depinde ce viteza ai, pot fi si buni, tot treci prin ei daca ai masina de tonaj. Nu e cazul aici. Aici au fost soferii prosti ca noaptea si/ sau smecheri etc.
      Last edited by mr.K; 11 May 2011, 12:30.

      Comment


      • Depinde cine raspunde de acel parapet. Daca e s-o luam asa, sa nu mai puna nici un parapet, sa nu mai marcheze benzile, sa nu mai faca nimic in afara de asfalt si gropi.
        Apropos, daca imi rup janta intr-o groapa si o largesc, tot eu trebuie sa-i despagubesc?
        In America te da in judecata si daca iti aluneca pe scari sau se rupe balustrada si pica "clientul" sau daca nu scrie pe eticheta nasturelui "A nu se baga in gura".
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • America.
          Vor face o comisie de ancheta. Si cam atat.
          Normal ca parapetul are rol de a evita sa pleci in prapastie. Dupa cum si soferul avea obligatia de a nu da in parapet.
          Comisia de ancheta: mai multi oameni care se aduna pentru a discuta ceva fara a se ajunge la vreun rezultat. Chiar de se vrea.
          Pentru mine comisia Ridzi e edificatoare.

          Comment


          • pai in legislatia noua asta cu cauciucurile de iarna parca este prevazut sa despagubesti tu CNADNR-ul daca distrugi drumul sau instalatiile rutiere se iau de viteza adaptata la conditia de trafic si gata tiau dat clapa baieti,sunt pe noi calare neau incalecat bine ma gindesc cind boala facem o revolutie ca altfel nu cred ca mai scapam de astia

            Comment


            • imi poate spune si mie cineva cum imi pot verifica valabilitatea rovinietei
              stiu ca am platito in mai 2010 ,dar nu mai stiu data
              sigpic Alexandria

              Comment


              • Scrie pe bon sau pe abtibildul pe care il ai lipit in geam.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • bonul nu mai e
                  si nici cel de pe geam , e dat jos de cand au schimbat legea cu camere care citesc numarul masinii..................
                  sigpic Alexandria

                  Comment


                  • atunci nu mai ai rovigneta
                    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                    Comment


                    • Originally posted by cristy plus View Post
                      imi poate spune si mie cineva cum imi pot verifica valabilitatea rovinietei
                      stiu ca am platito in mai 2010 ,dar nu mai stiu data
                      Stai calm, daca rovinieta e inca valabila, nici un echipaj de la drumuri nu te va lua la intrebari, ca te verifica in baza de date. In schimb militia cere si bonul, mi s-a intamplat mie.
                      Mergi la o statie Petrom, MOL, OMV, Romeptrol sau la un sediu de drumuri nationale si te vor verifica cat mai e valabila rovinieta.

                      Comment


                      • daca cumva uitati cat mai este valabila rovinieta va puteti duce la un peco (omv, petrom, rompetrol) si rugati pe baietii de acolo ca ei pot verifica numai dupa numarul masinii

                        Comment


                        • Scria mai sus de postul tau, multumesc totusi ca ai intarit spusele mele.

                          Comment


                          • Dacă am cumpărat o maşină de la cineva din alt judeţ şi acel cineva avea vignetă valabilă, de ce după înmatricularea de către noul proprietar (şi implicit schimbarea numerelor) nu mai e valabilă? Doar e aceeaşi maşină? Vânzătorul poate recupera contravaloarea vignetei pe timpul dintre vânzarea maşinii şi expirarea acesteia?

                            Comment


                            • Nu, daca nu se modifica numarul de inmatriculare in baza de date cu rovinietele.
                              Da, dar valabilitate inseamna 2 conditii ; acelasi numar d einmatriculare +numar de identificare si categorie auto corespunzatoare (la tonaje mari). Prima conditie n-o mai indeplinesti.
                              Si nu, in cazul vanzarii masinii, nu se recupereaza partial rovinieta, se trece pe cealalt amasina. Daca nu se schimba numarul de inmatriculare, nu se mai plateste nimic de noul proprietar.

                              Comment


                              • De ce? Practic e aceeaşi maşină dar cu alt număr de înmatriculare. Să argumentez de ce insist: eu radiez maşina şi o înscriu din nou. Numerele avute anterior sunt retrase şi repartizate unui alt auto. Rezultă că fericitul căruia îi revin numerele poate spune că, conform logicii are vignetă valabilă. Sau nu e aşa...!?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google