Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai si daca te prinde in Bucuresti si tu spui ca esti din Buzau sau ai masina inmatriculata acolo , nu automat trebuie sa prezinti o viza de flotant sau ceva ? Sau nu e treaba celui de la circulatie ca nu esti cu buletinul in regula? Nu te intreaba cum ai ajuns in Bucuresti ? Adica ori ai rovinieta ori ai buletin de capitala altfel cred ca nu prea esti in regula si te incadrezi la un articol ptr o amenda.
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • A pus colegul Mr.K, textul articolului din Lege. Deci Politistul a facut un ABUZ.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by EUGEN2008 View Post
        pai si daca te prinde in Bucuresti si tu spui ca esti din Buzau sau ai masina inmatriculata acolo , nu automat trebuie sa prezinti o viza de flotant sau ceva ?
        De unde ai scos asta? Cand mergi in concediu intr-o alta localitate trebuie sa ai viza de flotant sau ceva?
        http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

        Comment


        • Poti merge pur si simplu intr-o delegatie de 5 zile si rovinieta sa fi expirat inainte de a te opri militianul.
          Cum am zis, contraventia se constata concret, nu pe presupuneri cum ca daca ...atunci.......
          Astea-s basme, nu va lasati impresionati. Semnati procesul verbal si faceti mentini ca e un abuz.
          Tototdata spuneti-i agentului ca ii faceti plangere la procuratura militara. Plangerea ajunge la dosarul personal. Lui probabil nu o sa i se intample nimic pe cale disciplinara, dar cand se fac promovarile se consulta dosarul personal.
          Ei bine, daca ai plangeri de genul asta la dosar, s-ar putea sa astepti alt val de promovare. Si ala nu vine lunar.

          Comment


          • sergiu : ma refeream la cazul concret de studenti in gazda-chirie , de studenti ramasi dupa terminarea studiilor , de cei plecati cu serviciul de cativa ani , de cei care au parasit viata rurala sau orasele mici in cautarea norocului etc. Cred ca e un procent important de "nomazi" nu sunt cu actele in regula , pana la urma e o incalcare a legii (chiar daca personal nici eu n-as pedepsi pe nimeni ) . Nu te-ai lovit inca de ei probabil dar : exista!
            Pain brings out the truth in us all...
            ...how much truth can you stand?

            Comment


            • Eugen, inteleg la ce te refereai, dar asta e cu totul alt subiect, nu are legatura cu obligatia de a avea rovinieta in localitate (asta era discutia).
              O alta situatie: cei cu masina luata in leasing cu numere de Bucuresti si locuiesc intr-un alt judet, in orasul resedinta. Daca circula doar in acel oras au nevoie de reovinieta pentru ca au numere de Bucuresti? Eu zic ca nu.
              Parerea mea este ca acel politist a facut un abuz daca a cerut rovinieta intr-o localitate resedinta de judet si a aplicat amenda pentru lipsa ei, trebuie contestat procesul verbal si facuta reclamatie respectivului. Astfel pe viitor, poate va scadea numarul de astfel de abuzuri, facute pentru a-si indeplini norma de amenzi sau pentru a primi spaga.
              http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                ......................].


                ORDIN nr. 769 din 1 octombrie 2010
                Art.1
                (3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), tariful de utilizare nu se aplica pentru sectoarele de drumuri nationale aflate in interiorul resedintelor de judete si al municipiilor, intre indicatoarele rutiere de intrare/iesire in/din acestea.
                Atentie, nu ORICE oras. Doar in pe raza resedintele de judete si a municipiilor.

                Comment


                • Intrebare:
                  - ma duc la Otopeni sa iau pe cineva de la aeroport, imi trebuie rovigneta?

                  Comment


                  • Da, iti trebuie rovigneta cum treci dincolo de linia de centura a Bucurestiului

                    Comment


                    • Sunt camere la care sa zambesti ca nu ai sau e doar obligatia morala?

                      Comment


                      • da, peste tot, e plin de ele.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Tototdata spuneti-i agentului ca ii faceti plangere la procuratura militara. P
                          Din cate stiu eu,institutia politiei este DEMILITARIZATA....asa ca faza cu procuratura militara nu mai e de "actualitate".

                          Comment


                          • Dumneata esti oricum Gica contra any time, asa ca nu ma mira commentul.
                            Macar dosar personal mai au politistii sau s-a renuntat la ala? Nu te teme, gasesti unde sa faci plangerea, nu-i nimeni de capul lui in tara. MAI, IGPR inca exista, nu toti militienii se subordoneaza primarilor. Inca folosesc armament, deci trebuie respectate multe regulamente........
                            Last edited by mr.K; 11 July 2011, 09:32.

                            Comment


                            • Eu zic sa-ti controlezi putin vocabularul,domnule mr.k
                              Nu cred ca am vorbit niciodata fara sa ma documentez.Revin : politistilor li se facea plangere la parchetul MILITAR cand aveau grade MILITARE.Dar acuma nu mai e cazul,in consecinta orice plangere se depune la institutia PARCHET . Si atat.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Dumneata esti oricum Gica contra any time, asa ca nu ma mira commentul.
                                Macar dosar personal mai au politistii sau s-a renuntat la ala? Nu te teme, gasesti unde sa faci plangerea, nu-i nimeni de capul lui in tara. MAI, IGPR inca exista, nu toti militienii se subordoneaza primarilor. Inca folosesc armament, deci trebuie respectate multe regulamente........
                                Citeste si tu Legea organizariii si functionarii Politiei si apoi vorbeste.Nu pleca urechea la "scara blocului".
                                In legatura cu procesul verbal de mai sus acolo a fost JAPCA!!!.
                                CT-97-VIPsigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google