Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, vine campania de toamna pentru culesul amenzilor.

    Comment


    • Nu mai fac fata, camerele video ?
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Alta e gaselnita. Un echipaj, daca nu ai rovinieta, iti retine si talonul masinii. Si nu-l recuperezi decat cand intri in legalitate. Camera nu poate face asta.
        Cine zice ca pe viitor oamenii vor fi inlocuiti in totalitate de computere, minte.

        Comment


        • Tot le-a scapat ceva: ar fi trebuit sa-ti recuperezi talonul numai dupa ce treceai pe la RAR, ca se le dea si alora o paine (cum se intampla daca te prinde fara cauciucuri de iarna). Militienii nu pot fi inlocuiti de computere - inteligenta artificiala se obtine greu, prostia artificiala practic imposibil.

          Comment


          • Vineri mi-a expirat rovinieta ,inainte am zis ca am cumparat-o degeaba ,dar banditii au o masina galbena si scrie control rovinieta si o gramada de camere montate pe ea si ascunsa pe marginea drumurilor prin tufisuri,bine ca am avut-o ca de nu luam amenda,deci trebe sa imi cumpar!

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Alta e gaselnita. Un echipaj, daca nu ai rovinieta, iti retine si talonul masinii. Si nu-l recuperezi decat cand intri in legalitate. Camera nu poate face asta.
              Cine zice ca pe viitor oamenii vor fi inlocuiti in totalitate de computere, minte.
              salut

              unde scrie la lege ca iti ridica talonul de la masina pt lipsa rovinieta? pana acum te opreau si te amendau.....
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • Ordinul 769 din 1 octombrie 2010 (Ordinul 769/2010)
                privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania


                Art. 12. -
                (1) Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, utilizatorilor care folosesc reteaua de drumuri nationale din Romania fara a avea rovinieta valabila li se retine certificatul de inmatriculare al vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de despagubire, agentul constatator facand mentiune despre acest lucru in procesul-verbal de constatare a contraventiei. (2) Certificatul de inmatriculare este retinut de Politia Rutiera sau de personalul Politiei de Frontiera in cazul controalelor efectuate cu sau fara personalul imputernicit din cadrul CNADNR - S.A. ori personalul ARR.

                Comment


                • si in cazul in care sunt filmat si amenda imi vine acasa? nu se mai retine talonul...doar in cazul in care esti oprit nu?
                  sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                  Comment


                  • Exact. Vine PVCC-ul, indicandu-se pe el ca ai de plata nu doar amenda la finante ci si un tarif de despagubire catre CNADNR, egal cu valoarea rovinietei pe 12 luni. Finantele te vor urmari pentru amenda iar CNADNR pentru tarif.

                    Din decembrie controlul va fi organizat de un Inspectorat. Cu astia va fi si mai mare distractia, ca e institutie nou infiintata.

                    Comment


                    • Exact care anume este granita incepand de la care ai nevoie de vigneta, daca esti inmatriculat in Bucuresti?

                      Comment


                      • Exact cand depasesti indicatorul de iesire din localitatea municipiu resedinta de judet/municipiu. Nu conteaza in ce judet e inmatriculata masina, poate fi si in Olt, daca esti in Bucuresti nu ai nevoie de rovinieta. Cum ai iesit din Bucuresti pe un drum national, ai nevoie.

                        Comment


                        • sau cum este la noi in Bucuresti in zona de Sud cu Popesti Leordeni. Cum iesi din Bucuresti imediat e Popesti Leordeni deci practic nu ai nevoie de rovinieta dar surpriza acel drum e incadrat ca drum national in oras. Si au inceput sa curga amenzile chiar daca esti in oras. Am un prieten care are spalatorie in Popesti si a primit deja o amenda de circulatie si crede a a luat-o de la cei care stau cu radarul .Acolo tot timpul e radar la intrare in Bucuresti
                          Last edited by vyalli; 3 October 2011, 12:19. Reason: update
                          sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                          Comment


                          • De aia intrebam despre Bucuresti anume, pentru ca la noi e problema cu indicatoarele, nu sunt peste tot si in unele locuri e interpretabila pozitial lor - exact cazul iesirii A2. Era mai clar sa fi spus 'Peste linia de centura". Dar atunci ar fi fost prea clar ;)
                            PS: sunt o gramada de bastinasi din Popesti care s-au pomenit cu amenzi, chiar si fara sa fi iesit din urbea lor natala.
                            Last edited by ParuLuScorilo; 3 October 2011, 12:22.

                            Comment


                            • pai eu stiam ca rovinieta iti trebuie doar daca treci de centura

                              o faza comica a fost acum cativa ani cand deabia se bagase rovinieta cu un prieten care si-a luat logan si a intrebat la reprezentata daca ii trebuie rovinieta si aia au spus nu domne ca e masina romaneasca si nu ai voie de rovinieta si surpriza l-a prins dupa 3 luni pe centura controlu si l-a ars ))))))

                              deci in Bucuresti e cu dus intors
                              Last edited by vyalli; 3 October 2011, 12:24. Reason: update
                              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                              Comment


                              • Popesti nu e municipiu resedinta de judet/municipiu, si nici parte din Bucuresti de vreme ce exista ca localitate cu primarie distincta.
                                Strict tehnic, nu cred ca centura face parte din localitatea respectiva de vreme ce e o varianta ocolitoare a localitatii. Indicatoarele lipsa sunt o problema peste tot in tara, multe se fura ca sa se carpeasca niste gauri in gard, cu ele.
                                Last edited by mr.K; 3 October 2011, 12:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google