Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un PVCC emis nu se poate contesta decat in instanta in termen de 15 zile de la data comunicarii, CNADNR-ul nu are nicio atributie in sensul asta.
    Last edited by Niki; 27 September 2014, 17:18. Reason: NICIO

    Comment


    • voiam sa stiu daca amenda respectiva ma afecteza pe mine ( a venit pe numele meu, dar eu am vandut masina inainte de a surprinde camerele masina in trafic ) cnadnr - ma refeream la astia cu rovignietele care trimit amenzile ( scria pe amenda cine sunt , dar nu mai tin minte si nici nu o am la indemana )

      Comment


      • Originally posted by pedroo View Post
        Intrebare :

        Vandut masina in decembrie 2013 ( contract, fiscal...tot tacamul ). In august 2014 vine o amenda de vignieta cum ca in data de xx.februarie 2014 auto cu nr b 86 xxx a circulat pe drumul x la ora y fara vignieta. Amenda mi-a veni mie pt ca tipul respectiv nu a inmatriculat-o la politie si acum am aflat, nu a inregistrat-o nici la administratia financiara.

        Acum eu ce fac, sa ii instintez pe astia de la cnadnr ca am vandut masina, eventual sa le trimit un mail cu o copie a contractului, sau sa-mi vad de treaba mea ?

        Stiu ca la financiar cand am completat cererea de scoatere de la impozit, in ultima rubrica am scris datele noului propietar conform c.i.

        Deci, ce e de facut ? Cine s-a mai confruntat cu problema asta?
        Fa un drum si la Imatriculari, sa-ti completeze in baza de date ca masina a fost instrainata catre respectivul, la data de...asta daca nu ai cazut de acord cu el sa mearga cu masina asa, din diverse motive, cum ar fi ca nu avea taxa de poluare platita.
        PVCC a fost emis pe detinatorul masinii conform bazei de date de la Politie, adica tu.
        Cum ti-a zis si Cromatic, doar instata poate anula procesul verbal.


        voiam sa stiu daca amenda respectiva ma afecteza pe mine
        Nu e numele tau pe procesul verbal? Normal ca pe tine te afecteaza.
        Last edited by mr.K; 27 September 2014, 22:32.

        Comment


        • Trebuie sa dovedesti ca masina e radiata si nu mai esti tu proprietarul, altfel esti bun de plata.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Fa un drum si la Imatriculari, sa-ti completeze in baza de date ca masina a fost instrainata catre respectivul, la data de...asta daca nu ai cazut de acord cu el sa mearga cu masina asa, din diverse motive, cum ar fi ca nu avea taxa de poluare platita.
            PVCC a fost emis pe detinatorul masinii conform bazei de date de la Politie, adica tu.
            Cum ti-a zis si Cromatic, doar instata poate anula procesul verbal.

            Bineinteles ca ala nu a schimbat numerele din cauza taxei, insa in mod legal el trebuie sa se ocupe de treaba asta, nu mai era raspunderea mea ( in mod legal vorbind )
            Nu e numele tau pe procesul verbal? Normal ca pe tine te afecteaza.
            Da, dar am contractu de vqnzare cumparare si certifcatul fiscal.
            Maine trag o fuga pana la adm financiara sa intreb, sigur au mai avut cazuri.

            Originally posted by IancuMIC View Post
            Trebuie sa dovedesti ca masina e radiata si nu mai esti tu proprietarul, altfel esti bun de plata.

            Contract de vanzare cumparare si certificatul fiscal emis de administratia financiara.


            Ma gandesc ca e ceva asemanator amenzilor, de fiecare data cand am treaba qcolo trebuie sa iau dupa mine dovezile de plata a 3 amenzi din 2009 si 2011, pt ca ei sunt incapabili sa inregistreze acolo ca am platit. Din 2009 incoace cand merg la financiar am buletinul si dovezile

            Comment


            • Masina e inca pe numele tau, din cate inteleg, pentru ca cel càruia i-ai vandut masina, nu a inmatriculat-o pe numele sau.
              La financiar iti trebuie certificat de radiere, altfel esti contribuabil in continuare.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • esti sigur ca masinile se mai radiaza? el trebuia cu contractul de v-c sa o scoata de la financiar si atat. e problema cumparatorului cat si cum merge cu ea...

                Comment


                • Am verificat actele și am tot, inclusiv certificatul de radiere. Ziceam ca azi ma duc la financiar, dar am uitat ca e duminică. Mâine ajung și vad care e treaba.

                  Comment


                  • Ai certificat de radiere fiscala, deci nu mai ai impozite de plata pe masina.

                    Cu politia, e alta poveste. Da, era treaba cumparatorului sa o inmatriculeze, automat fiind si radiata de pe numele tau. Doar ca, nu a facut asta si te afecteaza pe tine.
                    Deja s-a ajuns la procese in instanta pentru neradiere a masinii, cel care deschide procesul fiind vanzatorul, ale carui interese sunt clar afectate.

                    e problema cumparatorului cat si cum merge cu ea...
                    Teoretic, da. O sa ia amenda pentru neimtariculare in termenul legal. Altfel, daca nu doreste sa o mai inmatriculeze vreodata, ce probleme poate sa aiba? Doar sa ii faca unul praf masina si atunci, banii de la RCA ii poate ridica doar cel inscris in talonul masinii.
                    Politia nu verifica anexa unde scrie Intstrainat catre.... la data de...., chiar de e completata. Pentru simplu fapt, ca acea pagina vine pe interiorul copertii, nu e vizibila decat daca se scoate talonul din coperta.
                    Practic, mai mare e deranjul pentru vanzator, cand apar amenzi, ca trebuiesc contestate.
                    Last edited by mr.K; 28 September 2014, 12:17.

                    Comment


                    • Originally posted by sorin1983 View Post
                      esti sigur ca masinile se mai radiaza? el trebuia cu contractul de v-c sa o scoata de la financiar si atat. e problema cumparatorului cat si cum merge cu ea...
                      Da.
                      In subsolul actului de vanzare cumparare, se afla si certificatul de radiere.
                      Acesta este unul din actele care te degreveaza de obligatiile fiscale.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Din pacate nu se mai procedeaza asa, iar la fisc ajunge contractul de V-C pentru radierea fiscala.
                        Daca ai un cumparator de rea credinta care nu isi inmatriculeaza masina pe numele lui, ramai cu masina agata de tine, la Inmatriculari.

                        Comment


                        • @IancuMIC : e eronat ce afirmi tu.
                          R A D I E R E:


                          ca idee ca nu am stat sa caut...

                          Comment


                          • E posibil sa gresesc, nu zic nu; ideea era ca am inmatriculat recent o masina, de aia zic.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by sorin1983 View Post
                              @IancuMIC : e eronat ce afirmi tu.
                              R A D I E R E:


                              ca idee ca nu am stat sa caut...
                              Nu greseste cu nimic mr.K, asa este lucrez in sistem si stiu cum este !
                              Si unde vezi tu in link-ul dat de tine ca se gaseste radierea la vanzare-cumparare ?
                              Last edited by leutzul; 2 October 2014, 14:51.

                              Comment


                              • Am intrebat la financiar. Mi-a zis lady de acolo ca ori ii instintez pe aia care mi-au trimis amenda sa o redirectionez catre ala, ori sa merg la politie sa le declar acolo ca am vandut si amenda a venit tot la mine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google