Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc tuturor pentru raspunsuri...

    Originally posted by mr.K View Post
    Sistemul de eliberare a rovignetelor SIEGMCR lucreaza cu baza de date de la militie, unde masina ta nu figureaza inca.
    Cred ca Mister K a fost cel mai convingator.

    Va spun peste vreo 3 luni daca mi-a venit sau nu amenda...
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • nu te grabi pt ca mie mi-a venit dupa 5 luni oricum n-ai tu treaba cu nr. rosii.

      Comment


      • Vezi că nu plătești nici taxa pe podul de la Fetești.

        Comment


        • Nu trebuie rovinieta pentru maini cu numere provizorii.
          Iar amenzile cam aa vin, dup 5 luni.
          http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

          Comment


          • Multumesc!

            *ca fapt divers, prin 2011 sau 2012 mi-a venit amenda dupa 8 luni (depasisem termenul cu fix o zi)
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Acum s-a modificat legea. Au la dispozitie 4 luni sa intocmeasca pv de contraventie si 2 luni sa ti-l comunice.

              Comment


              • Originally posted by liviunvl View Post
                Acum s-a modificat legea. Au la dispozitie 4 luni sa intocmeasca pv de contraventie si 2 luni sa ti-l comunice.
                Procesul verbal de constatare a contravenţiei se transmite obligatoriu în două luni de la data aplicării contravenţiei, iar în intervalul de la data săvârşirii contravenţiei, până la data comunicării procesului verbal, nu se mai poate aplica altă sancţiune.

                Dacă în patru luni de zile nu ești anunţat, se prescrie respectiva contravenţie.

                Aceeaşi lege prevede că procesul verbal nu mai trebuie să fie însoţit de fotografii doveditoare.

                Legea intră în vigoare la şase luni după ce este promulgată de preşedinte şi publicată în Monitorul Oficial.

                Comment


                • „Aplicarea sancţiunii se prescrie în termen de patru luni de la data săvârşirii faptei, procesul verbal de constatare a contravenţiei se transmite obligatoriu în două luni de la data aplicării contravenţiei, iar intervalul de la data săvârşirii contravenţiei până la data comunicării procesului verbal nu se mai poate aplica altă sancţiune".

                  Comment


                  • Procesul verbal de constatare a contravenţiei se transmite obligatoriu în două luni de la data aplicării contravenţiei, iar în intervalul de la data săvârşirii contravenţiei, până la data comunicării procesului verbal, nu se mai poate aplica altă sancţiune.
                    Cum sa nu..
                    Cate sanctiuni e nevoie se aplica. La depasire viteza legala se aplica si cateva sanctiuni pe zi.
                    Daca te referi strict la lipsa rovinietei, se aplica o sanctiune/30 de zile.
                    Last edited by mr.K; 9 March 2018, 12:35.

                    Comment


                    • asta e noua lege... mai dureaza se pare pana e in vigoare..

                      Comment


                      • Se pare ca e in vigoare.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Se pare ca e in vigoare.
                          Deocamdată, din câte am citit, noua lege a fost doar promulgată de președinte.

                          "Legea intră în vigoare la şase luni după ce este promulgată de preşedinte şi publicată în Monitorul Oficial."

                          Comment


                          • Eu ziceam de

                            8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul.
                            Modificarea a fost facuta prin ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 8 din 22 aprilie 2015 .

                            Comment


                            • Buna,

                              Dupa cate am citit aici pentru numere rosii (masina noua) nu se plateste rovigneta si nici taxa de pod de la Fetesti. Avand in vedere ca ultimul comentariu pe aceasta tema e din 9 martie si acum suntem in 22 iulie, intrebarea e daca legea e tot asa sau au modificat-o intre timp? Poate ne raspunde unul din ”domeniu”.

                              Comment


                              • Nu s-a modificat nimic, stai linistit! Cat timp ai numere rosii nu platesti rovinieta si nici taxa de pod la Fetesti!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google