Prezoane Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prezoane Roti

    Salut.Am si eu o nelamurire....Cam care e lungimea minima de infiletare a prezonului in tambur(pentru a tine roata) fara a fi in pericol de a se desfileta?

    La mine, prezonul are vreo 3,5-4 cm de filet, din care se ifileteaza doar vreo 1 cm, deci practic doar 1-1,5 cm de filet tine roata.

    In fata se numeste butuc, cred, unde se infileteaza prezonul.
    Last edited by andrei; 11 November 2007, 20:37.
    sigpic

  • #2
    adi numai posta consecutiv te rog ,ai 5 min de "edit" foloseste-l

    pai cam 2 cm prinde ,nu stiu ,desfa unul si vezi cat are roata grosime de unde prinde el si cat se ingileteaza
    "cromul este placerea mea"
    "cui nu-i place , valea"

    Comment


    • #3
      ok.In legatura cu prezoanele, eu am alte prezoane, nu cele originale.Astea in cauza mi-au fost date cand am cumparat jantele, si se infileteaza mai putin decat cele originale, nu cu mult, cu cateva spire.Poat sa se desfileteze in mers daca se infileteaza mai putin?
      sigpic

      Comment


      • #4
        pai ti-am spus trebuie vazut cat intra trebuie masurat cu sublerul

        pacat ca esti din baia mare ca te ajutam eu
        sau mai taraneste dar cu eficienta
        vopseste filetul cu vopsea deschisa la culoare si lasa sa se usuce si cand il infiletezi , partea care este inauntru o sa dispara vopseaua de pe prezon si asa poti sa-ti dai seama cat prinde daca nu poti sa aproximezi cu sublerul
        "cromul este placerea mea"
        "cui nu-i place , valea"

        Comment


        • #5
          Ai inteles gresit.Se vede pe prezon cat prinde in filet, cam 1-1,5 cm,oricum mai putin ca cele originale(se vede si pe acestea cat intra), dar nu cu mult, cu cateva spire.Intrebarea este daca prezoanele astea se infileteaza mai putin ca cele originale nu e pericol sa se destranga in mers?
          Last edited by adi_trif28; 11 November 2007, 20:04.
          sigpic

          Comment


          • #6
            pai tati depinde cat este prins cel original sa poti sa faci dferenta
            am inteles ca nu ai vorbit in chineza
            daca se prinde in 5mm risti sa prinda joc in prezon si da poate sa se desfaca acum depinde si cat de tare il stangi
            de preferat sa se stranga cel putin latimea materialului in care se infileteaza
            "cromul este placerea mea"
            "cui nu-i place , valea"

            Comment


            • #7
              Am masurat prezoanele noi.Astea se infileteaza cam 1,5 cm in butuc.Cele originale cam 1,8 cm se infileteaza.Nu cred sa fie vreo problema(sper)
              sigpic

              Comment


              • #8
                Nu, pt 3 milimetrii nu este o problema
                "cromul este placerea mea"
                "cui nu-i place , valea"

                Comment


                • #9
                  Am si eu o intrebare...daca imi schimb jantele de tabla cu jante din aluminiu, trebuie sa schimb si prezoanele? Ca nu am inteles prea multe din posturile de mai sus...
                  niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                  Comment


                  • #10
                    De obicei de unde cumperi jantele o sa-ti dea si prezoane pentru jantele astea....dar merg si cele originale

                    Comment


                    • #11
                      Merg si cele originale. dar e bine sa iti pui prezoanele care le primesti impreuna cu jantele (daca primesti) deoarece aceste prezoane sunt mai aspectuoase decat cele originale, dar merg foarte bine si prezoanele originale pe jenti de aluminiu
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Pentru sigranta maxima...trebuie cel putin 5 spire sa intre pe filet...daca sunt mai putin atunci poti intampina probleme

                        Comment


                        • #13
                          Eu cand mi-am luat jantele mi-au dat si prezoane la ele,si din cate am vazut si pe incercate prezoanele alea vechi nu merg in gaura de la jante,adica nu intra(cel putin la mine),mai precizez ceva de cand am jantele,nu mai pot sa folosesc cheia originala a masini de desfacut roti pentru ca nu mai intra in gaura de la janta noua!
                          in concluzie a trebui sa imi cumpar o cheie din aceea cruce cu mai multe capete,iar capatul care e ok si poate sa intre in janta este cel de 17,ca am inteles ca,cheia orginala este de 19
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Cauta in magazinele Real, cheie de desfacut roti, e ca si un L si pe capat are tubulara, care pe o parte e de 17 si pe alta parte e de 19.Cheia e facuta dintr-un material super tare, nu se rupe si se poate si lungi.Eu am dat pe ea, anul trecut vreo 250.000, acuma nu stiu cat e, dar tio recomand, eu sunt suuuuper multumit, vezi ca sa mai discutat pe forum despre aceasta cheie, da un serchi si cauta.

                            Bafta
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Am o intrebare, daca stie careva.Trebuie sa imi skimb prezoanele la roti si nu gasesc prezoane ca si cele originele care leam primit cand am cumparat jantele.Am gasit ceva prezoane bune, dar difera putin conicitatea prezonului, adica la astea pe care vreau sa le cumpar, conul este putin mai mare decat la cele originale.Ar putea aparea ceva probleme daca pun aceste prezoane.Precizez ca am cautat in tot orasul si nu am gasit nimic care sa fie ca si cele originale.Acum astea cu conul putin mai mare sunt singura sansa si ma intereseaza daca ar putea aparea ceva probleme in urma folosirii lor, daca se pot destrange in mers etc
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google