Faruri Dacia Logan "Angel Eyes"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am pus 4 in serie cu rezistor de 100 ohmi si au inceput sa se arda,cu rezistor de 150 vad ca au rezistat mai mult,cat,ramane de vazut.Precizez ca,cu rezistorul de 150 nu s-a micsorat,vizibil,luminozitatea.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • Daca se ard atat de usor. inseamna ca au o problema mare de fiabilitate LED-urile, sau rezistorii de pe far sunt prost calculati(mai greu de crezut). In general ele rezista la curenti mai mari cu 100-200% pe perioade mai lungi de timp.

      Comment


      • MULTUMIM PENTRU INFORMATII!!!! Oricum e putin probabil ca cei care au facut aceste LED-uri pentru angeluri sa fi pus asa la nimereala niste rezistente acolo fara sa le fi calculat chiar cu o marja de siguranta sa reziste la peste 12 v...O cauza a arderii lor cred ca ar mai putea fi si variatia de tensiune care le scurteaza viata...plus calitatea proasta...etc...oricum...dupa ce mi se ard din ele le dau jos,cumpar niste led-uri de calitate-nichia-si le calculez calumea cu rezistente in serie si le montez pe faruri...eventual iau unele cu unghi mai mare de dispersie ca sa se vada mai uniforme cerculetele...
        sigpic

        Comment


        • eu unul o sa pun si rezistenta..pana la urma nu le poate arde rezistenta...deci ori le protejeaza..ori vom obtine acelasi efect..adika se vor arde subit...;).vedem ce iese :P

          Comment


          • Am o nelamurire.mi-am luat pentru angelul cu doua lupe becuri philips blue vision.Inca nu mi-am montat farurile pe masina si vroiam sa vad cum lumineaza si le-am pus pe faza lunga a unui C-Max iar cand am aprin faza a iesit ceva din ele nu stiu daca fum sau abur.becurile nu au nimic nu sunt afumate nu miros a fum.E posibil sa fie iesit abur?Mentionez ca era seara cam acum o ora si becul nu era bagat in far il tineam afara.

            Comment


            • Originally posted by alexgame View Post
              Am o nelamurire.mi-am luat pentru angelul cu doua lupe becuri philips blue vision.Inca nu mi-am montat farurile pe masina si vroiam sa vad cum lumineaza si le-am pus pe faza lunga a unui C-Max iar cand am aprin faza a iesit ceva din ele nu stiu daca fum sau abur.becurile nu au nimic nu sunt afumate nu miros a fum.E posibil sa fie iesit abur?Mentionez ca era seara cam acum o ora si becul nu era bagat in far il tineam afara.
              Se poate sa fi avut ceva noroc si sa nu se fi ars nimik..cu toate ca e putin probabil..pana nu le montezi si mergi vreo cateva zile sa vazi daca functioneaza asa cum trebuie nu cred ca ai cum sa iti dai seama daca au patit ceva...ele se vad super ..(parerea mea)..

              Comment


              • Ori ai pus mana pe sticla lor ? Nu ai voie sa atingi cu mana bulbul becului !
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • Dady la masian cel putin nu sa ars nimic.
                  Dan nu am pus pana pe ele cand erau aprinse le tineam de mufa,Dar pana sa le incerc acum am pus mana pe sticla aia.O fi fost de la asta?

                  Comment


                  • AM pus becurile pe farurile angel le-am probat nu a mai iesit nimic din ele.Acum mai astept sa imi iau si pentru faza lunga un set de la philips dar nu stiu ce sa aleg.Tot Bluevision sau Visionplus?

                    Comment


                    • nu-s faine

                      Comment


                      • Ce nu's faine?

                        Comment


                        • Mam uitat mai bine la LEDurile asta cu care vin angel eyes-urile si am descoperit ca una este o rezistenta, cea albastra iar celalalt portocaliu cu o dunga neagra este o dioda zener care ar avea rolul de limitare a curentului dar pe orice schema ce am gasit pe net este legat in paralel cu consumatorul, asta nu inteleg ca de ce este legat aici in serie. Moartea la aceaste diode vine de la un curent prea mare pe care nul mai poate sa suporte.
                          Daca tensiunea de alimentare creste la aceasi rezistenta, creste si curentul (legea Ohm), care ucide dioda.

                          Parerea mea este ca din cauza asta pica cate un LED. Pentru ca nu exista doua diode zener cu fix acelasi valoare, si poate de acea unele pica mai repede altele mai tarziu.

                          Daca gresec sa ma corectati.

                          Comment


                          • Originally posted by alexgame View Post
                            AM pus becurile pe farurile angel le-am probat nu a mai iesit nimic din ele.Acum mai astept sa imi iau si pentru faza lunga un set de la philips dar nu stiu ce sa aleg.Tot Bluevision sau Visionplus?
                            Sunt prea ''faine'' ! Eu zic sa mergi tot pe Bluevision.
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • Kovy cred ca ai dreptate...uite o poza cu un led de pozitie luat din vitan...e led de 8 mm...iar faza cu limitarea curentului la 20 mA cat are un led obisnuit cred ca se poate rezolva mai elegant cu un stabilizator facut special pentru asa ceva si care se gaseste...este cel din poza atasata.
                              Attached Files
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Dragman View Post
                                Kovy cred ca ai dreptate...uite o poza cu un led de pozitie luat din vitan...e led de 8 mm...iar faza cu limitarea curentului la 20 mA cat are un led obisnuit cred ca se poate rezolva mai elegant cu un stabilizator facut special pentru asa ceva si care se gaseste...este cel din poza atasata.
                                Stabilizator care se gaseste unde??si cum exact sa intreb de el??si se pune pe fiecare led in parte sau e valabil pentru toate 1 singur?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google